Ničí památky, roznášejí nemoci. Města ve Zlínském kraji čelí invazi holubů

  18:02
Města ve Zlínském kraji se snaží vypořádat s nárůstem holubí populace. Trus volně žijících ptáků poškozuje sochy, chodníky i domy. Radnice ve Vsetíně, Kroměříži i Uherském Hradišti se proto v těchto dnech pouštějí do odchytu. Zaplatí za něj desítky tisíc korun.

ilustrační snímek | foto: Jiří Fremuth, MF DNES

Výjimkou mezi většími městy je Zlín, kde si už dokázali s dotěrnými ptáky poradit. „Holubi tam v místní části Čepkov odolávali tři roky,“ říká Radek Stískal, majitel specializované firmy z Přerova.

Jeho společnost Radexa nemá o práci nouzi, holubi se ve městech množí také kvůli nadbytku potravy. „A lidé je při posedávání na lavičkách, navzdory zákazu radnic, ještě přikrmují,“ podotkl Stískal.

Zatímco jinde jsou odchycení ptáci utraceni v plynových nádobách a následně se zlikvidují ve spalovně biologických odpadů, v případě Uherského Hradiště slouží také jako potrava pro handicapované dravce umístěné v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Buchlovicích.

„Do Hradiště jezdíme na pravidelný odchyt snad už patnáct let. Často pomáháme i majitelům domů, ve kterých se holubi uhnízdili,“ uvedl vedoucí buchlovické stanice Karel Tomešek. „Jde o celoroční práci,“ dodal. 

Vynalézaví holubi si často najdou cestu k zahnízdění do nesprávně zajištěných půdních prostor či vikýřů. Odtud roznášejí různé nákazy a onemocnění včetně salmonely nebo toxoplazmózy. Holubí výkaly navíc obsahují plísně, parazity a roztoče.

Způsoby odchytu jsou dva. V místech s nejvyšším výskytem holubů se vybere vhodná půda, jež se změní v odchytovou místnost.

„Do vikýřového vstupu se umístí takzvané běhačky, což je systém, který zabrání holubům k návratu ven,“ popisuje Stískal.

„Druhou variantou je rozmístění klecí s běhačkami na vybraná místa. V obou případech se provádí vybírání vajíček a čerstvě vylíhnutých mláďat,“ přibližuje.

Úspěch bude chytit necelou polovinu ptáků

V Kroměříži letos za snížení holubí populace utratí 70 tisíc korun. „Holubi nám mechanicky, drápky a zobáky, ale i chemicky prostřednictvím trusu poškozují budovy i památky. Proto se snažíme jejich počet obzvlášť v centru snížit,“ vysvětluje starosta Jaroslav Němec.

V Kroměříži je podle Stískala na 200 holubů. Pokud se jeho firmě podaří odchytit 80 ptáků, bude to považovat za úspěch. „To by bylo velmi solidní,“ podotkl.

Odchyt se sběrem mláďat a vajíček skončí do 11. května. Čtyři speciální odchytová zařízení jsou umístěna na Velkém, Masarykově a Milíčově náměstí a rovněž na Erbenově nábřeží.

Měsíc dlouhá odchytová akce se chýlí ke konci ve Vsetíně. V klecích dosud uvázlo na šedesát holubů.

„Potíže jsou především v centru. Holubi si obsadili v centru Lidový dům, Lego, Dům kultury Svárov a také starý Dům služeb Kotovo na sídlišti Rokytnice,“ vyjmenovala mluvčí města Jana Raszková.

Vedení Vsetína uvažuje o prodloužení odchytů o další měsíc. Radnice vyčíslila prozatímní náklady na padesát tisíc korun.