Dobrovolníci utvořili organizaci, už darovali přes deset tisíc roušek

  10:58
Ještě před týdnem se neznali a neznají se vlastně ani dnes. Dohromady je jich přibližně osmdesát a během pár dní dokázali domácí šití bavlněných roušek proměnit v organizovanou, kontrolovatelnou a dobře fungující skupinu. Na různá místa Uherskohradišťska už darovali přes deset tisíc roušek.

Skupina dobrovolníků už na Uherskohradišťsku ušila tisíce roušek. | foto: Dobrovolně proti koronaviru Uherské Hradiště

Na Facebooku vystupují pod skupinou Dobrovolně proti koronaviru Uherské Hradiště (DPK UH), založili i webovou stránku www.helpuh.cz.

„Za čtyři dny jsme se naučili vést tým jako firmu o osmdesáti zaměstnancích, i když nic neprodáváme, ale jen darujeme. Už se na nás obracejí i lidé z větší dálky, kterým radíme, jak to rozjet, know-how,“ prozradila Klára Kosinková, momentálně ve funkci hlavní koordinátorky.

Je na mateřské dovolené podobně jako většina dobrovolníků ve skupině. Stíhá být na mobilu, tabletu i notebooku dohromady, aby zkoordinovala výrobu. Předtím každá švadlenka dělala doma všechno sama: vyvařovala, stříhala materiál, šila a pak znovu prala a žehlila hotové roušky. Díky skupině se práce rozdělila.

„Když jsem viděla, jak všichni kolem bojují s nedostatkem roušek, tak jsem za podpory manžela Michala založila skupinu, kde se holky, které chtějí šít, domlouvají mezi sebou,“ připomněla začátky skupiny její zakladatelka z obce Modrá Květoslava Zpěváková.

Tak vznikla facebooková skupina DPK UH, kde záhy začaly běžet adresné výzvy pro rozdělení zájemců podle jednotlivých činností. K tomu se podařilo domluvit ve Stanclově lékárně v centru Hradiště místo pro sběr materiálu.

„Holky sháněly skladové prostory a prádelnu, tak jsem se jako pracovník fotbalového klubu domluvil s vedením, poskytli jsme prostory a rázem jsem byl součástí,“ prohodil Marek Jurák, tiskový mluvčí fotbalového Slovácka, který si vzal na starosti informace na sociálních sítích i na webu, který obratem vytvořila místní firma.

Připravené látky pak dohodnutí řidiči rozvážejí střihačkám a šičkám po různých obcích na Slovácku a od nich na výdejní místo, které vzniklo ve svatebním salonu Anett.

Skupina dokáže denně ušít tisíc roušek. V první fázi je rozváželi po obchodech, mezi řidiče autobusů nebo do sociálních ústavů.

„Bohužel jsme zaregistrovali i případy, kdy roušky určené pro nějaký subjekt přebral někdo jiný. Ztratil se nám i nějaký materiál. Ne nijak velké množství, ale člověka to zamrzí, když se potýká s takovým hyenismem. Nicméně to bylo na začátku, než se podařilo doladit určité procesní mechanismy,“ poznamenal Jurák.

Dnes už je skupina tak velká, že se pro lepší komunikaci rozdělila na několik menších. Například Hana Frantová Jurásková koordinuje část v Ostrožské Lhotě a okolí, Tereza Hubáčková má na starosti tým švadlenek v Hradišti, Lucie Urbánková zajišťuje management objednávek. Celý organizační tým má zhruba dvacet lidí.

Autor: