iDNES.cz

Historií kroměřížské Květné zahrady provede pohádková kniha

  17:10
Jaká byla Květná zahrada v době svého vzniku, co ukrývala rotunda a který kopec v zahradě strážily sochy lovců? Odpovědi na otázky, které dnes mnohého návštěvníka zahrady ani nenapadne položit, dává nová kniha nazvaná Tajemství Libosadu.

Autor knihy Tajemství Libosadu Petr Hudec. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Jde o pohádkový příběh pro děti, i dospělým ale nabídne nové informace a může bez potíží sloužit jako průvodce.

„Možná v zahradě skutečně potkám lidi, kteří do ní budou nahlížet a nechají se vést,“ usmívá se autor knihy Petr Hudec.

Jako lektor výukových programů v kroměřížském Národním památkovém ústavu neustále vymýšlí, jak dětem vysvětlit historii a funkci zahrady. Ověřil si tak, že přes příběhy a zážitky si děti pamatují mnohem víc. A to ho vedlo k napsání knihy o malém klukovi, který se v zahradě ztratí, a stromy jej přenesou v čase.

Některé z nich totiž pravděpodobně skutečně rostou od založení zahrady v polovině 17. století. „Velmi si vážím zahradníků, že o ně pečují. Mohli by je nahradit jinými, dokonalejšími, ale neudělají to,“ říká Hudec.

Hlavní hrdina příběhu, desetiletý Robert, v zahradě potkává skutečné historické postavy: zahradníka Bartoloměje, biskupova poradce Lublinského i samotného biskupa Karla z Lichtensteina-Castelcorna. Zjistí, že rotunda bývala plná vodotrysků a vodních hříček. Pozná antické postavy, jako je bohyně lovu Diana, jejíž socha zdobí Králičí kopec.

„Dřív byly u jeho paty i sochy čtyř lovců, kteří představovali čtyři světadíly. Dochovala se z nich jen jedna, alegorie Evropy, která se v budoucnu vrátí na své místo,“ poznamenal Hudec.

Autor musel nastudovat spoustu materiálů

I když je příběh smyšlený, zasadil jej autor do zcela reálného prostředí zahrady. Ne však dnešní, popisuje zahradu z doby její největší slávy. Aby to mohl udělat, musel nastudovat spoustu materiálů. Vycházel z kolekce dobových rytin i znalostí kolegů z památkového ústavu.

Kluk z příběhu si s pomocí historických postav vytvoří mapu zahrady a podle ní se orientuje. Poznává jednotlivé části, které na sebe navazují, prochází jimi a snaží se pochopit zákonitosti, které i dnes dokážou překvapit. Jeho cesta za poznáním jej nakonec dovede zpátky domů.

Kniha je k dostání v Květné zahradě i Arcibiskupském zámku a doplňují ji poetické ilustrace Elišky Chytkové, jež jsou celé léto k vidění v Palmovém skleníku zahrady. Některé jsou umístěné tak, že návštěvník vidí zároveň obrázek z knihy i reálnou předlohu v zahradě.

zpět na článek