iDNES.cz

Minerální vodu Vincentku stáčejí do skla už 200 let, plast se neosvědčil

  17:32
Nevšední výročí si letos připomínají v Luhačovicích. Před 200 lety tam poprvé spustili provoz své plnírny minerální vody Vincentka a začali léčivou vodu stáčet do skleněných lahví. Sklo přečkalo i boom PET lahví.

„Plnění Vincentky do lahví se datuje od roku 1820, kdy se namísto keramických nádob začínaly používat skleněné lahve o objemu 1,5 litru,“ přiblížil Ladislav Kopecký z oddělení komunikace společnosti Vincentka.

„Až na krátké vybočení koncem 70. a začátkem 80. let 20. století, kdy se Vincentka plnila do lahví z tvrzeného PVC, spojení Vincentky se sklem trvá již téměř 200 let,“ uvedl.

Využívat pro minerální pramen skleněné nádoby podle něj má svůj význam. Pro minerální vodu je totiž sklo vhodnější než jakýkoliv jiný obalový materiál.

„Sklo, které Vincentka používá, chrání před vlivem světla. Sklo nepropouští plyny. To znamená, že ve skleněných lahvích si minerální vody dlouho udržují obsah oxidu uhličitého,“ zmínil Kopecký, podle něhož je navíc současný systém recyklace ekologičtější než dřívější systém vratných lahví.

Od první písemné zmínky o Vincentce loni uplynulo 350 let. Je ale pravděpodobné, že její léčebné účinky znali už pravěcí lidé, o čemž svědčí archeologické nálezy.

Svůj název však Vincentka dostala až v roce 1790. Jmenuje se po hraběti Vincenci Serenyim, jenž jako správce luhačovického panství nastartoval rozvoj organizovaného lázeňství.

Léčí, pomáhá při sportu i kocovině

Vincentka se nevyrábí v lázeňském areálu, ale v poměrně nenápadné budově na okraji Luhačovic, kam přitéká z 35 metrů hlubokého vrtu vedle Jurkovičova domu na tamní kolonádě. Dnes Vincentku provozuje menší rodinná firma.

„Plnírnu za minulého režimu provozoval stát, po revoluci prošla privatizací. Bohužel to nedopadlo moc dobře, firma, která podnik zprivatizovala, postupně zastavila činnost a skoro všechno rozprodala. Zhruba rok a půl se Vincentka vůbec neprodávala,“ řekl už dříve ředitel společnosti Jan Šumšal.

Výrobu se však v Luhačovicích podařilo znovu nastartovat a minerální voda, včetně produktů z ní, se rozváží po Česku i do zahraničí.

V Číně firma před pár lety vyhrála dlouhý spor o ochrannou známku, kterou neoprávněně používal jeden ze zaměstnanců bývalého čínského dovozce. Na tamním trhu platí Vincentka za luxusní nápoj a také lék, který používali dopravní policisté.

K letošnímu výročí chtěli ve Vincentce uspořádat speciální den otevřených dveří, ale kvůli dopadům pandemie jej o rok odloží.

Vincentka se používá k léčebným účelům již od 17. století. Zbytková mořská voda pomáhá při onemocnění dýchacích cest či hlasivek nebo při vředových chorobách žaludku a dvanácterníku. Doporučuje se i sportovcům a lidem, kteří vypili velké množství alkoholu.

Návštěvníci Luhačovic mohou pramen léčivé minerální vody Vincentka ochutnat také uprostřed kolonády ve volně přístupné stejnojmenné hale. Její nedávná velká rekonstrukce vrátila prostoru funkcionalistickou čistotu.

Autor:
zpět na článek