iDNES.cz

Doba je těžká, přesto firmy ve Zlínském kraji zvyšují platy zaměstnancům

  9:08
Mají problémy s odbytem či dodávkami materiálů k výrobě, navíc rostou ceny energií i některých komponentů a budoucnost je nejistá. Současně se firmy ve Zlínském kraji ale obávají toho, aby jim zaměstnanci neodešli jinam, protože trh práce další lidi nenabízí. Proto navzdory nesnadné situaci zvyšují mzdy v řádech několika procent.

Zlínská firma Spur dodává výrobky do stavebního, textilního i spotřebního průmyslu. Orientuje se také na výrobu roušek a respirátorů z nanovláken. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pro většinu podniků je to větší navýšení než v minulém roce. Loni někde mzdy dokonce snižovali, což by se opakovat nemělo.

Minulý rok nepřidávali ve zlínské plastikářské firmě Spur, protože tam v roce 2019 uzavřeli kolektivní smlouvu na dva roky. „Panovala taky určitá obava z vývoje situace v období covidové pandemie,“ předestřel ředitel Spuru Tomáš Dudák.

Od tohoto roku budou brát jeho zaměstnanci v průměru více o 6,5 procenta. „U dělnických pozic půjde o navýšení tarifní mzdy, u THP pozic o variabilní složku mzdy,“ vysvětlil Dudák.

„Plánované navýšení je odrazem aktuální ekonomické situace, zohledňuje vývoj míry inflace a snahu dobře ohodnotit zaměstnance,“ upřesnil ředitel Spuru.

O šest procent, tedy o dvě procenta více než loni, zvyšují mzdy v další zlínské plastikářské společnosti Promens.

„Při rozhodování o úrovni navyšování vycházíme ze situace na trhu práce a úrovně mezd našich pracovníků,“ zmínil ředitel firmy Robert Zatloukal, který je také předsedou představenstva zlínské krajské hospodářské komory.

Tak nejistá situace tu dlouho nebyla

Podle něho teď musejí výrobní podniky pečlivě zvažovat, kolik svým lidem přidají, aby jim zůstalo dostatek peněz na rozvoj a inovace. Navíc když stále rostou ceny energií a některých materiálů, jichž bývá na trhu někdy i nedostatek.

Tak nejistá situace zde podle Zatloukala dlouho nepanovala. Částečně i proto v řadě podniků kolektivní smlouvy ještě uzavřené nemají. Stále o ní jednají například v otrokovické pneumatikárně Continental Barum, která je největším zaměstnavatelem v kraji.

„Další sezení se plánuje na úvod ledna,“ sdělila mluvčí podniku Regina Feiferlíková.

Loni dostali dělníci v Barumu o 2,5 procenta a technicko-hospodářské profese o 1,5 procenta více.

Podobné je to i jinde. „Počítáme s navýšením mezd, ale o kolik to bude, bude souviset i s výsledky jednání s našimi zákazníky o cenách na rok 2022,“ poznamenal ředitel zlínské Kovárny Viva František Červenka.

Nemocnice zvýší mzdy o 6 procent

Ve zlínské strojírenské společnosti Tajmac–ZPS se blíží k uzavření dohody. Hotová ale ještě není. „Hledáme shodu na dvoukolovém růstu mezd. První část by měla nastat k prvnímu lednu a druhá část ve druhé polovině roku. Jednáme o fixní částce,“ nastínil finanční ředitel firmy Jan Kurinec.

„Mzdy se mohou navýšit o částku, kterou budeme schopni uplatnit v cenách pro naše zákazníky a oni ji budou ochotni akceptovat,“ nastínil Jiří Rosenfeld, ředitel Slováckých strojíren v Uherském Brodě, kde o mzdách také ještě vyjednávají.

Naopak jasno mají v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, kde zaměstnancům vzrostou mzdy o šest procent. Nemocnice se však potýká s nedostatkem lidí.

„Máme nedostatek lékařů v určitých oborech, chybí nelékařský zdravotnický personál, jako jsou všeobecné sestry, praktické sestry, ošetřovatelé či sanitáři. Přijmeme kuchaře, prodavačky, pracovníky údržby,“ vypočítala mluvčí zlínské nemocnice Renáta Večerková.

Firmy trpí nedostatkem lidí, zakázky mají

Na nedostatek schopných a spolehlivých lidí si stěžují také výrobní firmy. A to dlouhodobě, přičemž zlepšení situace není na obzoru.

„Potýkáme se už dlouho s nedostatkem lidí, hlavně na dělnických pozicích, například nám chybí operátoři ve výrobě,“ zmínil Dudák.

Naopak většina firem netrpí nedostatkem zakázek, byť situace není příliš stabilní. „Poptávka je vysoká, ale existuje nejistota z důvodu chybějících materiálů u našich zákazníků a extrémního růstu cen ve všech komoditách,“ zdůraznil Červenka.

„Na první pololetí máme zakázkovou náplň pokrytou. Je však poměrně těžké odhadnout, jak se bude vyvíjet situace ve druhé polovině roku,“ podotkl Kurinec.

V České zbrojovce Uherský Brod, kde kolektivní smlouvy uzavírají až na konci března, jede výroba naplno. A hodlají ji ještě navyšovat, aby uspokojili poptávku.

„V novém roce očekáváme růst výroby i tržeb,“ předestřel manažer pro vnější vztahy České zbrojovky Radek Hauerland. „Neustále vyvíjíme a inovujeme produkty, snažíme se zákazníky zaujmout něčím novým.“ Nedostatkem poptávky netrpí ani sazovická strojírenská firma Dudr Tools.

„Naopak obtížně zvládáme nápor zakázek, a proto jsme se rozhodli začít s výstavbou nové výrobní haly dříve, než jsme původně plánovali. Měla by být hotová na jaře 2022,“ sdělil ředitel firmy Ondřej Turecký. „S navýšením mezd počítáme, ale konkrétní výše bude stanovená až po zahájení provozu v nové výrobní hale,“ dodal.

Brzdou je nejistá budoucnost

Rostoucí náklady na práci, nejistota ohledně dalšího vývoje a rostoucí ceny materiálů i energií. Tyto tři důvody a v tomto pořadí uvedly jako největší překážku rozvoje firmy v rámci ankety, kterou vypsala hospodářská komora.

Pokud jde o stoupající náklady na práci, tedy růst mezd, stěžovaly si na to především menší společnosti a firmy, jež působí ve stavebnictví a v restauračních službách. Provozovatelé restaurací a hospod se také nejvíce obávají dalšího vývoje, zejména s ohledem na opakující se vládní omezení. Nejistotu pociťují s výhledem do budoucnosti také podniky ve zpracovatelském průmyslu, kde koronavirus narušil dodavatelské a odběratelské řetězce. „Podnikatelé od roku 1989 zažili různá období včetně finanční krize 2008, ale taková nejistota, jakou máme dnes, tady ještě nebyla,“ konstatoval předseda Krajské hospodářské komory Zlínského kraje Robert Zatloukal.

Firmám nezbývá nic jiného než svým zaměstnancům přidávat. Ovšem musejí to vybalancovat tak, aby to nemělo příliš velký negativní dopad na jejich rozvoj. Toto napětí se podle Zatloukala bude ještě stupňovat.

„S odvoláním na nejnovější komorovou prognózu se ztotožňuji s názorem, že mzdy i v letošním roce reálně vzrostou, a to i přes relativně vyšší inflaci. Zejména kvůli tomu, že firmy trpí absolutním nedostatkem zaměstnanců s žádanou kvalifikací i zaměstnanců vůbec,“ zmínil Zatloukal.

Většina společností bez rozdílu velikosti uvádí, že letos očekává stejné či dokonce vyšší výnosy než loni. Záleží na tom, v jakém oboru působí. Celkově se očekává růst HDP přes 4 procenta. „Takže pokud jde o situaci firem v letošním roce, jsem mírný optimista,“ podotkl Zatloukal.

Autor:
zpět na článek