Mzdy letí nahoru, firmy ve Zlínském kraji letos přidají i deset procent

  11:04
Velké podniky v kraji letos opět zvednou mzdy svým zaměstnancům. Někde dokonce výrazněji než loni. Chtějí si tak udržet lidi, kterých je na trhu práce nedostatek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Ekonomika šlape, zakázek je hodně. Kvalitních zaměstnanců ale není dost. Hlavně z těchto důvodů firmy ve Zlínském kraji zvyšují mzdy.

V otrokovické pneumatikárně Continental Barum, která je s 5150 pracovníky největším zaměstnavatelem v regionu, přidávají osm procent, což je o procento více než loni. A nejen to. Navyšují se prémie za nedělní prodloužené směny a práci o víkendech, příspěvek na penzijní připojištění i na stravování.

Přibyly také benefity. Rozšířil se počet zaměstnanců, kteří mohou čerpat lázeňskou péči se spoluúčastí zaměstnavatele. Změnou je čerpání pracovního volna s náhradou mzdy za odpracované roky. S těmito změnami se mzdy mohou zvednout až o deset procent.

„Novými benefity navázanými na délku pracovního poměru chceme našim zaměstnancům sdělit, že dlouhodobá loajalita k naší firmě se jim vyplatí,“ řekl personální ředitel Continental Barum Petr Dostál.

Zvyšováním mezd i přidáváním benefitů se podniky snaží udržet zaměstnance, protože na trhu práce je jich nedostatek. Proto i jinde přidávají více než loni.

„Takto vysoký růst mezd (o osm procent) je dán především absolutním nedostatkem pracovníků v dělnických profesích. Jedná se o bezprecedentní situaci od roku 1990,“ upozornil předseda představenstva krajské hospodářské komory Robert Zatloukal.

„Každá firma dává minimálně tolik, aby si udržela pracovníky pro zajištění nasmlouvaných zakázek. Současně musí pružně reagovat v oblasti zaměstnaneckých benefitů. O udržení anebo získání zaměstnance dnes rozhodují drobnosti,“ doplnil.

Náklady na pracovní sílu mohou letos brzdit rozvoj ekonomiky

V hulínské strojírenské firmě Toshulin s 370 zaměstnanci zvedají mzdy o pět procent, loni to byla čtyři procenta. Aktuálně hledají patnáct technických profesí, jako jsou obráběč či elektromontér.

„Navyšujeme mzdy, abychom stabilizovali stávající pracovníky a také z důvodu nedostatku lidí na trhu práce,“ potvrdil tamější personální ředitel Michal Jansa.

Absence schopných pracovníků trápí i zlínskou strojírenskou společnost Tajmac-ZPS, kde pracuje 720 lidí. Loni se tam zvedaly mzdy za celý rok o deset procent, letos o čtyři procenta. To však podle finančního ředitele Jana Kurince nemusí být konečné číslo.

„Vedle plošného růstu plánujeme i další individuální navýšení. Otázka je, jestli to bude nakonec méně, stejně, nebo více než loni. Musíme také reagovat na situaci na trhu,“ popsal Kurinec.

Podle něho se už objevují signály o ochlazení trhu, které můžou naznačovat příchod další ekonomické krize.

JobDNES.cz - pracovní portál s nabídkou volných míst a brigád

„Poptávka na rok 2019 se zatím zdá velmi solidní, nicméně zároveň vnímáme pokles zakázek v některých odvětvích a reakci některých firem na tento vývoj,“ upozornil.

Podle Zatloukala ale může za případnými potížemi stát právě i navyšování mezd. „V roce 2019 se stanou náklady na pracovní sílu možná největší brzdou rozvoje ekonomiky,“ řekl.

Proto jsou některé firmy opatrnější. Nábytkářský podnik TON z Bystřice pod Hostýnem zvyšuje mzdy svým 800 pracovníkům v průměru o pět  procent, loni to bylo o 8,5 procenta.

„Takové navýšení nám zajistí konkurenceschopnost na pracovním trhu v regionu. Stejně jako v ostatních společnostech se i my potýkáme s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků,“ shrnula personální manažerka Jana Hlinšťáková.

Někde se stále vyjednává

Příjmy zaměstnanců musejí z podobných důvodů zvyšovat také nevýrobní společnosti. V nemocnici v Uherském Hradišti, kde pracuje 1544 lidí, zvyšují mzdy o sedm procent, loni to bylo deset procent.

„Jsou také odsouhlaseny jednotlivé příplatky u nelékařských zdravotnických pracovníků podle směnnosti,“ naznačil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Ve zlínské nemocnici i v některých dalších společnostech vyjednávání o kolektivní smlouvě ještě neskončila.

Do konce ledna by chtěli mít jasno ve vsetínské firmě Austin Detonator, která vyrábí roznětné systémy a dělá zde přes tisíc lidí.

„Chtěli bychom mzdy navýšit v průměru o 8 procent,“ sdělila Markéta Klimková, která má v podniku na starosti marketing.

O 8 procent chtějí odbory navýšit mzdy ve zlínské pneumatikárně Trelleborg Wheel Systems (dříve Mitas), kde pracuje 700 lidí.

„Zaměstnavatel nám řekl, že tohoto čísla nebude dosaženo, ale budeme se mu blížit,“ uvedl tamní šéf odborů Vladislav Jandásek.

V podniku mají sice platnou kolektivní smlouvu do konce roku 2019, nicméně její mzdová oblast ještě uzavřená není.

Vyjednávání probíhají také ve Slováckých strojírnách Uherský Brod, kde loni v průměru přidávali dokonce dvanáct procent. „Letos to bude zhruba stejně jako minulý rok,“ odhadl ředitel Jiří Rosenfeld, podle něhož musela loni společnost kvůli nedostatku lidí omezit výrobu o 25 procent.

Autor: