Z hradu Nový Šaumburk zůstaly ruiny, záchrana potrvá přes deset let

  9:54
Už dnes je z kopce nad Podhradní Lhotou na Kroměřížsku, kde stávaly dva pozoruhodné hrady, Šaumburk a Nový Šaumburk, působivý výhled do Hostýnských vrchů. A brzy bude ještě lepší, do dálky se návštěvníci budou moci zahledět z dalších zachráněných zbytků Nového Šaumburku.

Torzo hradu Nový Šaumburk se postupně obnovuje. | foto: archiv Spolku hradu Nový Šaumburk

Jeho torzo prochází už několik let postupnou obnovou, letošní hlavní práce začínají tento měsíc. „Zaměříme se na jádro hradu, na očistu a konzervaci části nádvorní zdi,“ vysvětlil Tomáš Třetina, jeden ze zakladatelů Spolku hradu Nový Šaumburk.

Skromné pozůstatky hradu postaveného ve druhé polovině 14. století, který po tažení uherského krále Matyáše Korvína v roce 1469 zpustl,  patří do majetku obce Podhradní Lhota. Ta sice záchranářské práce podporuje, ale vlastních prostředků nemá nazbyt.

To je také důvod chystané žádosti o dotaci na obnovu tři metry vysoké hradby ve strmém svahu. „Z obecního rozpočtu jsme zatím uvolnili přes 100 tisíc korun, kvůli záchraně hradu jsme změnili i územní plán. Na náročnou obnovu zdi nám už ale peníze stačit nebudou,“ konstatoval lhotský starosta Petr Horáček.

Obec bude potřebovat nejméně 400 tisíc korun. Intenzivní práce začaly loni konzervací jednoho z úseků vnitřního líce stavby. Záměr na obnovu hradu je dílem Národního památkového ústavu v Kroměříži (NPÚ), jenž si aktivitu členů dobrovolnického spolku pochvaluje.

„Ve zříceninách se uskutečnily už v první polovině 20. století poměrně rozsáhlé výkopové práce. Jenže zachovalé zdivo ani odkryté výkopy se nekonzervovaly a postupně zanikají. Nyní se všechno obrací k lepšímu – i proto, že členové spolku se obnově věnují celoročně,“ uvedl památkář Radim Vrla. „Loňské práce jsou z odborného pohledu provedeny velmi dobře,“ dodal.

Časovou osu všech záchranářských prací nelze zatím odhadnout, mohou se protáhnout až na deset nebo i více let. Už nyní však obec uvažuje o zařazení hradu do mapy naučných stezek. Hradní ruiny, jež patří od roku 1973 na seznam chráněných kulturních památek, leží poblíž odbočky na turistické stezce směrem k rozhledně na Kelčském Javorníku.

„Lidé tady často mění směr a jdou si prohlídnout zbytky hradu. Jeho zařazení mezi naučné stezky by zvýšilo atraktivitu obce, trasa by mohla začít už na vlakovém nádraží,“ naznačil Horáček.

A proč se obnova týká jen Nového Šaumburku? „Má výhodnější polohu, zbytky staršího hradu Šaumburk navíc leží v katastru sousedních Rajnochovic,“ vysvětlil Třetina.