Baťovská skluzavka na otrokovickém koupališti doslouží a získá čestné místo

  17:04
Po ukončení letošní plavecké sezony začala v areálu otrokovického městského koupaliště rozsáhlá proměna. Příští rok bude na návštěvníky čekat zmodernizovaná plovárna se spoustou nových prvků. Oprava se přitom dotkne také historicky cenné skluzavky vytvořené podle návrhu známého baťovského architekta Vladimíra Karfíka.

Skluzavka podle návrhu slavného baťovského architekta Vladimíra Karfíka na koupališti v Otrokovicích. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Karfík byl někdejším vedoucím projekčního oddělení firmy Baťa a mimo jiné stál ve 30. letech minulého století za tím, jakou podobu koupaliště v místní části Bahňák dostalo.

Jeho součástí byla dlouhou dobu i ikonická betonová konstrukce skluzavky se strmými schůdky. Ta však už dlouho v provozu nebude.

„Stávající skluzavka již nesplňuje aktuální bezpečnostní normy, takže bude nahrazena novou,“ uvedla mluvčí otrokovické radnice Romana Pastuszková.

Z areálu však skluzavka nezmizí. „Obyvatelé Otrokovic a okolí se začali obávat, že bude znehodnocena a definitivně odstraněna. Ubezpečuji, že se ji co nejšetrněji pokusíme přemístit na nově určené místo, které bude oploceno a již nebude sloužit k užívání,“ potvrdila starostka Hana Večerková.

„Chceme ji na koupališti uchovat jako památku na architekta Vladimíra Karfíka, který se v Otrokovicích podílel na mnoha stavbách,“ dodala.

Karfík je autorem dvou místních škol, Společenského domu, obchodního domu, koupaliště či letiště. Koupaliště v blízkosti městského lesoparku bylo slavnostně otevřeno v roce 1934. Prvním koupajícím se tehdy stal Jan Antonín Baťa.

Za chystanou rekonstrukci zaplatí radnice ze svého rozpočtu necelých 20 milionů korun. Lidé se dočkají nového brouzdaliště, brodítek, skluzavek a dalších novinek. Změní se i plocha k odpočinku.

Oprava se dotkne i věcí, které na pro návštěvníky nebudou viditelné. Veškerá bazénová technologie bude umístěna pod zemí. V této souvislosti se bude řešit i nový vodovod, kanalizace a silnoproudé rozvody,“ popsala Dita Doleželová z odboru rozvoje města.

Práce mají být hotové v květnu příštího roku, následně chce město spustit zkušební provoz a od začátku letní sezony bude nové koupaliště otevřeno všem návštěvníkům.

Autor: