Žluto-modrá záplava květin zdobí ulice Zlína, připomínají letošní výročí

  12:54
Zlín si letos připomíná výročí 700 let od první písemné zmínky a na jubileum upozorňuje v ulicích výsadbou květin ve zlínských barvách, tedy modrých a žlutých. Lidé je mohou obdivovat na několika lokalitách v centru nebo sídlišti Jižní Svahy.

Zlín nechal na počest výročí ve městě vysázet květiny ve žlutých a modrých barvách. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pracovníci odboru městské zeleně plánují podobu jednotlivých záhonů ve městě vždy minimálně s půlročním předstihem. I proto první cibulovinové a dvouletkové záhony založili už loni na podzim.

Například žluté a modré macešky různých velikostí začaly zdobit několik prostranství ve Zlíně už před zimními měsíci. Na jaře pak rozkvetly narcisy, hyacinty, tulipány či ladoníky.

„Na začátku května byly na sedmnácti lokalitách osety téměř všechny plochy pro letničkové výsevy speciálně namíchanou ‚zlínskou‘ směsí,“ řekl náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Zlín nechal na počest výročí ve městě vysázet květiny ve žlutých a modrých barvách.

Směs podle něj tvoří měsíčky chrpy, astry, cínie, afrikány, sluncovky, třapatky, černuchy, brutnáky a další druhy květin.

Ty jsou vysázené na více než tisíci metrech čtverečních. „Významné záhony na náměstí Míru, v parku Komenského, sadu Svobody a vybraných lokalitách na Jižních Svazích byly osázeny v druhé půli května mladými rostlinkami letniček, které budou kvést až do konce října,“ řekl Landsfeld.

Na ploše pod Gahurovým prospektem je sedm záhonů, z nichž každý symbolicky připomíná jedno století města.

„Tak jako posledních 100 let nastal největší rozmach města, i zde se po odkvětu jarních cibulovin plocha v létě změnila již jen na jeden záhon, kdy pásy letních lilií evokují pravidelné uspořádání města,“ doplnil mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

Zlín slaví výročí 700 let od první písemné zmínky od začátku letošního roku. V rámci oslav si lidé mohli například prohlédnout listinu, kterou královna Eliška Rejčka kupovala v roce 1322 část zdejšího panství nebo se zúčastnit velkého multižánrového festivalu na konci června.

Autor: