iDNES.cz

Rok 2022 se ve Zlínském kraji ponese ve znamení oslav i klíčových staveb

  9:02
Zdražování, volby, velkolepé oslavy 700. výročí od založení Zlína. K tomu dokončení zásadních projektů jako je proměna zlínského tržiště, zázemí pro slony v zoo či zahájení příprav na výstavbu nové interny v Baťově nemocnici. MF DNES vybrala nejdůležitější události, které letos čekají Zlínský kraj.

Pohled na Zlín. Krajské město letos oslaví 700 let od první písemné zmínky. | foto: Zdeněk Němec, Mafra

Jedna ze zásadních událostí čeká obyvatele kraje na podzim. O tom, kdo bude řídit obce a města v dalších čtyřech letech, rozhodnou voliči v komunálních volbách. Například zlínský primátor Jiří Korec už naznačil, že chce svou pozici obhajovat. Jaké jsou další očekávané události, projekty, stavby a akce?

Cena jízdného v autobusech vzroste

Zlínský kraj zvyšuje ceny v autobusové dopravě. Přijde ve dvou vlnách, od ledna a zřejmě od července. Současně se ale začne prodávat časové jízdné, na němž pravidelní cestující naopak ušetří.

Odstartuje projekt na stavbu interny

Kraj chce mít v letošním roce hotový projekt na nový interní pavilon s urgentním příjmem, jenž bude největší investicí do zdravotnictví. V těchto dnech vybírá vedení nemocnice firmu, která budovu navrhne a zpracuje dokumentaci. Následně bude kraj vybírat stavebníka a v roce 2023 počítá se zahájením stavby.

Odškodnění pro lidi postižené výbuchem

Obyvatelé Vlachovic, Haluzic, Lipové, Slavičína a Bohuslavic nad Vláří dostanou od ministerstva vnitra finanční odškodnění za období spojené s výbuchy v muničních skladech. Své žádosti o jednorázové odškodnění mohou lidé posílat od začátku ledna. Ministerstvo očekává, že dostane 8 tisíc žádostí. Celkem stát rozdělí zhruba 300 milionů korun jednotlivcům a 350 milionů obcím.

Nové zázemí pro slony ve zlínské zoo

Do konce roku plánuje zlínská zoologická zahrada dokončit stavbu pavilonu pro slony v nové části nazvané Karibuni. Pavilon a dva rozlehlé výběhy, z nichž jeden už je v provozu, vytvoří jedno ze tří největších a nejmodernějších chovatelských zázemí v rámci evropských zoologických zahrad.

Začne proměna komunistické věznice

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má v plánu vyhlásit veřejnou architektonickou soutěž na rekonstrukci a výběr hlavního projektanta proměny uherskohradišťské věznice. Kompletní rekonstrukce areálu bude stát zhruba půl miliardy korun. V budově vznikne sídlo okresního soudu, státního zastupitelství a probační a mediační služby a také jedinečné Muzeum totality.

Na Valašsku se dočkají vytoužené silnice

Silničáři počítají se zahájením stavby nové čtyřproudové silnice mezi Jablůnkou a Bystřičkou, která bude trvat dva roky. Uleví se tak obcím na trase a cesta mezi oběma valašskými městy bude bezpečnější. Nová cesta bude stát zhruba dvě miliardy korun.

Obchvat Otrokovic nebude zadarmo

Jihovýchodní část obchvatu Otrokovic, tedy silnice, jež je zatím posledním úsekem dálnice D55, je nově zpoplatněná. Jde o zhruba tříkilometrový úsek, kde je nutná dálniční známka. Otrokovická radnice se pokusí rozhodnutí státu změnit a zajistit, aby byl obchvat zdarma alespoň od roku 2023.

Stát znovu rozdá kotlíkové dotace

Víc než dva tisíce zájemců se přihlásilo o dotaci na výměnu kotle. Zákaz používat staré kotle s neekologickým spalováním, tedy s emisní třídou 1. nebo 2., začne platit od 1. září letošního roku. Takzvané kotlíkové dotace stát uvolňuje prostřednictvím krajů už od roku 2016 a jde o jednu z nejúspěšnějších dotačních akcí historie.

Tržiště Pod Kaštany ve Zlíně bude v novém

Po deseti letech příprav začala loni na podzim rekonstrukce zlínského tržiště Pod Kaštany za zhruba 120 milionů korun. Hotová bude před koncem letošního roku. Změní se stánky, zázemí i povrch chodníku. Na trhu také budou nově k dostání pouze potraviny farmářského typu.

Sportovní areál vyroste ve Lhotě u Vsetína

Moderní sportovní komplex s celoročním provozem, jehož dominantou bude nový zimní stadion, má do podzimu vyrůst ve Lhotě u Vsetína. V malé obci s 800 obyvateli bude trénovat také vsetínský hokejový klub. Kromě zimního stadionu s kapacitou zhruba 200 míst na sezení a 200 na stání nabídne rovněž venkovní hřiště s umělým povrchem, hotel s osmnácti pokoji, restauraci, tělocvičnu nebo služby pro regeneraci.

Budoucnost zimního stadionu závisí na dotaci

Město Zlín čeká na rozhodnutí o přidělení či zamítnutí dotace na opravu Zimního stadionu Luďka Čajky od Národní sportovní agentury, od níž žádá 300 milionů korun. Podle toho pak zvolí jednu z možných variant opravy – od kompletní rekonstrukce po práce menšího rozsahu, které zajistí jen to nejnutnější.

Zlínským hokejistům hrozí sestup

V nejvyšší soutěži působí hokejisté Zlína nepřetržitě od roku 1980, v letošní sezoně však budou odvracet hrozbu sestupu. Cesta momentálně posledního týmu tabulky k záchraně povede přes posun na čtrnácté místo a následnou baráž s vítězem první ligy. Z ní chtějí naopak zpátky mezi elitu šestinásobní extraligoví šampioni ze Vsetína.

Slovácko bude hrát o poháry, Zlín o udržení

Zatímco fotbalisté Slovácka, kteří přezimovali na čtvrtém místě tabulky, se budou snažit zopakovat historický postup do evropských pohárů, jeho zlínského rivala čeká tvrdý boj o udržení prvoligové příslušnosti.

Barumka načne druhou padesátku

Po jubilejním 50. ročníku, který se jel v okolí Zlína s ročním zpožděním, načne automobilová Barum Czech Rally Zlín svoji druhou padesátku. Na programu je tradičně poslední srpnový víkend, opět bude součástí mistrovství Evropy.

Klíčová cyklostezka spojuje kraj se Slovenskem

Letos se začne stavět další etapa cyklostezky Bevlava, která spojuje jižní Valašsko s Trenčínským krajem na Slovensku. Povede z Lužné přes Lidečko, Horní Lideč a Valašské Příkazy po Poteč. Celý projekt může být hotový do konce příštího roku.

Zlín oslaví 700 let od první zmínky

Akce na oslavu výročí se budou konat celý rok, začaly novoročním ohňostrojem a skončí vánočními trhy na závěr roku. Hlavní atrakcí bude třídenní multižánrový festival, který se uskuteční na konci června na více místech Zlína. Nabídne koncerty, divadelní představení, workshopy i sportovní aktivity. Vyjde rovněž rozsáhlá dvoudílná publikace o dějinách Zlína.

Divadlo ve Zlíně bude hledat nového ředitele

Dosavadní ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek od února povede brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění a ve funkci divadelního ředitele setrvá jen do konce června 2022. Město, které divadlo zřizuje, tak bude muset hledat nové vedení. Výběrové řízení plánuje vypsat už v lednu.

Cyrilometodějské centrum pojme sbírku muzea

Archeologové ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti se budou stěhovat do sousedního Starého Města. Nové zázemí získají v Cyrilometodějském centru, jehož stavba nyní roste vedle památníku Velké Moravy. Vzniknou tu nejen nová pracoviště, ale i místo pro výstavy. Nová třípodlažní budova vyjde na 123 milionů korun.

Trezor přírody spustí plný provoz

V Horní Lidči naplno otevřou Trezor přírody, unikátní zařízení, které přiblíží čtyři chráněné krajinné oblasti, na jejichž rozhraní obec leží – tedy Beskydy, Kysuce, Bílé a Bielé Karpaty. Trezor přírody je rozlehlá stavba, uvnitř které návštěvníci najdou zajímavě podaná fakta, stejně jako relax a odpočinek.

V Kunovicích vystaví stíhačku MiG-23 MF

Chlouba armád Varšavské smlouvy, stíhačka MiG-23 MF, dorazila do kunovického Leteckého muzea před koncem minulého roku. Teď ji čeká renovace. Na konci června mají exponát s nastavitelnou geometrií křídel obdivovat návštěvníci.

Bývalé JZD se změní na muzeum v přírodě

Areál hospodářského dvora v Rymicích mění nákladná rekonstrukce na mimořádné muzeum v přírodě. Po obnově za více než 129 milionů korun se sem v letošním roce dostanou první návštěvníci. Skanzen v Rymicích je unikátní tím, že většina staveb se dochovala na svém původním místě.

zpět na článek