S filharmonií zahraje houslařské eso. Máme vřelý vztah, říká Špaček

  10:24
Do Zlína jezdí od svých 18 let a z nadějného houslisty se mezitím stal mezinárodně uznávaný interpret. Josef Špaček ve čtvrtek od 19 hodin zahájí s Filharmonií Bohuslava Martinů jubilejní 75. sezonu a 18. ročník festivalu Harmonia Moraviae.

Houslista Josef Špaček. | foto: Radovan Šubín

„Máme s orchestrem vřelý vztah už od prvního setkání a prvního koncertu, byl to pro mě zážitek,“ uvedl 33letý houslista.

S filharmoniky zahraje pod vedením dirigenta Tomáše Braunera jediný koncert pro housle a orchestr skladatele Johannese Brahmse, který nechybí v repertoáru žádného ze světových houslových umělců.

Špaček je velký talent, už ve čtyřiadvaceti letech se stal historicky nejmladším koncertním mistrem v České filharmonii. Vystupoval na významných pódiích po celém světě. Do Zlínského kraje zamířil poprvé v roce 2005 na tradiční houslové kurzy Václava Hudečka v Luhačovicích. A zvítězil na nich.

„Tam jsem se s Václavem Hudečkem setkal poprvé. Od té doby jsme spolu hodně spolupracovali a vděčím mu za to, že mi dal tolik příležitostí vystupovat na koncertech. Pro mladého umělce je to hodně důležité,“ řekl Špaček.

Na čtvrteční sezony ještě zbývá několik vstupenek. Sál v Kongresovém centru by ale měl být z velké většiny zaplněný, což se v posledních měsících umělcům příliš často nestává.

„V Praze například nechodí cizinci, kteří tvořili podstatnou část publika. Je tomu tak ale všude. Byla zrušena všechna má zahraniční angažmá, přitom jsem do ciziny vyjížděl jednou za měsíc,“ řekl Špaček.

Filharmonie zavedla pro své akce mimořádné opatření a Kongresové centrum rozdělila na dva sektory pro diváky v přízemí a diváky na balkonech. Každý má vlastní vstup, šatnu, občerstvení i WC, aby se lidé nepotkávali.

Autor: