V Bílých Karpatech vzniklo magické poutnické místo, odkazuje na Komenského

  16:12
Nejde o typickou turistickou atrakci, přesto upoutá na první pohled. Malebné prostranství mezi stromy s velkou dřevěnou sochou květu a šesti lavičkami vyzařuje až magickou atmosféru. Vzniklo v sadu u obce Komňa a vedou k němu panely s citáty „Učitele národů“.

Poblíž obce Komňa vzniklo poutnické místo s výjimečnou atmosférou, kterému dominuje dřevěná socha květu. | foto: Marek Gonda

Dobrovolníci z Komně a okolí přetvářeli prostranství v poutnické místo už od jara.

„Je otevřené všem, ale nechceme sem lidi ‚násilně‘ táhnout. Bude sloužit místním a pro ty, kteří do Komně zavítají, to může být nečekaná odměna,“ uvedl autor nápadu Marek Gonda.

Původně se uvažovalo o čtyřech podobných lokalitách, které by symbolizovaly roční období. Kvůli přílišné náročnosti však zůstalo u jedné. Hlavním smyslem bylo podnítit lidi, aby se víc zajímali o krajinu okolo sebe.

Cestičku k poutnickému místu lemují sloupy s citáty Jana Amose Komenského.

„A zároveň ji vnímali. Nechceme, aby tudy člověk proběhl se sluchátky na uších, ale aby se zastavil, chvíli pobyl, popřemýšlel,“ poznamenal Gonda.

Poutnické místo leží poblíž Komně směrem na motorest Rasová v sadu nazvaném Myší húšť. Roste tam řada rozmanitých stromů a keřů a lze zde zahlédnout několik druhů zvířat.

Cesta k místu začíná v obci, kde vznikl informační panel. V okolí cesty jsou sloupky s měděnými destičkami, na nichž jsou vyryty citáty Jana Amose Komenského. „Učitel národů“, který se v této oblasti narodil, byl tvůrcům velkou inspirací.

„Snažíme se poukázat na jeho dílo a zároveň zachovat duchovní rozměr, který byl pro něj důležitý,“ přiblížil Gonda. Hlavní socha je vytesaná z dubu a do prostoru k ní vedou dvě brány, kde jsou také Komenského citáty.

„V celém místě je symbolika. Člověk do něj vstupuje z Labyrintu světa a uvnitř najde Ráj srdce,“ vysvětlil Gonda s odkazem na dílo slavného pedagoga.

Do budoucna zde místní plánují také různá setkání či oslavy, místo má sloužit i pro výlety školních skupin.