Kraj plánuje zvýšit budovu v továrním areálu a propojit ji s mrakodrapem

  12:22
Naproti zlínskému mrakodrapu by mohly vzniknout kanceláře pro začínající podnikatele a studenty. Záměr hejtmanství ale musí posoudit památkáři. Pokud budou souhlasit, vyroste 22. budova v baťovském areálu o dvě patra a možná se pomocí mostu propojí s protějším mrakodrapem.

Zlínský kraj chce zmodernizovat budovu 22, ta by měla vyrůst o dvě patra. | foto: Vizualizace: Zlínský kraj

Zlínský kraj svůj plán nyní představil památkářům. Pak bude hledat dotační programy, které by s modernizací pomohly.

„Věříme, že nástavba i propojení by znamenalo návrat k baťovské podobě areálu. Firma tehdy také propojovala budovy lanovkami, my bychom vytvořili suchou, rychlou a bezpečnou cestu,“ naznačil vedoucí oddělení správy budov Jiří Lučan.

Třípodlažní budova z roku 1923 stojí naproti hejtmanství a od loňského roku ji vlastní kraj. Zastupitelé její odkoupení od soukromého majitele odsouhlasili v červnu za 144 milionů korun.

V budově sídlí některé kanceláře krajského úřadu, Centrála cestovního ruchu, Energetická agentura Zlínského kraje či Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. Kraj zde má také svůj archiv. V přízemí jsou obchody, pekárna nebo banka.

Krajský úřad využívá budovu zhruba ze 70 procent, což byl také hlavní důvod odkoupení, aby už dál nemusel platit nájemné. To se pohybovalo od roku 2006 zhruba ve výši 7,7 milionu korun za rok.

„Do budovy chceme soustředit některé kanceláře krajského úřadu a vybudovat zde také chybějící jednací a zasedací místnosti, sdílené kanceláře a odpovídající sociální zázemí,“ zdůvodnil zamýšlenou modernizaci a přístavbu náměstek hejtmana zodpovědný za finance a majetek David Vychytil.

„Modernizací chceme přispět k rozvoji vzdělávání a podnikání v kraji,“ nastínil. 

Sídlo pro začínající podnikatele a studenty

Nadstavba by měla být součástí plánované modernizace celé budovy. V nových kancelářích by mohli mít své sídlo třeba začínající podnikatelé nebo studenti.

Krajští radní teď dostali na stůl studii s návrhem dispozičního a provozního řešení. Stejný materiál už má i Národní památkový ústav a odbor kultury města Zlína.

Souběžně se studií zpracovali odborníci také 3D pasport stávajícího stavu budovy 22, který prokázal, že dvoupodlažní nástavba je současně s rekonstrukcí tří nadzemních podlaží vzhledem ke statice realizovatelná.

Nemovitost má za sebou komplexní rekonstrukci, za kterou bývalý majitel zaplatil v letech 2008 až 2009 zhruba 70 milionů korun.

Opozice nákup budovy kritizovala

O tom, jak bude celá budova nakonec využitá, se teprve bude diskutovat. Možností je totiž více.

„Můžeme do budovy sestěhovat další kanceláře kraje třeba z budovy 15,“ naznačil hejtman Radim Holiš.

„Další možností je nabídnout volné prostory k pronájmu v případě, že pro sebe najdeme jiné. Nebo jsme řešili i variantu nabídky pro finanční úřad, který teď sídlí v budově krajského úřadu.“

Nákup budovy loni kritizovali někteří opoziční krajští zastupitelé. Například upozorňovali, že cena neodpovídá tomu, v jakém stavu budova je. Koalice argumentovala, že má k dispozici stanovisko znalce, který budovu i s přilehlými pozemky ohodnotil na 165 milionů, tedy o 21 milionů více, než kraj nakonec zaplatil.

Autor: