iDNES.cz

Valení sudu sněhem i hod polenem. Hrad Lukov ovládl nezvyklý víceboj

  16:22
Takové zimní sporty v televizi neuvidíte. Lukovský zimní víceboj nabídl v sobotu vskutku podivuhodné disciplíny. Účastníci museli například táhnout břemeno na saních, házet těžkým polenem do dálky nebo valit sud ve vyšlapaném sněhovém korytu.

Sportovní akce, které se zúčastnilo několik desítek lidí, se odehrála v atraktivním prostředí hradu Lukov. Přestože šlo o recesi, nechyběla soutěživost a vyhecovanost. Kuriózní disciplíny předem nikdo příliš netrénoval, ale v závodě se snažili všichni.

Fotogalerie

„Házej, jako bys před sebou měla manžela,“ škorpil jednu ze závodnic při hodu polenem Jiří Holík, šéf Spolku přátel hradu Lukova, který akci pořádal.

Nechybělo také mohutné povzbuzování či krkolomné pády při vybíhání hradního příkopu nebo koulení sudu.

Na hradě, o který už léta pečují dobrovolníci, je zimní víceboj tradičně první akcí v roce. Letos se konal už po osmé. „Je to pocta prvním lyžařským závodům na území dnešní české republiky. Pořádal je v roce 1893 hrabě František Seilern a konaly se hned pod lukovským hradem,“ vyprávěl Holík.

Hrabě byl velkým propagátorem lyžařství, dřevěnými lyžemi vybavil například své lesníky, aby se v zasněženém terénu mohli lépe pohybovat. Závod měl tehdy velký ohlas, protože lidé dosud nic takového neviděli. Přesto jeho tradice na Lukově dlouze nevydržela.

„Byla to ale natolik významná událost, že jsme se před osmi lety rozhodli na ni navázat. Po úvaze jsme vybrali několik netypických disciplín, které se během let jen lehce obměňují,“ doplnil Holík.

Na tradiční běžecké lyžování se nezapomnělo ani letos, vidět byly i retro dřevěné lyže, správnou atmosféru navíc dotvářeli soutěžící v historických kostýmech.

zpět na článek