Města chytají vodu ze střech, nádrže na dešťovku pomohou v období sucha

  16:18
Ve Slavičíně na Zlínsku dokončují výstavbu zádržných systémů na vodu, která stéká ze střechy tamní radnice, knihovny, základní školy či kotelny na sídlišti Malé Pole. Cílem je zadržet vodu tam, kde spadla a hospodařit s ní přímo na místě. Důmyslný systém podzemních nádrží mají i v Uherském Brodě.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

K čemu budou nádrže ve Slavičíně sloužit, už je jasné. „Poblíž kotelny stojí zahrádkářská kolonie, na níž hospodaří lidé ze sídliště. Vodu tak budou moci využívat k zálivce záhonů,“ přiblížil starosta Slavičína Tomáš Chmela.

Princip fungování podzemních i nadzemních nádrží je přitom jednoduchý. „Když prší, nádrže se naplní a vodu z nich lze zpětně využít v době sucha. Může se používat kdykoli podle potřeby, třeba na zalévání veřejné zeleně, na zvlhčování či úklid zpevněných ploch, sloužit může rovněž jako zásobárna vody v případě požáru,“ vypočítal starosta.

Ve městě vzniknou ještě na podzim celkem čtyři rozměrné podzemní akumulační nádrže, jež zachytí na 60 tisíc litrů. Náklady za bezmála 3,2 milionu korun zmírní unijní dotace, která uhradí 2,49 milionu korun.

Slavičín není v hledání možností, jak zvýšit odolnost vůči klimatickým extrémům a jak ještě lépe hospodařit s dešťovou vodou, osamocený.

Podzemní nádrže mají už od loňska také pod základní školou Na Výsluní v Uherském Brodě. Zde pomáhají zachycovat dešťovou vodu a posílají ji dál k využití, třeba do místních technických služeb.

„Projekt sice nebyl levný, přišel na 11 milionů korun, ale ujal se a navázat na něj mají výhledově i další,“ říká mluvčí Uherského Brodu Elen Sladká.

V Uherském Brodě plánují zadržovat vodu i ze střech základních škol v Havřicích a Pod Vinohrady, ze zimního stadionu, nemocnice s poliklinikou či chrámu Mistra Jana Husa, kde se počítá s instalací dvou podzemních nádrží až na 25 kubíků vody.