Řidič souzený za smrt dvou silničářů se omluvil rodinám, vinu ale odmítá

  11:16,  aktualizováno  12:10
Okresní soud v Uherském Hradišti začal projednávat případ Poláka Adriana Wróbela, který je obžalovaný kvůli loňské tragické nehodě v Kunovicích. Podle spisu jako řidič malého nákladního auta nerespektoval snížení rychlosti v úseku komunikace a srazil dva silničáře. Muži ve věku 57 a 58 let na místě nehody zemřeli.

Nákladní vůz, kteří řídil Adrian Wróbel smetl loni v létě v Kunovicích silničáře, pokládající přenosné dopravní značení. Při nehodě zemřeli dva muži (září 2022) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Jednačtyřicetiletému řidiči hrozí až šest let ve vězení za usmrcení z nedbalosti.

Adrian Wróbel přišel k soudu viditelně rozrušený, nejprve chvíli nebyl schopný promluvit, protože plakal. Potom se omluvil rodinám zemřelých. „Omlouvám se a chci požádat, aby mi odpustily. Neudělal jsem to záměrně,“ řekl.

Obžalovaný dále před soudem uvedl, že se cítí nevinný. Osudný den si pamatuje jen mlhavě. Den předtím vyjel z Německa a namířeno měl na Slovensko.

„Nevím, jak se to stalo. Asi jsem ztratil vědomí, chtěl jsem otevřít okno, víc si nepamatuji,“ řekl Wróbel. Zmínil, že to byl okamžik a kdyby mohl zastavit, udělal by to. Uvedl také, že na vyšetření v nemocnici po nehodě nebyl. Dále vypověděl, že v práci dodržoval povinné přestávky.

K tragické dopravní nehodě došlo na silnici I/50 u Kunovic na Uherskohradišťsku.

Jeho Renault Master narazil do dodávky silničářů v rychlosti 110 kilometrů za hodinu. V místě přitom byla rychlost snížená na 70 a potom i na 50 kilometrů v hodině. Pracovní dodávka měla zapnuté oranžové majáky a stála u krajnice. Dva muži, kteří v tu chvíli pracovali na silnici, neměli šanci náraz přežít.

Dění bezprostředně po nehodě si obžalovaný pamatuje jen útržkovitě. „Vím, že jsem vystoupil a potom, že jsem seděl v policejním autě. Nevím, kdo volal záchranáře a policii,“ řekl.

U soudu dnes vypovídali také svědci. Jeden z nich jel hned za Wróbelem a vypověděl, že auto jelo stále rovně a stejnou rychlostí. „Na stojící dodávku obžalovaný vůbec nereagoval, neviděl jsem ani brzdová světla. Myslel jsem si, že řidič usnul,“ uvedl svědek.

Po kolizi se pokoušel o resuscitaci jednoho ze silničářů, na záchranku se prý nemohl dovolat. Podařilo se to dalšímu ze svědků, kterých se na místě během okamžiku seběhlo několik.

Pozůstalí se přihlásili se žádostí o odškodnění, každá z manželek si nárokuje dva miliony korun a syn jednoho z mužů 1,2 milionu. Předseda senátu Jiří Přibyl je však odkázal na firmu, která polského řidiče zaměstnávala.

Wróbel se od nehody léčí na psychiatrii, má za sebou i měsíc na uzavřeném oddělení, kde byl pod dozorem. Nyní užívá antidepresiva. „Kdybych neměl děti, tak si určitě vezmu život,“ řekl.

Jeho obhájkyně Kristýna Olivová navrhla předvolat znalce, který by určil, v jakém stavu byl Wróbel před nehodou a co mohlo způsobit nevolnost, kterou popisoval. Soud následně jednání odročil na 28. listopadu.

Nehoda se stala loni v srpnu, když pracovníci firmy rozmisťovali přenosné dopravní značení na silnici I/50, kterou používali řidiči jako objízdnou trasu kvůli rekonstruovanému průtahu Kunovic.

Autoři: ,