Dřevo na topení už začíná být drahé i pro jeho prodejce

  16:22
Cena palivového dříví stoupá natolik, že lidé ho přestávají kupovat. Za rok se až zdvojnásobila, kubík bukového dřeva stojí čtyři tisíce korun. Někteří prodejci už proto letos prodávat přestali. Nenakupují dřevo od výrobců, protože si myslí, že by bylo neprodejné.

Jaroslav Němeček bydlí na okraji Zlína v celoročně obyvatelné chatě, v níž topí krbovými kamny. Na letošní zimu má dřevo připravené, ovšem s nákupem na tu příští zatím váhá. Důvodem jsou extrémně vysoké ceny dříví.

„Připadá mi to šílené, jako nějaká hysterie. Sázím na to, že na jaře bude dřevo levnější, takže ho nakoupím a přichystám si zásoby na příští zimu,“ uvažuje Němeček. Jeho případ není v současné době výjimečný. Ceny dřeva extrémně rostou, během letošního roku o sto a více procent.

„Někteří lidé řeknou, že nemá smysl kupovat dřevo za takovou cenu, že si raději připlatí za plyn nebo elektřinu, někdo dokonce přešel z vytápění dřevem na solární panely anebo tepelné čerpadlo,“ zmínila Markéta Hajduková, spolumajitelka společnosti Woodmark, která sídlí v Bučovicích, má pobočku ve Starém Městě a prodává palivové dříví.

Aktuálně tam stojí skládaný metr bukového dřeva o délce polínek 25 centimetrů 4 200 korun, bříza je o necelých tisíc korun levnější, smrk vyjde na 2 800 korun. O začátku roku se ceny zvedly zhruba dvojnásobně. „Máme objednávky i na čtvrt roku dopředu a teď musím zákazníky obvolávat s tím, že se cena změnila. Někteří zakázku odřeknou,“ přiblížila Hajduková.

Podobné ceny mají však i další prodejci, například Rudolf Pěnčík z Koryčan. „Dřevo pořád prodávám, ale jeho cena je taková, že už ji lidé neakceptují a nemají o něho zájem. Vychází stejně jako plyn,“ hlásil Pěnčík.

Pro většinu lidí je dřevo příliš drahé, dodavatelé proto omezují prodej. „Úplně jsem to omezil a čekám, jak se situace vyvine, jestli nebude lepší po Novém roce. Teď jsou ceny nesmyslně vyšroubované nahoru,“ míní prodejce dříví Bohumil Zbranek z Ratiboře.

„Navrhoval jsem lidem, že při této ceně dřeva, když si k ní ještě připočtou práci s tím spojenou, je lepší topit plynem, nebo elektřinou. Někteří mi ale řekli, že jim nic jiného nezbývá, protože doma nemají jiný zdroj tepla.“

Hlavním důvodem zdražení je fakt, že cenu zvýšili výrobci, tedy majitelé lesů. Arcibiskupské lesy a statky Olomouc podle jejich mluvčí Dagmar Obšilové zvýšily ceny o několik desítek procent.

Zdražily energie i samotné dřevo

„Důvodem jsou především narůstající náklady na zpracování dříví, zejména těžbu a logistiku, dále také nižší zásoby, protože těžba dřeva v souvislosti s kůrovcovou kalamitou klesá,“ předestřela Obšilová. „Poptávka je však i nadále enormní, bukové dříví máme již několik měsíců vyprodáno,“ zdůraznila.

Lesy České republiky se k cenám nevyjadřují, neboť jsou obchodním tajemstvím.

Podle prodejců se cena od výrobců zvýšila v posledním půlroce o zhruba tisíc korun za metr krychlový dřeva.

„Zdražovali jsme během letoška o tisíc korun. A to o pár procent kvůli energiím, ale především proto, že zdražilo dřevo samotné. Jeho cena vyletěla tak, že je to katastrofa,“ nastínil Pavel Řešetka, ředitel společnosti Dřevo Králov z Uherského Brodu, která na pile vyrábí palivové dříví i stavební řezivo.

Takzvaná buková vláknina, tedy dřevo, z něhož se dělají špalky na topení, je dnes dokonce dražší než buková kulatina, která má mnohem kvalitnější dřevo a používá se i na výrobu ohýbaného nábytku.

Prodejci se obávají, že je vysoké ceny zlikvidují, protože lidé od nich nebudou dřevo kupovat. „Nemůžeme takto fungovat dál, zákazníci už na to nedosáhnou a my s cenou níž jít nemůžeme,“ upozornila Hajduková. „Někdo dřevo potřebuje, když si dělal nový kotel a komín, většina ale vyčkává, kam se ceny posunou,“ doplnila.

Není to únosné, míní prodejci

„Doufám, že s tím, jak se zastropovaly ceny energií, půjde cena dřeva dolů. Dlouhodobě by to bylo neudržitelné pro nás i pro zákazníky,“ souhlasí Zbranek.

„Uvědomujeme si, že ceny za palivové dříví mohou být pro někoho na hraně únosnosti. Snažíme se proto alespoň dlouhodobě udržovat nízkou cenu za samovýrobu, tedy samostatného zpracování vybraného dříví kupujícím přímo v lese,“ řekla Obšilová.

Státní lesy od dubna nezvyšovaly ceny pro veřejnost. „Vnímáme to jako formu pomoci lidem v době energetické krize,“ poznamenala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Pokud lidé nakupují dřevo, preferují jehličnany nebo břízu, které jsou levnější. Dříve více upřednostňovali tvrdé dřevo listnatých stromů, zejména buků. Zájem o dříví mezi lidmi prudce vzrostl (až o 200 procent) během letošního roku, když stoupaly ceny energií. Teď klesá, což je dáno i počínající zimou.

„Poptávka po dříví je zvýšená, ale těžbu nenavyšujeme, naopak ji snižujeme s ohledem na doznívající kalamitu a tedy menší objem dříví zpracovávaného kvůli suchu a kůrovci,“ dodala Jouklová.

Autor: