Byl tak precizní, že si připravil i parte. Zlín oplakává cestovatele Zikmunda

  17:16
Na legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda, který ve středu v noci zemřel, vzpomíná celá republika. První svíčka se objevila hned druhý den u branky jeho vily ve Zlíně, tedy na místě, kterým prošel při své první návštěvě města a na dalších sedmdesát let se stalo jeho domovem.

Na zlínské radnici vzniklo pietní místo, kde se lidé mohli rozloučit se zesnulým cestovatelem Miroslavem Zikmundem (prosinec 2021). | foto: Jan Salač MAFRA

„Svíček už je tady mnohem více, lidé přinesli i nějaké květiny. Místo je určené především pro vzpomínku přátel a sousedů z okolí vily,“ poukázala za Nadaci Zikmundova vila Magdalena Hladká.

Cestovatel 
Miroslav 
Zikmund ve svém domě. (12. února 2009)

Poslední rozloučení s Miroslavem Zikmundem nebude určené pro veřejnost. Sám si přál, aby se uskutečnilo jen mezi nejbližšími. I z toho důvodu rodina nezveřejňuje datum pohřbu.

Český rozhlas spustí speciální stream o cestovateli Miroslavu Zikmundovi

„Mirek byl precizní. Připravil si parte. Věděl, jak bude vypadat jeho hrobka a také věděl, že bude na Lesním hřbitově ve Zlíně. A přál si, aby se poslední rozloučení uskutečnilo v kruhu nejbližších, což mu samozřejmě splníme,“ prozradila Jana Macalíková, dcera Zikmundovy životní partnerky Marie Macalíkové.

Na zlínské radnici i v Muzeu Jihovýchodní Moravy vznikla pietní místa, kde mohou zájemci napsat své vzkazy do kondolenčních knih a listin nebo alespoň připojit svůj podpis jako vzpomínku.

„Moc velký člověk, vzácný skromný muž a velká legenda,“ napsal jeden z příchozích.

„Upřímnou soustrast rodině i přátelům. Krásné vzpomínky na úžasného člověka nám zůstanou navždy. Děkujeme za vše,“ připojili se členové klubu H+Z.

Desítky kondolencí přišly ve čtvrtek do muzea také elektronickou poštou, od rána kvůli úmrtí Miroslava Zikmunda také zvonily telefony. O možnost kondolence se zajímali i zástupci české vlády.

Život Miroslava Zikmunda byl součtem náhod. Fascinoval absolutní kázní, vzpomínají

„Všechny kondolence rodině předáme nebo je zprostředkujeme,“ ujistila Magdalena Preiningerová, která v muzeu spravuje archiv cestovatelů.

Vzpomínky a poděkování se v hojném počtu objevují i na sociálních sítích, například na stránce Století Miroslava Zikmunda.

Stejnojmennou knihu i celovečerní dokument natočili a napsali cestovatelé Petr Horký a Miroslav Náplava, kteří téměř čtvrt století patřili mezi Zikmundovy blízké přátele.

Zda se v budoucnu uskuteční oficiální veřejná vzpomínka na tuto mimořádnou osobnost zatím muzeum vzhledem k epidemické situaci neví.

Variantou by mohl být několikrát odložený koncert zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů ke 100. výročí narození Jiřího Hanzelky, životního přítele Miroslava Zikmunda.

„Tento koncert bychom spojili s výstavou a vzpomínkou na pana Zikmunda. Mohl by se uskutečnit v dubnu. Ale zatím je to jen myšlenka. Dnes se opravdu takové akce jen velmi těžko plánují,“ doplnila Preiningerová.

Autor: