iDNES.cz

Podnikatel roku začínal v garáži, ve světě pak prorazil s plošinami

  18:36
Devětadvacet let práce má za sebou firma Altech z Uherského Hradiště, jejíž majitel Antonín Machala se stal vítězem soutěže EY Podnikatel roku ve Zlínském kraji. „Je to uznání toho co děláme, vědomí, že si toho někdo všiml a že to není zbytečná práce, což je výborné,“ poděkoval.

Vítězem soutěže EY Podnikatel roku ve Zlínském kraji za rok 2019 je majitel firmy Altech z Uherského Hradiště Antonín Machala. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Každý z pěti finalistů mohl firmu krátce představit a Machalovi na to stačilo dvacet sekund. „Děláme schodišťové plošiny, firmu jsem zakládal v garáži a začínal s jedním zaměstnancem,“ uvedl stručně. Jenže celá historie firmy je mnohem barvitější.

Dnes je společnost Altech lídrem na evropském trhu se schodišťovými plošinami na míru. Vyrábí rovněž svislé plošiny, schodišťové sedačky, zvedací zařízení, rampy a bazénové zvedáky pro lidi s hendikepem.

Zhruba 85 procent z více než půlmiliardového ročního obratu společnosti tvoří export. Hlavní odběratele má firma kromě zemí Evropské unie také v USA, Jižní Americe a Izraeli.

Porota soutěže ocenila odvahu, s níž se Machala po revoluci pustil do podnikání, cílevědomost, otevřenost inovacím a také jeho filantropické aktivity.

„Příběh Antonína Machaly je velmi inspirativní. Posláním soutěže EY Podnikatel roku je ukazovat osobní příklady, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele,“ řekla vedoucí partnerka EY v České republice Magdalena Souček.

Firma zaměstnává 300 lidí

Machala původně pracoval jako letecký vývojář. Se změnami na začátku 90. let však v oboru došlo ke krizi a proto přemýšlel, co dál. Ve volném čase tenkrát pomáhal vozíčkářům opravovat vozíky a objevil díky tomu díru na trhu.

Firmu založil v roce 1992 v garáži svého domu v Bánově a začal s výrobou dílů pro schodolezy. Postupně přidal rampy a schodišťové plošiny.

Vzhledem k téměř nulové konkurenci Altech již od počátku rostl o zhruba deset procent ročně a brzy se přesunul do nedalekého Uherského Hradiště, kde sídlí dodnes. Kromě toho má servisní středisko v Praze a pobočku v Bratislavě, kde pracuje Machalův syn.

Dodnes také platí, že každý výrobek firmy je originál, vyrábějí je totiž na míru individuálním potřebám konkrétního zákazníka. Na návrzích pracují téměř tři desítky projektantů, Machala investuje do nejnovějších výrobních technologií i do robotizace.

V minulosti firma spolupracovala s pořadateli olympijských a paralympijských her v ruském Soči a v současné době řeší obdobnou spolupráci v Japonsku. Plošiny ze Slovácka usnadňovaly cestování metrem také návštěvníkům i účastníkům her v brazilském Riu.

Aktuálně zaměstnává na 300 lidí a ve vztahu k nim věří především v pozitivní vliv motivace. Vzhledem k povaze podnikání se mu to daří dobře, lidé za svou prací vidí konkrétní výsledky a příběhy.

Zdravotně postižené podporuje i v rámci dobročinných aktivit, zaměřuje se především na hendikepované sportovce a děti.

Machala se věnuje i létání, pilotuje čtyřmístná letadla a nedávno získal pilotní průkaz na vrtulník.

Letectví zcela neopustil ani po pracovní stránce. Krátce po Altechu totiž založil v Kunovicích sesterskou společnost Aeromec, která se mimo jiné zabývá provozováním a pronajímáním letadel a výcvikem pilotů. Instruktora zde dělá Machalův druhý syn, který je povoláním pilot.

Zmíněná soutěž se v kraji konala už poosmé. Z ročníku 2016 vzešel z regionu i celorepublikový vítěz a držitel titulu EY Podnikatel roku České republiky Petr Chmela, který stojí za společností Tescoma.

„Zvláště u nás ve Zlínském kraji má podnikání silné kořeny, máme zde řadu šikovných podnikavých lidí i úspěšných firem. Jsem rád, že se díky soutěži mohou dočkat zaslouženého zviditelnění a ocenění,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

Výsledky národního finále budou vyhlášeny 3. března. Vítěz se v létě zúčastní celosvětového finále v Monte Carlu.

zpět na článek