Po střelbě v Brodě se osvědčily prvosledové hlídky, policisté zřídí další

  12:14
Celkem 81 pachatelů násilné trestné činnosti loni zadržely takzvané prvosledové hlídky ve Zlínském kraji. Momentálně jich v kraji působí sedm, každá z nich čítá jedenáct speciálně vycvičených policistů. V letošním roce chce krajské ředitelství policie vyzbrojit v pořadí osmou a poslední z nich.

Prvosledová policejní hlídka ve Zlínském kraji. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Vznikne v Bystřici pod Hostýnem, území regionu tak bude plně pokryté. „Se vznikem dalších stanovišť už nepočítáme,“ popsal krajský policejní šéf Jaromír Tkadleček.

Prvosledové hlídky tvoří policisté vyzbrojení dlouhými palnými zbraněmi, mají k dispozici například neprůstřelnou vestu a silné auto. Pohybují se v terénu a vydávají se na místa, kde jde o život, zdraví nebo je pravděpodobné, že se tam stále pohybuje pachatel.

Takových zásahů loni hlídky ve Zlínském kraji absolvovaly 1 132 z celkem 6 914 zásahů. Ani jednou přitom policisté nemuseli použít zbraň.

V průměru byli na místě za 5 minut a 40 sekund. Dokázali se tak dostat téměř na polovinu povinného desetiminutového limitu.

Lidé se s nimi ale mohou setkat také v mnohem běžnějších situacích. „Působí prakticky kdekoliv, včetně například dopravních nehod,“ podotkl náměstek policejního ředitele Bohdan Varyš.

Nezřídka dorazí na místo jako první, a protože jsou školeni i pro poskytování první pomoci, může být jejich zásah klíčový.

„Zdravovědu musejí znát především proto, aby byli schopni poskytnout pomoc pachateli v případě, že použijí zbraň, nebo zraněnému kolegovi. Znalosti ale využijí i jinak,“ vysvětlil Varyš.

V celé republice je přes sto prvosledových hlídek

Kromě toho loni předvedli 287 lidí, po kterých policie pátrala, nebo zjistili 334 podnapilých řidičů. O zařazení do prvosledové hlídky může projevit zájem každý policista, který pak absolvuje speciální výcvik. Ten trvá několik týdnů.

Nově má být těchto policistů o jedenáct víc. Kdy se ale podaří prvosledovou hlídku v Bystřici pod Hostýnem aktivovat, jasné není.

„Bude záležet na tom, kdy dostaneme tabulková místa. Lidi bychom měli,“ doplnil Tkadleček.

Zároveň pochválil, že se v loňském roce podařilo prolomit náborovou mizérii posledních let. Ve Zlínském kraji platilo, že schází zhruba padesát policistů. K 1. lednu jich chybělo jen 15. „Nábor se dařil výrazně lépe,“ těší Tkadlečka.

Vznik prvosledových hlídek iniciovala tragédie z roku 2015, kdy 63letý muž zastřelil v restauraci v Uherském Brodě osm lidí a poté obrátil zbraň proti sobě. Během následujícího roku policie napříč republikou vycvičila a vyzbrojila 120 prvosledových hlídek.

Ve Zlínském kraji jich vzniklo sedm – po dvou na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Vsetínsku a jedna na Kroměřížsku. Nyní se počty srovnají a každý z regionů bude mít hlídky dvě. Vždy tak, aby strategicky pokrývaly celé území.