iDNES.cz

Nová dialýza v kraji nepřibude. Je to krok zpět, myslí si v Otrokovicích

  13:26
Plány soukromé firmy na zřízení střediska dialýzy v Otrokovicích nevyšly, v soutěži uspěla nabídka zlínské krajské nemocnice. Ta ovšem nové středisko neotevře, ale navýší počty lůžek na svém oddělení. S výsledkem výběrového řízení není spokojeno město Otrokovice, ani zástupci České nefrologické společnosti, podle kterých by nové centrum zvýšilo komfort pacientů.

Sanitka ho doma vyzvedne v devět večer, pak „posbírá“ další spolupacienty a když se dostanou do nemocnice, je půl jedenácté. Napojený na dialyzační přístroje pak na oddělení leží dalších pět hodin, další hodinu musí čekat kvůli kontrole. Zpět domů se dostává někdy až kolem sedmé ráno a polovinu dne pak prospí.

Muže ze Zlínska trápí nefunkční ledviny a řadí se k chronickým pacientům, kteří k životu nezbytně potřebují hemodialýzu kvůli čištění krve. Ve Zlínském kraji je jich kolem 400. Výše popsanou situaci zažívají někteří z nich ne jednou za měsíc, ale i třikrát do týdne.

Nadnárodní firma B. Braun Avitum, která v Česku provozuje 40 středisek, chtěla otevřít dialýzu na poliklinice v Otrokovicích a krajský úřad na její žádost vypsal v červenci výběrové řízení na poskytování této služby v okrese Zlín.

Do soutěže se kromě další soukromé společnosti přihlásila i Baťova nemocnice a vyhrála. Sen pacientů z Otrokovic a okolí se tím pádem rozplynul. Nemocnice nebude otevírat novou dialýzu, ale navýší počty lůžek na svém oddělení.

„Pro Otrokovice je to krok zpět, ale jak je vidět, stalo se z toho politikum. Nám nešlo vůbec o to, abychom konkurovali nemocnici, ale o službu pacientům, o jejich komfort a rozvoj domácí moderní dialýzy,“ prohlásila starostka Otrokovic Hana Večerková.

„Zlínská nemocnice má čtyřiadvacetihodinový provoz a pacienti kvůli léčbě jezdí i ve dvě hodiny v noci,“ poukázala.

Současné kapacity postačují, tvrdí krajský úřad

Proč ve veřejné soutěži nezvítězilo řešení, které by lidem nabídlo kratší dobu dojíždění, příznivější provozní dobu nebo moderní metody domácí léčby, a které by znamenalo i rekonstrukci prostor na otrokovické bpoliklinice nebo otevření ambulance odborných lékařů?

O vítězi rozhodovala čtyřčlenná komise složená ze zástupců krajského úřadu, zdravotní pojišťovny, České lékařské komory a České nefrologické společnosti. Tři členové dali svůj hlas Baťově nemocnici a doporučili s ní uzavřít smlouvu, jeden doporučil společnost B. Braun Avitum.

„Současné kapacity pěti pracovišť v kraji jsou dostatečné,“ vysvětlila postoj krajského úřadu mluvčí kraje Soňa Ličková.

Stejně se vyjádřili i zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny. S otevřením nového střediska v Otrokovicích souhlasila v soutěži pouze Česká nefrologická společnost.

„Náš zástupce podpořil vznik nového samostatného pracoviště, které by podle nás mohlo vhodně doplnit kapacitně a spektrem nabízených služeb dominantního poskytovatele nefrologické a dialyzační péče v regionu,“ potvrdila předsedkyně společnosti Romana Ryšavá z Kliniky nefrologie
1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Boj o pacienta i peníze

Svou roli v rozhodování komise zřejmě hrála i obava z odlivu pacientů, personálu a tudíž i peněz. Firma ale počítala s tím, že v Otrokovicích bude mít vlastní personál, nemusela by tudíž „přetahovat“ zdravotníky z nemocnice. Zároveň by nabízela i domácí léčbu, kterou Baťovka neposkytuje.

Zlínská nemocnice se stará o zhruba 65 chronicky nemocných, kteří pravidelně dojíždějí na oddělení. V Otrokovicích mělo vzniknout pracoviště pro 25 až 35 pacientů.

Už na červnovém zasedání krajských zastupitelů se v diskusi mluvilo o tom, že dialýza je pro poskytovatele velmi „zajímavá“.

„Je to zlaté vejce a když bude v Otrokovicích, bude to mít ekonomický dopad na krajskou nemocnici,“ upozornil tehdy zastupitel Robert Teleky.

„Výsledek výběrového řízení je z mého pohledu výborný. Nemocnice má velké odborné zázemí, postará se i o těžší pacienty a po rozšíření bude mít i větší kapacitu,“ doplnil před několika dny.

Ředitel špitálu Michal Filip tehdy na zastupitelstvu uvedl, že neví, zda se do soutěže vůbec zapojí. „Teď jsme na tom hraničně. Nejde jen o počet lůžek, ale i lékařů,“ řekl.

Nyní to však nemocnice vidí jinak.

Zlínský kraj v počtu lůžek zaostává

„Personální problémy nemáme,“ oznámila mluvčí nemocnice Renáta Večerková. „Máme dostatečnou kapacitu tyto služby dialyzovaným pacientům poskytnout v rámci našeho regionu. Není tedy třeba další dialyzační zařízení otevírat,“ doplnila.

Zlínský kraj ve srovnání s jinými regiony s počtem lůžek pokulhává. Má k dipozici pět dialyzačních středisek, což je méně, než jinde. Pravidelné čištění krve potřebuje zhruba 400 obyvatel, kteří jezdí do nemocnic ve Zlíně, Vsetíně, Uherském Hradišti a Kroměříži nebo na polikliniku v Uherském Brodě, kde dialýzu poskytuje B. Braun Avitum.

Ústav zdravotnických informací a statistiky má nejnovější data za rok 2019, kdy bylo v regionu 388 chronických pacientů a 64 lůžek. Srovnatelný počet pacientů má Olomoucký kraj, kde je středisek 7 a lůžek 83. Srovnatelný počet lůžek jako na Zlínsku má Karlovarský kraj, kde je ale o 140 chronických pacientů méně.

Podle Ryšavé nemocných, kteří potřebují dialýzu mírně přibývá.

„Je nutné rozšiřovat nejen stávající kapacity středisek, ale podporovat i vznik nových, stejně jako se snažit přivést dialyzační léčbu za nemocným domů, například pomocí peritoneální dialýzy či domácí hemodialýzy,“ zdůraznila.

Autor:
zpět na článek