Kvůli koronaviru budou zápisy bez dětí, školy ale před nástupem navštíví

  10:04
U zápisů do prvních tříd bude letos nezvyklý klid. Děti totiž zůstanou doma, rodiče školám doručí jen potřebné doklady. Rozhodlo o tom ministerstvo školství. Takzvaná motivační část, v níž se posuzovala školní zralost dětí, se konat nebude. Výjimky ministerstvo neudělilo ani malotřídním školám.
Zápis do první třídy na základní škole v Porubské ulici v Ostravě (15. ledna...

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Máme spuštěný elektronický zápis, takže školy budou o dětech vědět v předstihu,“ uvedla zlínská radní Kateřina Francová. Rodiče mohou děti v konkrétní škole zaregistrovat na webu zapisdozszlin.cz, reálný zápis pak bude 3. dubna.

Školy ve Zlíně čekají podobný počet dětí jako loni, kdy jich bylo 730. „Zároveň s tím, jak budou rodiče vyplňovat elektronickou přihlášku, si mohou objednat čas, kdy do školy přijdou,“ dodala Francová.

Podepsanou přihlášku, rodný list dítěte a občanský průkaz zákonného zástupce je totiž nutné dodat škole také fyzicky. Zda dokumenty přinesou rodiče osobně nebo je doručí jiným způsobem, budou školy ještě upřesňovat.

„Je to čerstvá informace. Určitě situaci zvládneme, jen musíme doladit některé detaily,“ podotkl vsetínský místostarosta Tomáš Pifka.

Protože je ale podstatné, aby děti poznaly svou paní učitelku a prostředí školy ještě před začátkem výuky, doporučilo ministerstvo školám uspořádat setkání se zapsanými dětmi. Ale teprve tehdy, až pominou bezpečnostní opatření kvůli šíření nákazy koronavirem.

U většiny škol nebude formální zápis problém. „Stávalo se i dřív, že rodiče přinesli jen dokumenty a dítě nechali doma. Bylo to výjimečné, ale dalo se to zařídit,“ reagoval starosta Kroměříže Jaroslav Němec, který před nástupem na radnici řídil jednu z městských základních škol.

Zákon to totiž umožňuje, odborníci se ale shodují, že klasický zápis je pro dítě i učitele důležitý, aby se poznali navzájem.

Třeba vsetínská základní škola Integra, která se dlouhodobě věnuje inkluzivnímu vzdělávání, potřebuje budoucí prvňáčky znát předtím, než je přijme.

„Ve třídě se nám sejdou různé děti, mimořádně nadané, se speciálními potřebami i bez nich. Musíme kolektiv sestavit tak, abychom s jistotou věděli, že jej dokážeme vzdělávat,“ vysvětlil ředitel Libor Podešva.

Školy napříč Zlínským krajem hlásí dostatečnou kapacitu. Problém může nastat, pokud budou chtít rodiče zapsat dítě do jiné než spádové školy. Týká se to především Zlína, kde kvůli nerovnoměrnému obsazení škol předloni měnili spádové oblasti.

Rodiče by měli v první řadě zapsat dítě tam, kam podle bydliště patří a teprve potom se ptát na volné místo v jiné škole.

Spádové oblasti vyvěšovaly mateřské školy, které jsou dnes ale uzavřené. Rodiče je však najdou na jejich webech, na webech města i samotných škol. Uvedené jsou také v systému elektronického zápisu. Ten kromě Zlína využívá rovněž Vsetín, kde je v provozu od poloviny března.

Výhodou je, že rodiče mohou vyplnit potřebný formulář doma, a ne přímo v den zápisu ve škole. Školy zase získají představu, kolik dětí k nim míří a s jakými počty předběžně počítat. Přesné to v této fázi nebude, část rodičů čeká vyřizování odkladu školní docházky.