Kdysi koupila Zlín královna Eliška Rejčka, smlouva bude součástí oslav

  16:52
Zlín částečně odtajnil průběh oslav, kterými si příští rok připomene výročí 700 let od první zmínky v historických pramenech. Akce se budou konat celý rok: začnou novoročním ohňostrojem a skončí vánočními trhy na konci roku. Některé budou speciálně zorganizované, další tradičnější budou výročí připomínat.

Pohled na Zlín (červenec 2021). | foto: Zdeněk Němec, Mafra

Hlavní atrakcí bude třídenní multižánrový festival, který se uskuteční na konci června na více místech Zlína. Nabídne koncerty, divadelní představení, workshopy i sportovní aktivity.

„Bude to největší a stěžejní událost oslav,“ upozornila jejich hlavní organizátorka Jana Kubáčová.

Účinkující zatím neprozradila, stejně jako u dalších bodů programu se přesná náplň teprve dolaďuje. Mezi jedinečné záležitosti bude patřit i galavečer v Kongresovém centru na konci června.

„Rádi bychom sem pozvali osobnosti, které nějakým způsobem Zlín zviditelňovaly a zviditelňují,“ nastínila Kubáčová. „Půjde o komponovaný večer, který by měl skrze různé formy umění zrcadlit historii města.“

Zlín plánuje také setkání podnikatelů. Dále dny věnované Tomáši Baťovi, jejichž součástí budou koncerty, divadelní představení či minikonference o baťovské architektuře. Na oslavy by mohla zavítat architektka Eva Jiřičná – zlínská rodačka žijící v Londýně.

Z historického hlediska bude nejdůležitější datum 28. února, kdy bude k vidění originál listiny, v níž je poprvé zmíněn Zlín. Jde o kupní smlouvu z roku 1322, kterou královna Eliška Rejčka kupovala část zdejšího panství včetně městečka Zlín.

Součástí oslav bude i vydání reprezentativní publikace o historii Zlína a historická expozice. Ta měla být původně k vidění v zámku, avšak vzhledem k tomu, že budova bude procházet úpravami, bude v okolním parku. Jejím hlavním motivem budou zrcadla.

Zapojí se firmy a obyvatelé města

„V dolní části pod zámkem budou různá oválná zrcadla z vlnitého plechu, z nichž se budou po interakci s návštěvníkem pouštět příběhy o zlínských osobnostech či událostech,“ nastínil náměstek primátora Pavel Stojar.

V horní části parku budou klasické panely, ovšem v netradičním tvaru nepravidelného půlkruhu. Poblíž bude plocha, na kterou se budou ze zámku promítat animace.

Organizátoři chtějí do oslav zapojit i firmy a obyvatele města. Podniky podle toho, zda se svými výrobky připojí k výročí. Jako třeba pivovar Zlínský švec, který uvaří speciální pivo s číslovkou 700. Vznikne i unikátní kolekce šperků.

Město bude výročí také samo propagovat, přičemž v klasické modrožluté kombinaci zlínských barev nahradí žlutou sváteční zlatá. Po městě budou viset citylighty se speciálním logem, velké se objeví i na Velkém kině. K oslavám vznikla webová stránka www.zlin700.eu. Vznikl spot, který výročí připomíná. Další budou následovat.

„Nechceme ukázat, že se umíme bavit, ale naším cílem je, aby sem přijeli návštěvníci, i když by to normálně neměli v plánu,“ shrnul primátor Jiří Korec.

Autor: