iDNES.cz

Jablka ukradl mráz, mnozí ovocnáři takovou škodu ještě nezažili

  17:50
Jarní mrazy poničily na východě Moravy úrodu ovoce. Největší škody hlásí Kroměřížsko, sčítají je ale ovocnáři napříč územím. Neopakuje se ani loňská mimořádná úroda švestek, některé pálenice letos ani neotevřou.

Smutný pohled nabízí řady jabloní v Jarohněvicích. Prázdné větve neznačí konec sklizně. „Jablka letos ukradl mráz,“ říká majitel sadu Pavel Ivánek.

V bezmála čtyřicetileté praxi prý takový obraz zkázy nepamatuje. Škodu na ovoci odhaduje na milion a čtvrt.

„Navíc nejde jen o současnou úrodu. Mrazy byly v posledních čtyřech letech třikrát a to už je znát na stromech,“ vysvětlil. Mají rozpraskanou kůru, která snadněji propustí škůdce či houbové nákazy.

Mrazy letos přišly dvakrát, v dubnu mu zničily rybíz a v květnu jablka. Co nespadlo, to se hodí spíš na mošt než na jídlo.

Právě jablka na počasí doplatila nejvíce. Škody na nich sčítají ovocnáři napříč krajem, na Kroměřížsku ale více než jinde.

Potvrzují to i údaje ovocnářské unie. Vůbec největší problémy evidují v západních a severozápadních Čechách, kde je neúroda prakticky plošná.

„V dalších regionech byla jen místy. Moravu obecně mrazy tolik nezasáhly, přesto jsou i tady postižené oblasti, třeba právě Kroměřížsko,“ řekl předseda unie Martin Ludvík.

V součtu tak škody nedosahují těch předloňských. Dlouhodobý republikový průměr sklizně jablek je 130 tisíc tun ročně. Tento ročník bude asi o 30 procent slabší. Jenomže tam, kde mráz škodil, to vypadá mnohem hůř.

Třeba na farmě Pod Hvězdou v Kroměříži-Kotojedech odhadují, že úroda bude na polovině loňské. To sice nebyl běžný rok, ovoce se urodilo výrazně více, ale i tak se dnešní stavy dostávají pod průměr.

Stačily dvě mrazivé noci a bylo po jablkách, říká sadař

Ačkoli je Kroměřížsko nejvíc postižené, problémy jsou i jinde ve Zlínském kraji. Špatný výsledek udělali například v sadech na Žlutavě. „Jablka už doprodáváme, končíme, nejsou,“ shrnul majitel sadů Žlutava Aleš Marčík.

Sklidili sotva čtvrtinu běžného množství. „Stačily dvě mrazivé noci a bylo po jablkách,“ dodal Marčík.

Přitom brzy z jara byly větve obsypané a vypadalo to na dobrou úrodu. Mráz přišel až v době, kdy měly jabloně maličké plody.

Sady v Suché Lozi, které patří italské firmě Bissolo Gabriele, vyprodukovaly o pětinu nižší úrodu. Škody tady evidují už třetí rok v řadě. V roce 2017 byly nejhorší, mráz tehdy ničil jen na některých místech, právě zdejší sady ale zasáhl hodně.

„Loni sice byla nadúroda, ale kvůli suchu byla horší kvalita ovoce, a proto ho více spadlo do průmyslového zpracování. To znamená, že jsme prodali za mnohem nižší cenu,“ vysvětlil správce sadů Pavel Drga.

Nižší úroda má vliv nejen na přímou spotřebu, ale i na zpracovatele. Ve velkém jablka vykupuje společnost Linea Nivnice, která je jedním z největších zpracovatelů ovoce v zemi. Vyrábí ovocné šťávy, přesnídávky, sirupy i lihoviny.

„Letos je to skutečně zlé, ale díky loňské nadúrodě máme zásoby, takže si vystačíme,“ zhodnotil ředitel společnosti Gabriel Slanicaj.

Ostatní druhy ovoce na tom nejsou tak zle. Úrodu meruněk hodnotí oslovení sadaři jako dobrou, švestky jsou přibližně na průměru.

„Proti loňsku jich je sice asi polovina, u nás to ale není mrazem. Některé odrůdy letos prostě neplodily,“ vysvětlil Jiří Koňařík z vizovické společnosti Rudolf Jelínek.

V dlouhodobém srovnání bude letošní úroda průměrná nebo jen o málo nižší.

I u švestek ale platí, že se neurodilo všude stejně. Na Valašsku jich je viditelně méně, na Slovácku byly.

Celkem bezpečně to poznají pálenice a ty hlásí propad. Sezonu většina z nich zahájila o několik týdnů později, než bývá obvyklé, a některým hrozí, že neotevřou vůbec. Zájem o pálení odhadují zatím asi na třetinu loňského. Ten byl ale extrémní a pálenice zpracovaly nejvíc ovoce od roku 2002.

zpět na článek