Koalice koryt, nebo zachránci? Vedení Zlínského kraje má za sebou půl roku

  8:48
Jak vypadalo prvních šest měsíců poté, co do čela Zlínského kraje usedli noví politici? V nemocnicích zastavili chystané změny a také navýšili počet šéfů výborů. Velké plány do budoucna jsou však zatím jen na papíře. Předchozí vedení kraje své nástupce ostře kritizuje. Označuje je za koalici koryt, která nemá žádnou vizi.

Ještě před ustavujícím krajským zastupitelstvem si nastávající hejtman Radim Holiš z hnutí ANO pořídil v zasedací místnosti selfie snímek. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Z velké části se zatím vymezují vůči svým předchůdcům v čele s exhejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Ať už jde o stopku pro plán na stavbu nové krajské nemocnice, nebo jen velmi pomalý rozjezd integrované dopravy.

I tak už členové krajské koalice ve složení ANO, Piráti, ODS a ČSSD za prvních šest měsíců naznačili, jak chtějí změnit život ve Zlínském kraji.

Předem se dalo očekávat, že tématem číslo jedna bude nová krajská nemocnice. Že je plán na stavbu nového špitálu ve Zlíně-Malenovicích u konce, bylo jasné už po loňských říjnových volbách. Uspěly v nich strany a hnutí, jež se vůči projektu za osm miliard korun vymezily.

A emoce kvůli špitálu plály i nadále, třeba jednička Pirátů a náměstkyně hejtmana Hana Ančincová plán na stavbu demonstrativně spálila. Nedošlo ani na srovnání obou variant (výstavba versus oprava), jak ještě před volbami slibovali Piráti a ODS.

Místo toho se chystá proměna současného areálu. Nová interna s urgentním příjmem se má začít stavět už příští rok. Jak to bude s dalšími pavilony, není jasné.

Spory kvůli směřování nemocnic

„Zlínská nemocnice se měla začít dostavovat před dvanácti lety. Promrhalo se neskutečně moc času a jen v cenách za stavební práce, které se za tu dobu zvedly, Zlínský kraj přišel o obrovské peníze,“ uvedl hejtman Radim Holiš (ANO).

Čunek považuje plány na rekonstrukci za chybné. „Myslel jsem si, že když přijdou na kraj a budou cítit odpovědnost, tak si nechají udělat odborné analýzy a na jejich základě budou muset přehodnotit předvolební sliby. Bohužel analýzy neudělali a žijí pořád v předvolebním období,“ vzkázal Čunek.

Kraj zastavil i velké plány na modernizaci Vsetínské a Kroměřížské nemocnice z Čunkovy éry, místo toho se chce zaměřit na menší opravy, rekonstrukce a nákup přístrojů.

Ve Zlíně také vyměnil ředitele špitálu, stal se jím bývalý krajský zastupitel ANO a neurochirurg Michal Filip, která si přivedl nový management. Do čela Kroměřížské nemocnice se pak po letech opět vrátila Lenka Mergenthalová.

Jeden kraj, jedna karta

Bývalé vedení kraje chtělo už loni spustit dlouho slibovaný integrovaný dopravní systém, v jehož rámci by cestující jezdili na jednu kartičku všemi druhy veřejné dopravy.

Nakonec se ale termín posunul na rok 2021. A nájezd je prozatím velmi pozvolný: kartička platí pouze v autobusech, navíc si ji koupilo jen pár tisíc lidí. Vlaky se mají připojit na podzim, zlínská MHD ještě později. Koalice si stěžuje, že její předchůdci systém špatně připravili.

„Nezvládli to. Říkají, že se jim jedna firma odvolala ve výběrovém řízení na dopravce, ale mohli systém dál připravovat. Místo toho ho zastavili,“ řekl náměstek hejtmana přes dopravu Radek Doležel. S tím Čunek nesouhlasí.

„Koalice chce vyvolat dojem, že všechno, co bylo, je špatně. A teprve oni to začínají dělat dobře,“ míní Čunek, podle něhož bylo předem jasné, že náběh bude postupný.

Vedení kraje bude stát víc

Pro širší veřejnost to není tak zásadní téma jako nemocnice, mezi zastupiteli ale zřízení tří nových uvolněných předsedů výborů vyvolává velké vášně. Pozice pro Jakuba Zacha (Piráti), Tomáše Janču (ANO) a Alenu Gajdůškovou (ČSSD) budou za čtyři roky stát 14 milionů korun navíc. Holiš se brání tím, že kraji se to vyplatí v odvedené práci těchto politiků. I v tomto se nová koalice vymezuje vůči minulé.

„Nešli jsme dělat údržbu, ale chceme kraj vytáhnout z posledních míst z hlediska investic do podnikání a investic státu do Zlínského kraje,“ prohlásil současný hejtman Holiš.

Ambice některých nových radních a šéfů výborů jsou velké, například při oznámení spolupráce se zlínskou univerzitou a vzniku nových projektů mluvil Janča o „otevření fotbalové akademie Realu Madrid ve Zlíně“. Často jde o lidi, kteří jsou v podobně vysoké pozici poprvé, takže se logicky chtějí ukázat.

Brzy však mohou narazit na fakt, že ve státní správě všechno trvá déle, než se může zdát. Nápady na větší podporu podnikání, rozsáhlou digitalizaci nebo přípravu kraje na dotační období 2022–27 jsou navíc pro širší veřejnost těžko uchopitelné.

Očkování se rozjelo, kraj patří ke špičce

Začátkem října si ještě málokdo uvědomoval, jak drtivý dopad bude mít druhá koronavirová vlna na běžný život. I nová koalice se s tím musela poprat.

Holiš a jeho kolegové sice nejdříve váhali se vznikem velkých očkovacích center, protože nebylo dost vakcín, a sázeli na praktické lékaře. Poté se ale do jeho vzniku ve zlínské PSG Aréně přece jen pustili. Očkování v regionu funguje bez potíží a kraj patří mezi špičku v počtu využitých vakcín.

Mimochodem, právě krizové řízení si vzal na starosti nový hejtman a sám přiznává, že mu zabírá většinu času. Čunek ho za to kritizuje, podle něho leží tato oblast hlavně na odbornících.

Možná i kvůli Holišově velkému vytížení v této oblasti jsou další novinky méně viditelné a zatím jde o drobnější věci. Hejtmanství sepsalo s ministerstvem dopravy memorandum, na jehož základě chce jednat s ekology brzdícími výstavbu dálnice D49. Zastavilo plán na prodej památkově chráněné zlínské Čiperovy vily a hledá pro ni nové budoucí využití.

Rozhodlo také o zřízení fotbalových akademií ve Zlíně a v Uherském Hradišti, uvažuje o akademii atletické a tenisové. Chystá digitalizaci úřadu i zavedení vysokorychlostního internetu v kraji. A nechybí ani evergreen všech krajských koalic v posledních dvanácti letech, tedy slib týkající se dalšího obsazení holešovské průmyslové zóny.

Na kraji bude nový odbor

„Tím, čím se odlišujeme od předchozí garnitury, je důraz kladený na manažerské postupy uvnitř úřadu. Zaměřujeme se i na inovace, posilujeme spolupráci se zlínskou univerzitou a s firmami,“ zmínila Ančincová. V souvislosti s tímto „manažerským přístupem“ má v srpnu vzniknout nový krajský odbor, který bude mít na starosti například interní audity.

„Odbouráváme nepraktické duplicitní věci na úřadě, šetříme finance, čas a lidské zdroje,“ líčí Ančincová. „Půlrok je ale teprve rozjezd, chce to čas,“ doplnila.

Opoziční zastupitel a bývalý radní Petr Gazdík (STAN) má na prvních šest měsíců nové koalice velmi kritický názor. „Koalice nepřišla s žádnou vizí. Je to koalice koryt, která si rozdělila tolik placených funkcí, kolik Zlínský kraj nikdy neměl. A výsledky jsou dosud žalostné,“ upozornil Gazdík.

„Takový amatérismus jsem nečekal, je to zklamání. Po této koalici se bude kraj dlouho mátořit, a to nejen finančně,“ dodal.

Autor: