iDNES.cz

Dřevo je náročné na údržbu, na dětských hřištích ho střídá kov a plast

  12:18
Hřiště v relaxační zóně Kunovského lesa v Uherském Hradišti bylo donedávna celkem obyčejné prostranství s dosluhujícími herními prvky. Letos na podzim se však proměnilo v místo plné nových a lákavých atrakcí.

Dětské hřiště v parku Komenského v centru Zlína (říjen 2021). | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Děti tady řádí na věži s lanovým mostem, dvojité houpačce, hbitostní dráze a hrají si v lesním obchůdku. „Je to velký posun, s dětmi se tady dá vydržet hodiny,“ pochválila novinku Hana Lísková z Uherského Hradiště, která na hřiště chodí pravidelně.

Uherskohradišťská radnice nechala modernizovat také hřiště v Jarošově, za obě akce dala dohromady 2,1 milionu korun. Další 3,1 milionu utratila za nedávné rekonstrukce herních ploch v dalších čtyřech lokalitách – v Míkovicích, Na Rybníku, ve Staré Tenici a ulici Sadová. A další opravy budou následovat v příštích měsících.

K hromadné modernizaci hřišť přivedla město letošní velká revize, která nedopadla dobře. Ukázalo se, že desítky prvků na hřištích jsou nevyhovující.

„Nejde jen o to, že technická a bezpečnostní kritéria revize jsou velmi přísná, ale je nutné si přiznat, že v první řadě jde o bezpečnost našich dětí,“ poznamenal místostarosta Čestmír Bouda.

Problémové byly především dřevěné prvky, na nichž se silně podepisují povětrnostní podmínky. Město se i u nově obnovených hřišť rozhodlo využít dřevěné konstrukce. „Ale ty jsou ze speciálně upraveného akátového dřeva s vysokou pevností a přirozenou trvanlivostí,“ zdůraznil Bouda s tím, že i všechny další materiály herních prvků, úchyty, tyče i lana jsou z vysoce odolných surovin.

Větší příklon k umělým materiálům je současným trendem. „Je upřednostňován kov a plast, důvodem je lepší životnost,“ konstatoval mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Potvrzují to také výrobci. „Čím dál více investorů již pochopilo, že se nevyplatí podceňovat výběr materiálů na dětská hřiště,“ uvedla Tereza Bartůsková, prodejní manažerka otrokovické firmy 3D Program, která se zabývá výrobou dětských hřišť.

„Herní prvky a dopadové plochy z přírodních materiálů vyžadují častou péči, což pro investora znamená vyšší náklady na údržbu. I proto je v posledních letech zjevný odklon od přírodních materiálů a je kladen důraz na trvanlivost, originalitu a minimální nároky na údržbu,“ dodala.

Ve Zlíně je celkem 250 hřišť

Radnice dávají do oprav či budování nových hřišť miliony korun a během posledních let se částky vyšplhaly ještě výš. Větší důraz na údržbu hřišť podpořila i koronavirová pandemie, kdy se během lockdownu hřiště stávala oblíbeným prostorem, kde lze venku trávit volný čas.

Zlínský magistrát letos investoval do hřišť zatím 6,5 milionu, což je zhruba o třetinu víc než loni. Ve městě je přes 250 takových prostranství a radnice jejich počet už navyšovat nechce.

„Hřišť máme v přepočtu na jednoho správce nejvíce v republice,“ uvedla Kristýna Králová z odboru městské zeleně, která má dětská hřiště na starosti. Podoba hřišť za poslední roky doznala četných změn. „Snažíme se mít je různorodá, a proto oslovujeme dodavatele napříč celým trhem – české i zahraniční,“ zmínila Králová.

Do způsobu rekonstrukce hřišť mohou promlouvat svými podněty také obyvatelé, návrhy na jejich proměnu se často objevují v projektu Tvoříme Zlín. Žádaná jsou především workoutová hřiště.

Oblíbená jsou i vícegenerační hřiště

Města se mnohdy snaží dávat prostor i speciálním herním prvkům. Ve Valašském Meziříčí představili novou soustavu vodních herních prvků napájených z pumpy na hřišti v ulici Vodní.

„Děti zde naleznou Archimédův šroub, mlýnek, stavidla a vzájemně propojená koryta a nádrže. Hravou formou se tak dozvědí mnoho nového o vodě a jejím využití,“ přiblížila meziříčská místostarostka Yvona Wojaczková.

Ve zlínském Centrálním parku na Jižních Svazích zase stojí „Slonoskluzavka“, kterou vymysleli studenti a děti. Její grafickou úpravu by měli obstarat žáci umělecké školy. Ojedinělé je také letadlo na hřišti u nemocnice vycházející z modelu značky Lockheed Electra10A, v níž podnikatel Jan Antonín Baťa podnikl cestu kolem světa.

„Unikátní herní sestavy jsou ale velmi nákladná věc, protože se prvek musí navrhnout, vyrobit a následně nechat samostatně certifikovat. Proto dáváme přednost sériovým herním prvkům,“ vysvětlila Králová. Oblíbené jsou stále více sestavy k udržení fyzické kondice či vícegenerační hřiště, kde si na své přijdou děti, rodiče i prarodiče.

Koncept jedinečných ploch s různými prvky rozčleněnými podle věkových kategorií mají v Otrokovicích. Do rekonstrukcí a výstavby radnice každoročně investuje zhruba deset milionů korun. Letos město poslalo sedm milionů korun do výstavby nové plochy na Štěrkovišti. Hřiště má rozlohu 700 metrů čtverečních.

Další herní prostranství přibudou v rámci plánované rekonstrukce sídliště Trávníky. Vznikne zde centrální hřiště s moderními herními prvky, menší hřiště čeká úprava.

zpět na článek