iDNES.cz

Ve Zlínském kraji rodí desítky matek s covidem, nemocnice se přizpůsobily

  16:28
V loňském roce přišlo ve Zlínském kraji na svět 3 065 chlapců a 2 908 děvčat. V desítkách případů byly maminky pozitivní na covid-19. Porodnice proto posilovaly personál, zdravotníky vybavily ochrannými pomůckami a na odděleních provedly některé organizační změny.

V Nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně porodila císařským řezem maminka nakažená koronavirem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Některé nastávající maminky se o onemocnění dozvěděly až v nemocnici, jiné přišly už s potvrzeným pozitivním testem.

Maminek, které porodily ve všech pěti nemocnicích ve Zlínském kraji v době, kdy zrovna prodělávaly nákazu covidem-19, bylo loni dohromady přes třicet.

„Rok byl velice náročný, a to zejména kvůli pandemii koronaviru a omezením nebo opatřením, která s ní souvisela,“ poznamenal primář gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati Martin Trhlík.

„Od března do prosince u nás porodilo deset covid pozitivních maminek, za stejnou dobu se pak u dvaadvaceti dalších maminek potvrdila pozitivita během hospitalizace po porodu.“

Na začátku prosince například přišla na svět Izabelka. Její maminka se o nákaze dozvěděla, až když jí v nemocnici udělali před plánovaným císařským řezem povinný PCR test.

„Překvapilo nás to,“ svěřila se tehdy maminka, která chtěla zůstat v anonymitě. „Nemáme příznaky a v okolí nikoho nakaženého nemáme,“ poukazovala. 

V Nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně porodila císařským řezem maminka nakažená koronavirem.

Porod císařským řezem se pak uskutečnil na jiném sále, než bývá zvykem, a celý operační tým se musel chránit kompletním oblekem, rukavicemi, čepicí, návleky a respirátory.

Kvůli riziku nákazy také nastoupilo k operaci více personálu, nastávající otec nesměl na sál a sestra, která čekala na miminko s inkubátorem, musela být také kompletně vybavená ochrannými pomůckami.

Respirátor a vydezinfikované ruce pak musela dodržovat i maminka, když chtěla miminko kojit.

„Všechny studie na světě dosud prokazují, že přímý přenos covidu z matky na dítě před narozením prakticky neprobíhá. Virus neproniká bariérou placenty a dítě se rodí nezasažené. Ale kontakt s maminkou může infekci přenést,“ zdůvodnil primář.

V Hradišti počet narozených dětí dlouhodobě roste

Všechny porodnice napočítaly za loňský rok stejný nebo vyšší počet narozených dětí. Téměř ve všech nemocnicích převládali chlapci nad děvčaty.

V Uherském Hradišti roste počet novorozenců už šest let. Loni tam přišlo na svět 1 511 dětí, o 23 více než v roce 2019. V kroměřížské porodnici loni přivítali 646 dětí, přestože i tam se nastávající rodiče i personál museli vyrovnávat s epidemickou situací.

„Došlo například k zákazu otců u porodu, naštěstí platil jen krátce,“ prohlásil Lukáš Vacula, který v roce 2020 působil na gynekologicko-porodnickém oddělení ve funkci zástupce primáře  a od 1. ledna tohoto roku jej vede jako primář.

„Museli jsme pozastavit prohlídky porodních sálů pro nastávající maminky, kurzy psychoprofylaxe, organizačně přemístit ambulantní provozy a řešit celou řadu dalších situací, které nebyly v předchozích letech obvyklé,“ vylíčil Vacula.

Čtvrtina maminek ve Zlíně podstoupila císařský řez

Ve srovnání s rokem 2019, kdy přišlo ve valašskomeziříčské porodnici na svět 883 dětí, se porodnost loni mírně snížila.

„Pokles zapříčinila koronavirová epidemie, kdy byla porodnice během druhé podzimní vlny na určitý čas uzavřená,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Agel Radka Miloševská.

Nejvíce porodů napočítala největší krajská nemocnice ve Zlíně, kde se uskutečnilo dohromady 2 160 porodů, přičemž v 599 případech šlo o císařské řezy.

„Dohromady 176 porodů jsme odvedli v centru porodní asistence, šlo tedy o porody vedené pouze porodní asistentkou,“ upozornila vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Kateřina Slováčková.

„Mezi maminkami je o tento způsob vedení porodu velký zájem a dá se říci, že stále narůstá.“

Vsetínští porodníci se zase museli vyrovnat s celou řadou komplikovaných zákroků. Mezi ně lze zařadit dvě stovky císařských řezů nebo 27 případů vakuumextrakce, což je metoda sloužící k usnadnění porodu hlavičky dítěte. Naopak takzvaný klešťový porod nebyl nutný ani v jednom případě.

Autor:
zpět na článek