iDNES.cz

Přijímací i maturitní zkoušky zvládneme nachystat, ujišťují ředitelé škol

  10:30
Střední školy ve Zlínském kraji čeká zkouškový nápor. Přijímačky, maturity i závěrečné zkoušky budou muset zvládnout v rekordním čase. Posílají ale jednoznačný vzkaz – jsme připravení, zkoušky zvládneme!
V pondělí 16. května začala poslední fáze maturit - ústní zkoušky také na...

ilustrační snímek | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Ředitelé středních škol napříč Zlínským krajem vzkaz směřují především na studenty před závěrečnými zkouškami a také budoucí studenty, kteří končí základní školu.

„Nebude problém zkoušky zorganizovat, ani v tak krátkém čase, který na to zřejmě budeme mít,“ ujistil ředitel zlínské Střední zdravotnické školy Hynek Steska. „A věřím, že ani studenti nepodcení přípravu,“ dodal.

Ministr školství Robert Plaga představil dvě možnosti, které mohou nastat. V případě, že se školy otevřou v termínu před 1. červnem, budou se dva týdny po zahájení výuky konat přijímací zkoušky na střední školy.

Ačkoliv mají žáci podané dvě přihlášky, zkoušku udělají jen jednu. V tom je oproti předchozím letům rozdíl. Zkoušky se dělaly na obou školách a započítával se lepší z výsledků.

O týden později budou maturity a závěrečné zkoušky. U maturit letos odpadá písemná část z češtiny a cizího jazyka. Didaktické testy a ústní zkouška zůstane.

Pokud nastane krizový scénář a školy budou i po tomto datu zavřené, maturovat se nebude a vysvědčení školy vystaví z průměru posledních tří vysvědčení. Přijímací zkoušky by se pak posunuly do prázdnin.

„Ministerstvo zatím vychází z předpokladu, že se školy otevřou tak, aby se vše stihlo před prázdninami. Pokud by se situace změnila, je možné konat přijímací zkoušky na střední školy i o prázdninových měsících,“ potvrdil tiskový odbor ministerstva školství na dotaz MF DNES.

Vývoj epidemie dává naději na to, že se krizové scénáře nakonec nevyužijí. Školy tedy počítají s tím, že budou zkoušky organizovat nejpozději v červnu.

„Po návratu nemůžeme na studenty nahrnout testy“

Další otázky, které s tím souvisejí, se vyjasňují v těchto dnech. Původně ministerstvo plánovalo, že se testy přijímacích i závěrečných zkoušek budou hodnotit na školách. Nakonec ale získal podporu návrh školského výboru Sněmovny, nechat hodnocení centrální.

To je sice pomalejší varianta, trvá asi pět dnů, zároveň se díky tomu nezahltí pedagogové na školách. Ti totiž nemohou pominout ani studenty v nižších ročnících.

„Už jsme řešili, na základě čeho budeme klasifikovat. Není možné, abychom na studenty po návratu nahrnuli testy,“ naznačil ředitel kroměřížského gymnázia Josef Havela. I na to dostanou školy odpovědi v nejbližších hodinách.

Učitelé si zvykají na výuku online, natáčejí videa, problémem je zkoušení

„Nejprve se musely vyřešit zásadní kroky, které vyžadují změnu zákona. To se podařilo a ministerstvo se postupně věnuje dalším otázkám,“ ujistil krajský radní odpovědný za školství a zároveň poslanec Petr Gazdík.

Upřesnit se musí také podoba praktických zkoušek, které se týkají odborných škol. Třeba maturanti z chemické průmyslovky v Otrokovicích je konají v laboratořích, které jsou součástí školy, a tedy momentálně nepřístupné.

A stejné to je u učebních oborů. Některé, třeba kuchař–číšník, jsou nyní ve výhodě. Studenti budou muset prokázat, že umí uvařit pokrm a připravit slavnostní tabuli. Vše pak komentují v češtině a angličtině.

„To mohou zkoušet v rámci samostudia doma. Ale u technických oborů je to problém,“ upozornil ředitel otrokovické Střední průmyslové školy Libor Basel.

Otazník visí i nad budoucími zdravotníky, kteří musí v rámci studia absolvovat praxi v daném rozsahu. Bez toho nebudou plně kvalifikovaní. Možným řešením je třeba to, že ministerstvo školství pro tuto mimořádnou situaci délku praxe upraví.

Pro maturanty školy plánují osobní konzultace

Současná situace naložila studentům větší díl odpovědnosti za přípravu ke zkouškám. Školy jim ale věnují velkou pozornost i na dálku.

„Jsme s nimi v kontaktu, vyučující od nich mají zpětnou vazbu a komunikují,“ popsal Steska. „V případě, že by se někdo odmlčel, hned by jej kontaktovali.“

I čas mezi obnovením výuky a maturitou považuje za dostatečný na to, aby se studenti dostali do zkouškového tempa.

„Budeme jim věnovat pozornost. Počítáme třeba s osobními konzultacemi,“ naznačil Steska.

Z prohlášení ministra školství vyplynulo, že se výuka nebude protahovat do letních prázdnin. To vítají nejen žáci a studenti, ale také obce.

Na letní měsíce mají dopředu nasmlouvané opravy školních budov. Práce mají dopředu vysoutěžené a obvykle je kryjí také dotační peníze. Rušení zakázek by výrazně zkomplikovalo situaci obcím i stavebním firmám.

zpět na článek