Zlín připravuje nový objezd, lidem z Jižních Svahů zkrátí cestu do města

  9:10
Stavba okružní křižovatky na Kocandě v horní části zlínského sídliště Jižní Svahy může začít už letos. Projekt, za který město a krajští silničáři dají dohromady 37 milionů korun, počítá s novou točnou pro trolejbusy, chodníky i cyklostezkou. Lidem z části sídliště by měl významně usnadnit cestování.

Současná podoba trolejbusové točny v lokalitě Kocanda na Jižních Svazích se promění. Práce chce město zahájit na podzim letošního roku. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

V první etapě postavit kruhový objezd a upravit podobu stávající trolejbusové točny, ve druhé jej pak propojit s ulicemi Zelinova a Podlesí V. Takový je plán zlínské radnice, která se chce pustit do proměny lokality na Kocandě, která se nachází na ulici Okružní v horní části sídliště Jižní Svahy.

Projekt už je připravený a městská rada bude na jaře schvalovat přidělení peněz. Město má za práce zaplatit 27 milionů korun, dalších deset milionů korun dodá Ředitelství silnic Zlínského kraje, které tuto částku získalo ve formě dotace. Silnice III/49018 totiž patří hejtmanství a zlínská radnice s ním v této věci spolupracuje.

„Předpokládané zahájení přípravných prací je odhadováno na podzim 2021, což je však podmíněno přidělením financí,“ uvedl zlínský radní pro dopravu Michal Čížek.

Nejdříve přijde na řadu vybudování nové točny MHD včetně zázemí pro řidiče. Opravy se dočkají chodníky, na místě vzniknou i nové trasy pro pěší či cyklostezka. V úvahu připadalo i vybudování parkoviště na současné betonové ploše u točny, nakonec k tomu ale nedojde.

„Odbor městské zeleně se změnou využití této lokality na parkoviště nesouhlasil. Na místě po betonové ploše tak vznikne náhradní výsadba zeleně a zatravněné plochy,“ podotkl Čížek.

Lidé nebudou muset na přetíženou křižovatku

Daleko větší význam pro obyvatele sídliště však bude mít až druhá etapa stavebních prací. Počítá totiž se stavbou dalších dvou větví kruhového objezdu. S ním se propojí dosud slepá Zelinova ulice, jejíž trasa kopíruje hlavní silnici.

Další vyústění nové křižovatky povede do ulice Podlesí V. Obyvatelé této části Jižních Svahů tak už nebudou muset jezdit po Středové ulici na vytíženou křižovatku u supermarketu Billa, která je pro ně jedinou přístupovou cestou do města. Bude jim stačit vyjet po nově postavené cestě na kruhový objezd.

„Budoucí propojení Kocandy s Podlesím však nebude průjezdné pro vozidla MHD,“ upozornil radní Čížek. „Obě fáze stavby také budou velmi náročné vzhledem k provozu na silnici a provozu městské hromadné dopravy,“ dodal.

Zmíněná druhá etapa je zatím v projektové přípravě, magistrát řeší majetkoprávní vypořádání k pozemkům, které vlastní Lesy ČR. Bude také nutné zbourat objekt bývalých stavebnin u točny.

Proti zásahu do lesoparku vznikla petice

Proti tomuto záměru však vznikla nesouhlasná petice, jež dosud nasbírala zhruba 200 podpisů. Její signatáři upozorňují, že nové propojení Podlesí s Kocandou zasáhne do plochy tamějšího lesoparku, kam chodí lidé na procházky, za sportem nebo na oblíbenou psí louku. Teď se ovšem tento kus zeleně bude muset vykácet.

„Na úkor úspory pár minut budeme řešit hluk či vyšší emise, děti budou pobíhat kolem cesty, psy budeme venčit u projíždějících aut, praskající dřevo v táborovém ohništi s výhledem na Zlín bude rušeno hlukem motorů – nehledě na to, že přes ty stávající povede cesta,“ uvedl autor petice Vlastimil Lata.

Další obyvatelé sídliště však mají jiný názor. „Kácet se bude jen pár stromů a o kus dál je rozsáhlá plocha lesa. Problém v tom nevidím. Novou cestu zase ocení lidé, kteří bydlí v dolní částí sídliště a auta jim jezdí kolem domů,“ uvažuje Kateřina Davídková, která žije v nedaleké ulici Na Honech.

Podobně argumentuje radní Čížek. „Stavba kruhového objezdu je v plánu dlouhodobě, připravovalo ji už předchozí vedení radnice. Do lesoparku se bude moci nadále chodit, podél nové silnice také povede chodník,“ konstatoval.

Nová okružní křižovatka vznikne v lokalitě Kocanda, kde je v současnosti trolejbusová točna.

Nová okružní křižovatka vznikne v lokalitě Kocanda, kde je v současnosti trolejbusová točna.

Autor: