Kroměříž testuje „chytrý“ přechod, po vstupu chodce červeně bliká

  12:48
Novou technologii, která má zajistit bezpečnost chodců, nechala nainstalovat kroměřížská radnice na přechodu pro chodce v ulici Moravská. V lokalitě nedaleko základní školy tak řidiče upozorňují na procházející lidi zemní LED návěstidla.

V praxi to vypadá tak, že na přechodu je v silnici zabudovaný pás světel, která běžně vydávají bílou záři. Jakmile však do vozovky vstoupí chodec, začnou přerušovaně svítit červenou barvou.

„Jedná se o pilotní projekt a první přechod, který je ve městě touto technologií vybaven,“ vysvětlil starosta Jaroslav Němec.

Radnice reagovala na nabídku firmy, která technologii dodává. Přechod v Moravské ulici si vybrala záměrně. „Je tu zvýšený pohyb chodců, zejména dětí z blízké školy a starších občanů. Kromě zvýšení bezpečnosti je cílem i zklidnění dopravy v problematických místech,“ řekl Němec.

Kroměříž je jedním z prvních měst v kraji, jež podobné zařízení na přechodech využívají. Běžnou praxí jsou trvale nasvícené zebry, které ale na chodce nijak nereagují.

„A v tom je velký rozdíl. Když totiž přechod svítí trvale, řidič může chodce v záři všech světel okolo přehlédnout. V případě, kdy se přechod rozbliká jinou barvou, řidič zpozorní,“ popsal krajský koordinátor BESIP Zdeněk Patík.

S přicházejícím podzimem, kdy se viditelnost zhoršuje, může na přechodech docházet ke kolizním situacím. „Uvítal bych, kdyby se takto vybavené přechody objevovaly i v dalších městech,“ dodal Patík.

V Kroměříži novinku nainstalovali minulý měsíc a zatím na ni mají dobré ohlasy. V současnosti mají vytipovaných dalších deset přechodů, kde se v minulosti staly dopravní nehody nebo se tam pohybuje hodně chodců. Na nich by se světelná signalizace v budoucnu měla objevit.

Instalace technologie vyšla město přibližně na 400 tisíc korun, další by proto chtěla radnice přidávat postupně. „Naší strategií je umístit tuto technologii především ke školám. Rádi bychom pokračovali v dalším roce,“ upřesnil Němec.