Letní sezona na koupalištích začala, někde chystají velké opravy

  13:34
Některá města ve Zlínském kraji už o uplynulém víkendu otevřela venkovní bazény, jiná ještě finišují s přípravami. V brzké době zřejmě čekají významné stavební zásahy areály ve Valašském Meziříčí, Vizovicích, Valašských Kloboukách a v holešovské části Všetuly.

Koupaliště Bajda v Kroměříži nabízí padesátimetrový bazén a další atrakce. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Venkovní bazén uvnitř krytého plaveckého areálu ve Zlíně otevřeli už na prvního máje. Počasí ale vytáhlo lidi k vodě až nyní, o měsíc později.

„Během května tam byli asi tři plavci. O víkendu jsme otevřeli koupaliště Panorama na Jižních Svazích, to už byl zájem větší,“ uvedl ředitel městské společnosti STEZA, která spravuje koupaliště a bazény, Lubomír Matoušek.

Koupaliště Zelené v Bartošově čtvrti plánují otevřít o nadcházejícím víkendu, pokud tomu bude přát počasí.

„Potřebovali jsme ještě dokončit nátěry, ale v květnu hodně dnů propršelo, takže to nebylo možné,“ vysvětlil Matoušek.

Současná vedra mají podle předpovědi vydržet do čtvrtka, kdy je vystřídají bouřky. Na víkend hlásí Český hydrometeorologický ústav ochlazení. I v něm se však teploty zřejmě dostanou až k 26 stupňům Celsia.

Fotogalerie

Zlínská koupaliště od loňské sezony větší změny nepotřebovala. Co se ale mění, jsou ceny. Plošně vzrostly o deset korun. Dál platí možnost zvýhodněného vstupného s pomocí platebních hodinek. Pokud zájemce doplní kredit v částce od 300 do 3 000 korun, dostane ke svému vkladu 10 procent navíc. Nad 3 000 korun se bonus zvyšuje na 20 procent.

Hodinky tady zavedli před pěti lety. „Lidé si na ně zvykli a využívají je,“ uvedl Matoušek.

Vsetín zavede vratné kelímky

Pouze údržba se dělala před sezonou také v Kroměříži, kde mají Bajdu, nejromantičtější koupaliště v kraji. Je z něj výhled na Arcibiskupský zámek, jenže stále nemá jasného majitele. Leží totiž na pozemcích, které spadají do církevních restitucí a ty nejsou u konce. Město se tak nemůže pustit do větších investic.

Další možnost koupání v Kroměříži je jen na vlastní nebezpečí. Hrubý rybník, kterému místní neřeknou jinak než Bágrák, byl dříve určený k rekreaci. Dnes je tady jen minimální zázemí a problém bývá přes léto i s kvalitou vody.

Město chce oblasti vrátit zašlou slávu a zadalo vypracování studie na jeho oživení. „Je to ale výhled do budoucna,“ upozornil starosta Jaroslav Němec.

Ve Vsetíně již před pěti lety kompletně přebudovali koupací areál u průmyslové školy, který je tak velmi vyhledávaný.

„V letošní sezoně neměníme ani ceny vstupného. Otevřeli jsme o víkendu, bylo tam asi sedmdesát otužilců,“ řekl místostarosta Tomáš Pifka. Vodu sice přihřívají tepelným čerpadlem, přesto byla ještě studená.

Největší novinkou letos bude používání vratných plastových kelímků, které chce radnice na koupališti poprvé testovat. Během letní sezony je plánují rozšířit také na hudební festivaly a další společenské akce, později i na zimní stadion.

Stejný krok ke snižování množství plastového odpadu letos dělají také na dalších místech v regionu, namátkou na koupališti v Bystřici pod Hostýnem.

„Neexistující“ bazén nahradí Holešov novým

Obyvatelé holešovské části Všetuly se brzy opět vykoupou ve zdejším sportovním areálu. Místní radnice zde totiž připravuje vybudování nového bazénu. Aktuálně nechává zpracovat projektovou dokumentaci a komunikuje s vodoprávním úřadem.

„Náklady na stavbu přesáhnou dva miliony korun, práce začnou zřejmě na jaře příštího roku,“ informoval holešovský starosta Rudolf Seifert.

De facto se tím zlegalizuje koupání ve Všetulích, bez něhož se místní museli v poslední době obejít. Na místě totiž v současnosti stojí nádrž, kde se lidé dřív běžně koupali. Před dvěma lety ji však město přestalo napouštět. Vyšlo totiž najevo, že není k dispozici žádný dokument o kolaudaci stavby, nádrž tedy není oficiálním koupalištěm a koupání v ní tak není podle zákona možné.

Starý, 35 metrů dlouhý bazén, vznikl v 50. letech v akci Z. I když to dřív bývala běžná praxe a vesnická koupaliště bez příslušných povolení fungovala, dnes už by to bylo v rozporu s normami. I proto nechá město ještě před zahájením stavby starý bazén zbourat.

„Chtěli bychom udělat koupaliště hotelového typu. To znamená nějaký menší bazén, aby se lidé mohli osvěžit, když tam jezdí na kole, hrají fotbal nebo jezdí na kolečkových bruslích. Je vedle toho vyhlášená restaurace, takže by to mělo být doplnění sportovního areálu ve Všetulích,“ vysvětlil Seifert.

Hlavní holešovské koupaliště funguje v sousedství zámecké zahrady, město provozuje ještě krytý bazén poblíž sídliště U Letiště. I ten chce radnice v nejbližších letech zmodernizovat.

Druhé vsetínské koupaliště, které je součástí plaveckého bazénu, otevřou veřejnosti na letní prázdniny.

Valašské Meziříčí má koupaliště otevřené od víkendu a ceník zůstal na loňské úrovni. Dlouhodobě zde řeší, jak využít volný prostor, který v areálu mají. Býval v něm bazén, později ale postavili dva jiné a díra v zemi zůstala.

„Nechali jsme zpracovat studii, v ideálním případě bychom letos ještě začali pracovat na projektu a napřesrok stavět,“ zmínil starosta Robert Stržínek.

V místě má vzniknout třetí vodní plocha s atrakcemi. Otázka využití místa hýbala i podzimními volbami. Nový bazén totiž vyjde na 30 milionů korun.

Klobouky a Vizovice čekají

Velké investice do koupališť čekají také Valašské Klobouky nebo Vizovice. V Kloboukách zatím kompletní rekonstrukci odsunuli a bazén letos otevřou jen po nezbytné údržbě. Sloužit svému účelu může bez potíží, zároveň se ovšem nerozvíjí ani nezlepšuje.

Zahájení provozu plánují na polovinu června. Tamní školu totiž čeká přestavba za téměř 30 milionů korun a vyučování proto končí dřív. Zároveň je to jeden z důvodů, proč na bazén tentokrát nezbylo. Odsune ho i další investiční akce, revitalizace sídliště Luční. Na tu budou potřebovat asi 60 milionů korun.

„Bydlí tam devět stovek lidí a situace je opravdu špatná. Bazén lidé využijí dva měsíce v roce, ale parkovat na sídlišti nebo mít pro děti odpovídající hřiště, potřebují celoročně,“ řekla valašskokloboucká starostka Eliška Olšáková.

Ve Vizovicích přišli o koupaliště už v roce 2007, kdy ho museli zavřít kvůli nevyhovujícímu stavu. Nyní je připravený projekt na jeho obnovu, termín zahájení prací však zatím není.