iDNES.cz

Hrady i muzea žijí na webu, vymýšlejí tam unikátní obsah

  10:28
Do muzeí, hradů či galerií teď lidé fyzicky chodit nesmí, provozovatelé se tomu přizpůsobili a začali nabízet virtuální prohlídky. Mnohé instituce ve Zlínském kraji k tomu vymýšlejí i originální online obsah.

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů odehrála E-koncert, který odvysílala prostřednictvím Facebooku. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

V rámci tradičního Dne stromů měla na zříceninu hradu Lukov dorazit řada školáků, jenže kvůli proticovidovým nařízením se akce nemohla konat. O prohlídku dřevin však děti nepřijdou.

„Ve spolupráci se spřízněnými školami jsme dali dohromady virtuální prezentaci,“ uvedl šéf Spolku přátel hradu Lukova Jiří Holík. „Na webu se zájemci dozvědí řadu zajímavostí a mohou si stáhnout pracovní listy, které děti vyplní.“

Školy nabízejí tuto prohlídku jako nepovinnou aktivitu. Rodiče s dětmi mohou úkoly plnit z domova nebo si individuálně udělat na Lukov výlet a tam poznávat stromy podle kůry, určovat jejich plody nebo zjistit podrobnosti o odborné péči o dřeviny.

Na webu je ke stažení i brožura s druhy ptáků, kteří se v okolí hradu vyskytují. Přímo na místě mohou lidé do ptačí vyhlídky, kde opeřence pozorují.

Virtuální formu komunikace, která má přinést poučení i zábavu, spustila i mnohá muzea v regionu. Je pro ně totiž jediným způsobem, jak si udržet kontakt s návštěvníky.

„Už na jaře jsme přizpůsobili naši činnost a začali jsme nabízet návštěvníkům kulturu online, například virtuální prohlídky výstav. Natočili jsme i řadu videí z výstav, které stojí za to vidět,“ sdělila Petra Kubíková, ředitelka 14/15 Baťova institutu, pod něhož spadá krajské muzeum, galerie i knihovna.

Tyto instituce nabízejí na webu nejrůznější elektronické archivy, virtuální prohlídky či videoreportáže. „Využili jsme všechny dostupné formáty, které nám online prostředí nabídlo,“ podotkla Kubíková.

Ukazují archiv snímků Valašska

Vsetínské Muzeum regionu Valašsko se nezaměřuje jen na „překlopení“ expozicí, které jsou v muzeu. Na svém webu nabízí trojici online her, environmentální hernu se zábavnými aplikacemi, která osloví malé děti i dospělé, nebo bohatý archiv snímků z historie regionu.

„V aplikaci Krajina v čase si lze za pomoci unikátních rolovacích fotografií prohlédnout, jak se za poslední desetiletí měnila známá místa na Valašsku,“ uvedl pracovník vsetínského muzea Jiří Koňařík.

Další aplikaci s názvem Počasí na Vsetíně vytvořila zdejší hvězdárna. Lidé se v ní dozvědí informace o aktuálním počasí v regionu.

Muzeum Kroměřížska je aktivní na Facebooku, kde nabízí návod, který má inspirovat k podzimnímu tvoření z přírodních materiálů, pro které není třeba chodit do obchodu. Nechybí pracovní listy vztahující se ke známému malíři Maxi Švabinskému nebo video s prezentací předmětů z depozitáře týkajícího se vzniku Československa.

„Máme také nainstalovanou výstavu Mák, ke které natáčíme komentovanou prohlídku. V muzeu se pořád něco děje. Snažíme se být na internetu aktivní, byť nás zbrzdila nemoc některých našich zaměstnanců,“ vysvětlila ředitelka muzea Martina Miláčková.

Právě onemocnění zaměstnanců některá muzea v internetových aktivitách přibrzdilo. Ve Slováckém muzeu prodělal covidové onemocnění Pavel Princ, který se o propagaci stará. I proto na podzim s online službami začali později.

„Vyzkoušeli jsme si je už na jaře a navážeme na to. Chystáme zajímavosti k Vánocům, archeologové představí nejnovější nálezy z výzkumu v centru Uherského Hradiště, představujeme přístavbu Cyrilometodějského centra při Památníku Velké Moravy,“ vyjmenoval Princ.

V aktuálním online spojení muzeí s návštěvníky vidí i výhody. „Máme tady výstavu popisující konec Velké Moravy a její autorka nám teď načetla komentář. Vznikne tak komentovaná prohlídka, která může být atraktivnější, než kdyby si lidé jen prohlíželi panely,“ řekl.

Vrátí se akce během adventu?

Do virtuálního prostředí přesídlil projekt Živý Zlín, který pořádá a podporuje různé kulturní akce v krajském městě. V rámci projektu Kultura na netu na svém YouTube kanále a Facebooku začal vysílat videa o událostech z oblasti kultury, architektury i podnikání. Objeví se tam mimo jiné podrobně zpracované téma Velkého kina.

„Jakmile to umožní rozvolnění opatření, máme v plánu živě streamovat koncerty ze zlínských klubů, jako je Gulliver velkokavárna, Blok 12 či kavárna a klub Jedním tahem,“ připomněla vedoucí agentury Živý Zlín Jana Kubáčová.

Přestože muzea stále přidávají nejrůznější formy internetové zábavy, zároveň se připravují na dobu, kdy budou moci návštěvníky fyzicky vpustit dovnitř. Přestože termín otevření je zatím nejasný.

„Muzeum regionu Valašsko zrušilo přípravy všech akcí plánovaných na listopad, ale doufáme, že během adventu budeme moci lidem nabídnout alespoň některý z oblíbených vánočních programů. Výstavy by mohly být otevřeny hned se znovuobnovením návštěvnického provozu,“ poznamenal Koňařík.

Alespoň ve virtuálním prostředí nyní vystupují i mnozí umělci. Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů tak v úterý pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera odehrála E-koncert, který odvysílala prostřednictvím Facebooku.

„Tímto projektem jsme chtěli oslavit výročí sametové revoluce, ale také udělat radost všem, kteří jsou na tom podobně jako my a kulturně strádají,“ uvedla mluvčí filharmonie Dagmar Garguláková.

zpět na článek