iDNES.cz

Kovozoo ve Starém Městě má nový strom a pro veřejnost chystá kovárnu

  16:36
Unikátní Kovozoo ve Starém Městě, kde jsou zvířata vyrobená z kovového šrotu, nabídne další atrakci. Od letošního června otevře kovárnu, ve které si návštěvníci mohou vyzkoušet černé řemeslo. A v plánu jsou také kovářské kurzy.

V unikátní Kovozoo ve Starém Městě mají novou dominantu - strom života. | foto: archiv Kovozoo Staré Město

„Náš areál je spojený s historií a železem, stejně jako kovářské řemeslo, které bylo vždy v historii považováno za výjimečné. Právě náš dlouhotrvající obdiv k němu je dalším důvodem pro otevření kovárny,“ vysvětlila mluvčí Kovozoo a REC Group Martina Juřenová.

Kovárna bude rozdělená do tří částí. Jedna bude sloužit kovářským kurzům a zážitkovým setkáním, kde si bude moci každý zájemce pod vedením zkušených kovářů vyzkoušet řemeslo.

V další části bude mít svůj prostor Atelier Sousedík zaměřený na tvorbu kovaných uměleckých plastik. V poslední části vznikne muzeum.

„Zájemci budou mít možnost se naučit základním kovářským dovednostem. Pod vedením mistra kováře si vyzkouší pěchování, vytahování, překovávání, torzírování, osazování. A co si ukováte, můžete si i odnést,“ uvedla Juřenová.

Krokodýl v Kovozoo ve Starém Městě.

Expozice muzea poroste postupně a mezi tématy nebudou chybět ukázky prvních primitivních hliněných hutí na tavení oceli, vesnická kovárna s ukázkami výrobků, jež byly součástí každodenního života, současné průmyslové kovářství, ukázka znaků kovářství z různých koutů světa nebo výrobky specifické pro významná období.

„Vytvoření kovárny je projekt mimořádného rozměru. Bereme ji jako živý projekt, její návštěva má být o emocích a příjemném zážitku,“ řekl Vojtěch Sousedík, dlouholetý partner Kovozoo, který novou kovárnu povede.

Areál ve Starém Městě je po několika měsících nuceného uzavření zase otevřený. V „porodnici“ Kovozoo teď pracovníci firmy vytvářejí kovové miniatury vozidel, strojů, zvířat a další dekorace ze železného šrotu, jež se prodávají na e–shopu.

Na návštěvníky tady čeká další překvapení v podobě Stromu života. Jde o kovovou vrbu, jejímiž autory jsou Vojtěch Sousedík a Jakub Vaňhara z Atelieru Sousedík.

Váží téměř čtyři tuny, měří sedm metrů a průměr koruny je 7,5 metru. Strom života bude také „stromem přání“, na jeho větve budou moci návštěvníci věšet zámky coby listy stromu.

Autor:
zpět na článek