Nemocnice ve Zlínském kraji už se vracejí k běžným operacím

  9:16
Během uplynulých měsíců si nemocnice ve Zlínském kraji sáhly na dno sil, teď už však začínají fungovat v běžném režimu. Operací, které lékaři museli odložit, aby se věnovali pacientům s covidem, byly stovky.

Vlastimil Vajďák měl s kyčelním kloubem problémy delší dobu a v polovině března měl jít na náročnou operaci spočívající v kompletní výměně. Kvůli špatné epidemické situaci však lékaři ve zlínské nemocnici museli termín odsunout.

„Už jsem byl připravený, co se týče vyšetření a také mentálně, protože jsem se toho problému už chtěl zbavit. Kyčel mě bolela, bylo to pro mě výrazné omezení. Jsem totiž povahou chodec a dlouho jsem nemohl chodit tak, jak jsem chtěl. Ztratil jsem fyzickou kondici,“ popsal Vajďák.

„Na druhou stranu jsem viděl, co se děje, tak jsem odložení termínu s pochopením přijal. I když obtíže se pak prohloubily,“ doplnil 61letý muž ze Zlína.

Je jedním z mnoha pacientů v kraji, kteří kvůli covidové epidemii bojovali se zdravotními problémy déle, než bylo v plánu. Což může mít vážné dopady na jejich zdraví. Teď už se lékaři k zákrokům postupně vracejí, i když ve všech zařízeních mají stále vyčleněnou kapacitu pro covidově nemocné.

Baťova nemocnice už zařadila do svých plánů zhruba 90 procent operací. Ještě stále má totiž otevřené tři koronavirové stanice, z nichž jedna je určená pro intenzivní péči a dohromady mají kapacitu až 50 pacientů. Na operačních sálech už se ale střídají pacienti prakticky ze všech oddělení, kteří potřebují zákrok kvůli gynekologickým a urologickým potížím, problémům se srdcem, pohybovým aparátem a řadou dalších potíží.

„Už nemáme žádné druhy operací, které bychom teď odkládali. Ale samozřejmě čekací doba v některých případech může být v řádu měsíců,“ upozornil primář oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Tomáš Gabrhelík.

To platí i v jiných nemocnicích nejen ve Zlínském kraji. Skluz, který lékaři nuceným odložením operací nabrali, budou dohánět dlouho. A to i vzhledem k tomu, že se blíží doba letních dovolených a především anesteziologické týmy, které jsou u každé operace nezbytné a mají za sebou měsíce intenzivní práce kvůli covidovým pacientům, si potřebují odpočinout. Na některé zákroky si tak pacienti počkají o několik týdnů i měsíců déle.

V Kroměříži zůstává 17 covidových lůžek

Operace už se rozjíždějí také ve Vsetíně, Uherském Hradišti a Kroměříži. „Jedná se o kýly a některé další zákroky, u nichž se nepředpokládá pooperační péče na jednotce intenzivní péče. Na zahájení operativy totálních náhrad se připravuje ortopedické oddělení, první pacienty přijme již v tomto týdnu,“ vysvětlil náměstek pro léčebnou péči Vsetínské nemocnice Martin Metelka.

Tady mohli s ohledem na vývoj epidemie v minulém týdnu uzavřít jednu ze dvou covidových stanic a znovu otevřít chirurgickou stanici A. Chystají také gynekologické operace.

„K plánovaným výkonům jsme se vrátili na osmdesát procent, provádíme všechny typy operací. Plný výkon se však dá čekat až v době, kdy nebudeme mít hospitalizované žádné pacienty s koronavirem,“ sdělil Jiří Javora, člen představenstva Kroměřížské nemocnice, kde mají pro nakažené pacienty stále vyčleněných 17 lůžek.

Uherskohradišťská nemocnice už samostatnou covidovou stanici nemá. Lidi s touto nákazou ale přijímá na infekčním oddělení, které provozuje jako jediná v kraji. Ti, kteří jsou ve vážném stavu, jsou na oddělení ARO v izolačním režimu.

K operacím se uherskohradišťští lékaři vrátili už v plném rozsahu a gynekologické nebo onkologické výkony už neodkládají. „Třeba u operací kyčlí se ovšem čekací doby kvůli odkladům prodloužily,“ doplnila mluvčí špitálu Lucie Sedláčková. Zda bude do budoucna vyčleněno pro covidové pacienty znovu pouze infekční oddělení v Uherském Hradišti, zatím není jasné.

Autor: