iDNES.cz

Zlínský kraj má teď méně nemocných než ostatní, snad pomohly předchozí vlny

  8:56
Volná lůžka v nemocnicích, minimum nakažených v domovech pro seniory a proočkovaní zdravotníci. Tak to nyní vypadá ve Zlínském kraji, který je na tom ve srovnání s jinými regiony daleko lépe. Nakažených je tady až třikrát méně. Hledání důvodů tohoto stavu však není jednoduché.

Ve zlínské nemocnici uvolnili poslední místa pro pacienty pozitivní na covid-19. | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Není na to jednoznačná odpověď. Je pravda, že v prosinci a lednu, kdy byly naše nemocnice vytížené, došlo k významnému promoření obyvatelstva. Podle dosavadních medicínských zkušeností je to tak, že protilátky, které si vytvořili nemocní z původní nákazy, s největší pravděpodobností chrání i v případě britské mutace,“ popsala ředitelka Krajské hygienické stanice ve Zlíně Eva Sedláčková.

Zlínský kraj dosáhl prvního vrcholu epidemie na konci října, kdy bylo nemocných 9 375. Druhý přišel na začátku ledna s počtem 7 440. Nyní eviduje ministerstvo zdravotnictví v kraji 2 993 lidí s covidem-19.

Například v Libereckém kraji je počet dvojnásobný a v Plzeňském více než trojnásobný.

„Teď máme sice nejnižší hodnoty nemocných, ale může se jednat pouze o ticho před bouří,“ řekla Sedláčková. Naráží na zmíněnou britskou mutaci koronaviru, která se šíří Českem, je více infekční a lidé ve vážném stavu plní nemocnice daleko častěji.

Ve Zlínském kraji je její podíl na odebraných vzorcích zatím „jen“ poloviční. Počty nakažených sice pomalu stoupají, ale ne výrazně. V minulém týdnu dokonce zdravotníci pomohli jiným regionům a přijali dva pacienty z Královéhradeckého kraje, kteří potřebovali umělou plicní ventilaci.

„Počty hospitalizovaných s covidem narůstají, ale pozvolněji, než jsme čekali,“ uvedl krajský koordinátor intenzivní péče a primář oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Tomáš Gabrhelík.

„Buď se k nám nákaza ze západu republiky šíří pomaleji, nebo se Zlínský kraj z nějakého důvodu vymyká. Důvodem může být i promoření z minulých dvou vln a imunita proto může být na vyšší úrovni,“ uvažuje.

V nemocnicích v kraji leží aktuálně 215 pacientů s covidem, z toho 40 na lůžkách intenzivní péče. Před týdnem byl počet podobný, ale na začátku ledna až dvojnásobný.

V Baťově nemocnici ve Zlíně teď fungují čtyři covidové stanice, během podzimní vlny jich bylo osm. Řada pacientů, kteří se z nemoci už vyléčili, však zůstává na intenzivních lůžkách.

„Oproti předchozím vlnám je zjevné, že se nákaza šíří mezi mladšími ročníky a pacienti se rychleji dostávají do vážného stavu. Fatálnější důsledky ale nevidíme,“ podotkl Gabrhelík.

Vakcínu dostalo 17 tisíc lidí

Na nízký počet nakažených v regionu může mít vliv i očkování, byť postupuje pomalým tempem. Dokládá to situace v domovech seniorů. V lednu v nich bylo kolem 200 lidí s covidem, teď je jich desetkrát méně.

„Na podzim jsme si covidovou nákazou prošli. Před více než měsícem jsme naočkovali přes 90 našich klientů a v polovině února kompletně dokončili druhou vlnu očkování. V této chvíli nemáme žádného pozitivního klienta,“ poznamenala mluvčí společnosti Alzheimercentrum ve Zlíně Martina Svobodová.

V krajských sociálních službách dostalo první dávku vakcíny 7 170 klientů a pracovníků, přes 2 300 má hotové i druhé očkování. Mezi zdravotníky v nemocnicích a na záchranné službě má první dávku za sebou přes pět tisíc lidí, druhou více než dva tisíce. Dohromady se podařilo aplikovat 26 417 dávek, z toho první dávku má 17 261 osob, druhou 9 156.

Hygienici také přičítají lepší epidemickou situaci kvalitnímu trasování. Denně se jim daří dořešit stovky případů, kdy do 24 hodin dohledají a obvolají přes 90 procent kontaktů od pozitivních i rizikových osob. Současně ale přiznávají, že ochota lidí klesla.

„Na přelomu roku jsme při hovorech s nemocnými velmi ocenili jejich spolupráci. Průměrný počet nahlášených rizikových kontaktů byl vyšší než teď,“ sdělila mluvčí hygieny Vendula Ševčíková.

Autor:
zpět na článek