iDNES.cz

Práce strážníků je v kurzu i kvůli koronaviru, ve Zlíně jich přibylo

  9:14
Před nedávnem to ještě nebylo příliš populární povolání. Noví členové se k městské policii ve Zlíně nehrnuli. Nyní se však situace obrátila. Loni se do výběrového řízení přihlásilo nejvíce uchazečů za poslední roky. Způsobila to pandemie a nejistota na trhu práce.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ještě v polovině předloňského roku scházelo zlínské městské policii deset strážníků a zájem o tuto práci byl malý. Nyní poslala do služby osm nových lidí a další výběrové řízení bude vypisovat na jaře.

„Situace se změnila a zájem o tuto práci je velký. Je to obecný trend ve všech statutárních městech,“ uvedl ředitel městské policie Milan Kladníček.

Roli hraje nejistá doba vyvolaná koronavirem a nouzovými opatřeními, ale i situace na trhu práce.

„Lidé hledají stabilní práci a sociální jistoty. Očekávám, že když vypíšeme další výběrové řízení, zájem bude zase značný,“ věří Kladníček.

Loni se přihlásilo 25 zájemců, což je více, než bývalo v posledních letech obvyklé. A je tu i další změna: jestliže dříve uchazeči často neuspěli ve fyzických testech a do konkurzu šli spíše proto, že to chtěli zkusit, dnes už docela přesně vědí, do čeho jdou. Současně jsou fyzicky odolnější.

„Celá skupina byla naprosto připravená, všichni splnili fyzické testy i psychotesty. Navíc jsou to většinou mladí lidé,“ popsal Kladníček.

„Při výběru tvrdili, že mzda je pro ně důležitá, ale není to to hlavní. Měli tendenci pomáhat lidem, což je dobře,“ doplnil.

Zlín školí strážníky ve specializovaném centru

Ve Zlíně má městská policie 111 tabulkových míst, z toho 104 pro strážníky. K tomu, aby byla všechna zaplněná, potřebuje ještě dva, které bude hledat na jaře. K většímu zájmu o tuto práci mohl přispět i fakt, že platy strážníků od loňska nezačínají v sedmé ale v osmé platové třídě, což znamená vyšší gáži o dva až dva a půl tisíce korun hrubého.

Všichni nově přijatí strážníci prošli rekvalifikační přípravou v Akreditovaném centru profesní přípravy Městské policie Zlín a v závěru loňského roku získali potřebnou licenci před komisí ministerstva vnitra.

Městská policie si středisko založila, aby nemusela uchazeče posílat do jiných měst. Naopak dnes sem přicházejí studovat lidé odjinud.

Autor:
zpět na článek