iDNES.cz

Šlechtický rod nárokuje tisíce hektarů na Slovácku, mnohde o tom nevědí

  16:20
Lichtenštejnové chtějí na Slovácku získat svůj bývalý majetek. Nárokují si lesy, půdu nebo vodní plochy v katastrech obcí Hluk, Horní Němčí, Kunovice, Nedakonice, Ostrožská Nová Ves, Slavkov, místní části Uherského Ostrohu Chylice a Ostrožské Předměstí a především Strání-Květná.

Lichtenštejnský kníže Hans-Adam II. ve Vranově u příležitosti dokončení renovace rodinné hrobky Lichtenštejnů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Jen v katastrálním území Strání evidujeme žádost o vydání 2 410 hektarů lesních pozemků. Kvůli stále neukončenému soudnímu sporu jsme pozastavili třeba společný projekt s obcí na úpravu okolí pramene zvaného Straňanský cicůrek,“ říká Eva Jouklová, mluvčí Lesů České republiky.

Ve sporném území ale nepanuje ticho, státní podnik tam dál provádí alespoň základní údržbu porostu.

Na Uherskobrodsku je ve hře návrat 2 669 hektarů, v obcích poblíž Uherského Hradiště pak jde o zhruba poloviční výměr. V drtivé části se jedná o lesy, které po roce 1945 přešly na základě Benešových dekretů pod státní správu.

Nejsou tedy majetkem obcí a měst, ale Lesů ČR. Na radnicích a obecních úřadech tak často ani netuší, že se možná budou muset překreslovat katastrální mapy.

„Za šest let starostování a osm let práce v městské radě slyším poprvé, že se může 481 hektarů v našem katastru vracet Lichtenštejnům,“ diví se třeba Martin Křižan, starosta Hluku.

„V okolí města lesy máme, ale nejsou naše. Proto se jejich případná vlastnická změna našich projektů nedotkne,“ řekla Martina Kozelková, místostarostka Kunovic.

Lichtenštejnové

Knížecí rod panující v Lichtenštejnsku a vlastnící další značný majetek zejména v Rakousku, dříve i na Moravě.

V roce 1946 Československo zkonfiskovalo lichtenštejnský majetek, který se nacházel na území Československa, na základě dekretu prezidenta republiky.

Prostřednictvím Nadace knížete z Lichtenštejna a knížecí rodiny pro Českou republiku se snaží o navrácení jeho části.

Což ale není případ Strání-Květné. Starosta Antonín Popelka uvedl, že jen v přímém okolí jeho obce by se mohlo vracet 1 500 hektarů, dalších 900 pak leží na vzdálenějších místech katastru.

„Dobrou zprávou je, že se nároky knížecího rodu nevztahují na zámeček, který jsme zvelebili a udržujeme na náklady obce,“ oddechl si Antonín Popelka.

Podle Michala Růžičky, mluvčího Nadace knížete z Lichtenštejna a knížecí rodiny pro Českou republiku, je zájem pouze o ty nemovitosti, které drží stát. Nadace proto ze žalob vyjmula pozemky a budovy, jež nyní vlastní obce, školy, neziskové organizace či soukromé osoby.

„V okrese Uherské Hradiště proto na seznamu požadovaného majetku nenajdete třeba pole ve vlastnictví Biskupství brněnského, lovecký zámeček ve Strání či zámek v Uherském Ostrohu,“ prozradil mluvčí Růžička.

Pokud jde o samotné okolí pramene Cicůrek, projekt na úpravu studánky s mimořádně kvalitní vodou vznikl už v roce 2018. „Pramen vyvěrá u lesní cesty Kanonýrka. Pokud soud žalobu zamítne, chystáme se studánku obnovit a koryto zpevnit přírodními materiály,“ prozradila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Nárokům rozumím, říká starosta Strání-Květné

Podle straňanského starosty Antonína Popelky je lokalita pro obec důležitá také proto, že vede naučnou stezkou Květná. „Plány se nám sice žalobou Lichtenštejnů zkomplikovaly, ale máme snahu dohodnout se. Věříme v brzké vyřešení,“ přeje si Antonín Popelka.

Starosta poznamenal, že nárokům knížecího rodu rozumí. Osobně si ale nedokáže představit, kdo by se o lesy, v případě změny vlastníků, dokázal postarat.

„Teď se nedá mluvit o plánech s konkrétními místy. V tuto chvíli jde o spravedlnost,“ vysvětluje mluvčí knížecí rodiny. Kníže Hans Adam II. a jeho syn, princ Alois, prý chápou vlastnictví jako závazek k péči o majetek, který je člověku svěřen zhruba na čtvrtstoletí.

„Knížecí nadaci nejde o majetek ve smyslu možnosti zpeněžení. Chce dosáhnout spravedlnosti, solidního právního základu a příležitosti chopit se historické odpověděnosti vůči tomu, co vybudovali předkové,“ zdůraznil mluvčí Růžička.

zpět na článek