Zlínské krematorium odstaví jednu ze dvou pecí, Ostravě tak pomoci nemůže

  9:54
Jediné krematorium ve Zlínském kraji čeká generální oprava pece. Začne v únoru a potrvá pět až sedm týdnů. Po tu dobu bude v provozu jen jedna za dvou pecí. Se situací na severu Moravy, kde počty zemřelých vysoce převyšují kapacitní možnosti ostravského krematoria, tedy zlínské pracoviště pomoci nemůže.

„Naopak sami musíme pečlivě vážit, co můžeme zvládnout a podle toho plánovat práci a směny,“ uvedl Jan Kunovský z Pohřebnictví Zlín. Oprava v řádech milionů korun je naplánovaná dlouhodobě.

Odborníci ujišťují, že to neznamená kolaps pohřebnictví, ani komplikace pro rodiny zemřelých. Podle předsedy Sdružení pohřebnictví Ladislava Kopala je celostátní kapacita krematorií natolik velká, že lokální výpadek dokáže vykrýt.

„Pracujeme v oboru, o kterém lidé mnoho nevědí, a proto vznikla panika. Není k ní ale důvod,“ ujistil Kopal.

Z Ostravy a případně i jiných míst, kde by se naplnila kapacita krematorií, bude sdružení organizovat převozy těl zemřelých k žehu do jiných regionů.

Není to nic nového. V minulosti se takto řešily třeba právě opravy v krematoriích, případně havarijní stavy.

„A lidé to vůbec nechápali jako problém. Když s blízkými zesnulého mluvíme, situaci snadno pochopí,“ podotkl Kopal.

Kapacita českých krematorií je dostatečná

Zároveň ubezpečil, že během převozu se blízcí nemusí obávat porušení piety. Zlínské krematorium v současnosti zpopelňuje sedm dnů v týdnu na dvě směny. K nepřetržitému provozu zatím sáhnout nemuseli.

„Těžko říct, jestli spějeme k podobnému stavu jako v Ostravě. Nikdo neví, jaký bude vývoj,“ přemítá Kunovský.

Statistické údaje potvrzují nárůst úmrtí ve Zlínském kraji stejně jako jinde v Česku, především během listopadu a prosince.

Přesná čísla z konce roku ještě k dispozici nejsou. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) však v rozmezí 45. až 48. týdne roku 2020, které s výjimkou dvou dnů zahrnují měsíc listopad, zemřelo ve Zlínském kraji 892 lidí. Ve stejných dnech eviduje Krajská hygienická stanice 282 úmrtí s covidem-19. V meziročním srovnání zmíněných týdnů jde dokonce o téměř stoprocentní nárůst.

V tuzemsku je 27 krematorií, jedno zcela nové zprovozní zhruba za měsíc. V největším zatížení by všechna pracoviště zvládla provést 1 200 žehů denně. Aktuální úmrtnost, jakkoli zvýšená špatnou epidemiologickou situací, se pohybuje mezi 330 až 350 lidmi denně.