iDNES.cz

Za smrt dívek při rallye soudí nově kromě komisaře i další čtyři lidi

  13:20,  aktualizováno  15:34
Uherskohradišťský soud se začal znovu zabývat případem tragické smrti čtyř dívek při závodech rallye v obci Lopeník v roce 2012. Obžaloba za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti je rozšířená na pět lidí.

Z podílu na smrti čtyř dívek při rallye v obci Lopeník jsou obžalovaní (zleva) Josef Nášel, Miroslav Smolík, Václav Filip, Petr Bujáček a Petr Plášek. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Kromě už souzeného traťového komisaře Petra Pláška, jehož podmíněný trest zrušil odvolací soud, jsou obžalovaní organizátor závodu Petr Bujáček, hlavní činovník pro bezpečnost Miroslav Smolík, vedoucí rychlostní zkoušky Josef Nášel a bezpečnostní delegát Václav Filip. Hrozí jim až šestileté vězení.

„Bujáček byl v rámci přípravy automobilové soutěže odpovědný za to, že jsou lidé dostatečně proškolení. Po dohodě se Smolíkem nevymezil zakázané zóny či prostory, ačkoliv jinde toto použili, a hranici umístili na stromech. Neučinil potřebná opatření k tomu, aby nedošlo k ohrožení zdraví a majetku,“ uvedl státní zástupce Tomáš Pindur.

„Hlavní příčinou této nehody byl technický stav vozidla, to je zřejmé,“ reagoval Petr Bujáček.

„Jako předseda organizačního výboru jsem žádná pravidla, doporučení ani zákony neporušil. Naopak jsem inicioval další opatření k celkovému hladkému průběhu. Tragédie se odehrála po všech schválených kontrolách, nemohl jsem tomu zabránit. Cítím se nevinný ve všech bodech,“ doplnil.

Smolík podle něj na rozdíl od jiných lokalit na inkriminovaném místě, které bylo v bezpečnostním plánu rallye vyhodnocené jako nebezpečné, nevymezil zakázané zóny výstražnými cedulemi ani k tomu nevyzval Pláška.

„Filip jako bezpečnostní delegát s povinností kontroly bezpečnosti diváků projel trať, ale také neposkytl informaci Pláškovi o zakázaných zónách a dvacet minut nijak nereagoval na to, že u přístupové cesty k domu není nijak označená zakázaná zóna,“ upozornil Pindur.

Nášel coby vedoucí rychlostní zkoušky zase Pláška podle státního zástupce pouze v rámci školení poučil o obecných povinnostech, aniž by je aplikoval na konkrétní stanoviště.

„Bujáček mě v den závodu požádal, zda bych nedoškolil pár lidí, kteří tam předtím nebyli. Tak jsem souhlasil, přečtu desatero bezpečnostní, podle svého nejlepšího svědomí jim řeknu, co a jak, na co si dát pozor. Dělal jsem doškolování pořadatelů už vícekrát a vše bylo v pořádku. Bezpečnostní plán koloval při školení mezi lidmi. Kdo chtěl, mohl se zeptat na podrobnosti. Myslím, že jsem je poučil dostatečně,“ hájil se Josef Nášel.

„Traťový komisař má přikázáno vykazovat diváky z nebezpečných míst. Když tam byly osoby, měl je hned vykázat. Kdyby nechtěly jít, tak měl volat třeba mně,“ vypověděl.

„Plášek jako traťový komisař nedbal náležité opatrnosti a z bezprostřední blízkosti závodní trati nevykázal divačky, které tam čtrnáct minut stály. Nesledoval průjezd závodních vozů a nedbal na bezpečnost diváků,“ poznamenal žalobce.

Případem se znovu zabývá okresní soudce Jiří Přibyl. Když se mu před rokem kauza vrátila na stůl, chtěl se z projednávání sám vyloučit pro podjatost.

Podle serveru Česká justice to vysvětloval tím, že ve věci už v minulosti rozhodl a zavinění nově obžalovaných neshledal. Krajský soud v Brně ovšem jeho žádost o vyloučení zamítl.

„Důvody pro vyloučení soudce musejí mít konkrétní podobu a osobní charakter, aby bylo možné pochybovat o tom, že takový soudce věc objektivně a nestranně rozhodne. Důvodem pro vyloučení totiž nemůže být jeho nesprávný názor na právní řešení věci, který při projednávání předchozí trestní věci zaujal,“ konstatovala asistentka soudce správního úseku Miroslava Klusová.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu potrestal letos v lednu Přibyla za pomalé vyhotovování rozsudků. Po dobu jednoho roku bude mít plat snížený o deset procent.

Autoklub: Došlo k selhání jednotlivce, nikoliv systému

Soud se případem smrti čtyř dívek při rallye na Lopeníku zabýval od února 2014. Jediným obžalovaným byl Plášek, který na závodech dohlížel na bezpečnost diváků coby traťový komisař.

Soudce Přibyl ho po roce odsoudil za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví k podmíněnému osmnáctiměsíčnímu trestu. Plášek podle něj nevykázal divačky z míst těsně u trati a následně do nich ve vysoké rychlosti narazilo závodní auto. Všechny na místě zemřely.

Při nehodě na rallye u Uherského Brodu zemřely čtyři dívky

Rozsudek ale nenabyl právní moci a teď se před soudem bude kromě Pláška zpovídat i zmíněná čtveřice.

Všichni obvinění mají podle státního zástupce trestní odpovědnost týkající se organizace závodu, zabezpečení nebo kontrol před závodem. Podle Krajského soudu v Brně, který původní rozsudek nad Pláškem zrušil a případ v prosinci 2015 vrátil zpět státnímu zástupci, nesou větší zodpovědnost za smrt dívek právě organizátoři.

Bujáček od začátku tvrdí, že splnil všechny bezpečnostní podmínky a udělal vše potřebné i co se týče proškolení komisařů. Podobně se k lopenické události staví zástupci autoklubu.

10. listopadu 2012

„Došlo k selhání jednotlivce, nikoliv systému, kontroly, bezpečnosti nebo zabezpečení závodu. Stíhaní lidé nenesou zodpovědnost za lidskou chybu. Stojíme za nimi a mají naši podporu,“ prohlásil generální sekretář Autoklubu ČR Tomáš Kunc.

Projednávání případu trvá už šest let. Vložil se do něj i tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán a Nejvyšší soud. Ten konstatoval, že výrok odvolacího krajského soudu je chybný a že porušil zákon ve prospěch Pláška. Rozhodnutí ale zůstalo platné.

V květnu 2017 Pindur znovu obžaloval Pláška, pak žalobu stáhl a nechal policii, aby případ znovu prošetřila. Loni žalobu rozšířil o další lidi.

5. února 2015

Autoři: ,
zpět na článek