iDNES.cz

Piráti ve Zlínském kraji chystají koalici s ANO, Gazdík je za to kritizuje

  12:14,  aktualizováno  13:07
Povolební vyjednávání ve Zlínském kraji, kde se schyluje ke koalici vítězného hnutí ANO s Piráty, ODS a ČSSD, se nelíbí krajskému lídrovi hnutí STAN Petru Gazdíkovi. Dokonce kvůli tomu navrhne, aby STAN, jehož je místopředsedou, odložil vytvoření opozičního bloku s Piráty před sněmovními volbami.

Petr Gazdík ve volebním štábu hnutí STAN ve Zlíně. (3. října 2020) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

„Naštvalo nás to. Byl jsem v pondělí ráno v Praze na vyjednávání s vedením Pirátů, kde nám bylo přislíbeno, že celostátní politika se projeví ve Zlínském kraji a Piráti nás budou brát jako preferovaného partnera. A také na základě toho jsme se rozhodli, že nepřijmeme nabídku ANO a tím nevystrnadíme Piráty z koalice,“ prohlásil Petr Gazdík při setkání s novináři.

„Jednoznačně říkám, že chování Pirátů bude mít dopad na celostátní politiku. STAN měl zítra hlasovat o spojení s Piráty pro parlamentní volby. Navrhnu, aby zítra STAN o spojení nehlasoval. Nemusí nás každý chtít do koalice, to je v pořádku, tak to v politice chodí, ale odmítáme být za blbce,“ doplnil.

Na Gazdíkova slova na Twitteru obratem zareagoval Miroslav Kalousek z TOP 09, která chce se Starosty a Piráty zmíněný opoziční blok vytvořit.

07.října 2020 v 12:15, příspěvek archivován: 07.října 2020 v 12:36

Petře @petrgazdik, vzpamatuj se. Pro minelu v jednom kraji se nebourají celostátní projekty. Zvlášť ne ty, ke kterým se upínají naděje hodně lidí. https://t.co/lUkutkHfrs

Gazdík mu odpověděl, že měl na mysli pouze odložení zítřejšího hlasování o spolupráci stran, nikoliv ukončení celého projektu.

„Musím důrazně popřít spekulace, které vznikly na základě chybné interpretace mých slov. Rozhodně jsem nepožádal vedení STAN, aby hlasovalo proti spolupráci s Piráty. Pouze jsem na základě vyjednávání ve Zlínském kraji požádal o to, aby celostátní výbor STAN odložil hlasování o zahájení spolupráce s Piráty,“ uvedl Gazdík v následném prohlášení.

O pravděpodobném vytvoření koaliční vlády s Piráty, ODS a ČSSD hovořil lídr vítězného hnutí ANO Radim Holiš už krátce po volbách. Jde o uskupení proti plánované stavbě nové zlínské nemocnice, kterou prosazuje současný hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Jednání se však protahovala, do hry tak vstupovala i možná koalice těsně druhých lidovců s Piráty, hnutím STAN a s ODS. 

Podrobné výsledky ve Zlínském kraji najdete zde

Piráti a ODS tak museli vyřešit dilema, jestli raději spolupracovat s Čunkem, kterého před volbami kritizovali, nebo s regionální částí ANO, přestože se celostátně vymezují proti předsedovi hnutí Andreji Babišovi.

„S ODS jsme vytvořili dvojblok a ještě jsme nebyli rozhodnutí, do jaké koalice půjdeme, tato varianta je preferovanější. Podepíšeme memorandum o koaliční dohodě, pak ji budeme schvalovat ve vnitrostranickém referendu během pár dnů. Vedení nám nezasahuje do jednání, je to na krajském sdružení. S hnutím STAN se neshodujeme nejen na otázce nemocnice, ale i na dalších věcech,“ prohlásila Hana Ančincová, která vedla kandidátku Pirátů.

Okomentovala také to, jak STAN nejprve stavbu nové nemocnice prosazoval, ale nyní byl ochotný jít i do koalice s odpůrci. „Osobně by mi bylo milejší stát si za svým názorem, než otáčet za účelem vytvoření koalice.“

Při jednání s KDU-ČSL přišli Piráti s požadavkem, aby se Čunek vzdal křesla zastupitele, což lidovci kategoricky odmítli.

„Je to stejný požadavek, jako kdyby mě požádali, abych se vzdal mandátu senátora. Je to mandát, který se získává ve volbách a je nezcizitelný. Připadá mi, že je to za hranou ústavního pořádku. Jeden zastupitel zcela jistě nerozvrátí celé zastupitelstvo,“ uvedl Čunek.

Lidovci podle něj Pirátům nabídli tři místa v devítičlenné krajské radě, sami by přitom měli jen dvě, stejně jako STAN a ODS. „Piráti a STAN by tímto měli v radě většinu. Ze strany KDU-ČSL se nám zdá, že nabídka je velkorysá,“ řekl Čunek.

Nakonec zřejmě dojde na původní variantu bez Čunkových lidovců i Gazdíkových Starostů. Je možné, že strany podepíšou memorandum o koaliční spolupráci už po dnešní odpolední schůzce.

Krajské volby ve Zlínském kraji vyhrálo ANO, které bude mít v novém zastupitelstvu devět členů, stejně jako těsně druhé KDU-ČSL.

Po šesti zastupitelích získali Piráti a STAN, pět zastupitelů bude za ODS, čtyři za ČSSD a po třech budou mít SPD a Trikolóra.

Koalici ve Zlínském kraji v dosavadním volebním období tvořily KDU-ČSL, ANO, STAN a ODS. V 45členném zastupitelstvu měly tyto strany 29 křesel.

Autoři: ,
zpět na článek