Poutníci zažili tak trochu jiný Velehrad, nešlo přitom o nezájem

  18:32
V porovnání s ostatními roky zaznamenala letošní Národní pouť k uctění památky svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě dvacetinásobně nižší účast. Nebylo to dáno nezájmem návštěvníků, ale vládními opatřeními po koronavirové epidemii.

Nádvoří před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje zaplnila tisícovka poutníků, kteří si místa předem rezervovali. Obvykle jich bývá přes 20 tisíc. Atmosféra proto byla o poznání skromnější.

„Celé dny lidí dobré vůle byly opravdu výjimečné. Snad nikdy se nestalo, že bychom počet lidí museli omezovat, protože je to vlastně v rozporu s tím, co Velehrad znamená. Jsme ale rádi, že jsme slavnosti vůbec mohli uspořádat, i když v takto omezeném počtu,“ prohlásil velehradský starosta Aleš Mergental.

Stejně jako při pátečním Večeru lidí dobré vůle, který se konal na stejném místě, nechyběli ani při slavnostní bohoslužbě zdravotníci a záchranáři z tzv. první linie. Přijeli také krojovaní z osmi krajů republiky, pěší poutníci i lidé z okolních farností.

„Byl jsem tady už několikrát a řekl bych, že i dnes v takové komornější atmosféře to bylo moc pěkné. A že tady bylo mnohem méně lidí třeba mně i mé rodině vyhovovalo, protože jsme si jednoduše našli volné místo ve stínu,“ prozradil Karel Pešula, který přijel s dětmi z Brna.

Tradiční a hodně navštěvované setkání vozíčkářů, které bývalo každoroční součástí cyrilometodějských slavností, se tentokrát neuskutečnilo. V menším počtu se lidé se zdravotním postižením sejdou na Velehradě za týden.

Autor: