Po vraždě úřednice omezí Zlínský kraj v Baťově mrakodrapu návštěvy

  8:58
Zlínský kraj zavádí ve svém sídle bezpečnostní opatření, aby ochránil své pracovníky. Jde o reakci na incident z minulého týdne, kdy zaměstnankyni úřadu v kanceláři zastřelil její bývalý přítel. Přístup do jednotlivých pater je nově možný pouze se zaměstnaneckou kartou, přibude také pracovníků ostrahy.

V budově zlínského krajského úřadu došlo ke střelbě, na místě zasahovala policie. | foto: Jan SalačMAFRA

Magnetické dveře, které na jednotlivých patrech krajského úřadu ve Zlíně oddělují chodbu s kancelářemi a prostor s výtahy a schodištěm, bývaly roky odemčené. Jen loni se zavřely kvůli šíření koronavirové nákazy. Letos se na pár měsíců systém vrátil do starých kolejí a lidé se mohli bez omezení dostat až k úředníkům.

Vražda mladé ženy v kanceláři ve 14. patře mrakodrapu z minulého čtvrtka ale dveře zavřela znovu. A zřejmě definitivně.

„Po dohodě s ředitelkou úřadu jsme se rozhodli zavést okamžitá opatření, která jsou v tuto chvíli možná. O dalších se ještě budeme bavit. Je důležité, aby se zaměstnanci i návštěvníci cítili bezpečně,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Ženu připravil o život její bývalý partner. Důvody byly osobní, s prací úřadu nesouvisely. Faktem však je, že 29letý muž se střelnou zbraní se volně pohyboval po budově zlínského mrakodrapu, kde krajský úřad sídlí. Minimálně s ní prošel vestibulem, vyjel některým z výtahů a vstoupil až do kanceláře, aniž musel překonat jakoukoliv překážku. To už nepůjde.

„Magnetické dveře v patrech budovy jsme uzavřeli a vstup ke kancelářím bude možný pouze se zaměstnaneckou čipovou kartou. Návštěvníky si budou úředníci vyzvedávat u dveří,“ popsala mluvčí krajského úřadu Soňa Ličková.

Kromě toho úřad početně posílí bezpečnostní službu. „V budově jsou už nyní přítomni pracovníci ostrahy. Jejich počet bude nově navýšen,“ dodala Ličková.

Opatření úřad zavádí ve svých prostorách od 9. do 15. patra. V 16. patře je zasedací místnost, v níž se konají jednání zastupitelů, vyhlídková terasa a kavárna, kam míří turisté. „Tady pohyb omezovat nebudeme,“ doplnil Holiš.

Agresivních lidí na úřadech přibývá

Kanceláře od 3. do 8. patra využívá finanční úřad, který má vlastní bezpečnostní strategii. Podatelna ve třetím patře je volně přístupná každý pracovní den. Kanceláře v patrech čtyři až osm jen v úřední hodiny.

„V úterý, čtvrtek a pátek jsou dveře ke kancelářím zavřené. Toto opatření máme zavedeno dlouhodobě,“ popsal mluvčí finančního úřadu v kraji Karel Skoumal.

Proměnit jakýkoliv úřad v pevnost je nemožné. Ani bezpečnostní rámy s ochrankou nebo osobní kontroly při příchodu by nedokázaly zabránit předem naplánovanému zločinu. Ten se totiž nemusí nutně odehrát na půdě úřadu. Zvýšená opatrnost však namístě nepochybně je. Lidí, kteří neovládají svou agresivitu, totiž přibývá.

„Nejčastěji jde o slovní agresi, nebo se třeba stane, že kolem sebe klient mává holí a vyhrožuje,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí zlínského magistrátu Radana Dundálková. Kanceláře mají vybavené tlačítky, kterými upozorní městskou policii a zároveň kolegy v sousedních kancelářích, kteří přispěchají na pomoc.

„Když víme dopředu, že se jednání s konkrétním klientem může vyhrotit, požádáme městskou policii o součinnost,“ dodala Dundálková.

Rovnováha mezi bezpečím a komfortem

Kromě toho se dbá na to, aby úředníci nebyli v kancelářích sami, ale vždy ve dvojici. V případě nemoci nebo v době dovolených se proto přesouvají mezi pracovišti tak, aby pravidlo zůstalo dodrženo. A omezený je i vstup ke kancelářím.

„Připravuje se také systém pro objednávání na odbory magistrátu nebo řízený vstup do budovy radnice. Ostatní budovy, ve kterých sídlí městské odbory, řízené vstupy již mají,“ popsal mluvčí města Tomáš Melzer.

Najít rovnováhu mezi zajištěním bezpečí pro své zaměstnance a komfortem klientů se snaží i na úřadech práce. Ani bezpečnostní přepážky a kamerový systém, kterými úřad vybavuje svá pracoviště, ale nemohly zabránit loňskému útoku na úřednici v Praze.

Také tehdy útočník pronesl střelnou zbraň až do budovy a vystřelil na ženu. Ta později v nemocnici zemřela. Útočník v Praze po činu uprchl, brzy poté jej ale policie vypátrala.

Střelec z Baťova mrakodrapu na místě činu obrátil zbraň proti sobě. Pokus o sebevraždu se mu ale nezdařil a zůstává ve vážném stavu v nemocnici. Kolegům zavražděné ženy úřad zajistil psychologickou pomoc.

28. července 2022