Za požár slavné chaty Libušín míří znovu obžaloba na opraváře komínu

  15:44
Podruhé zamíří k soudu kauza vyhořelé historické chaty Libušín na Pustevnách. Policie už předala spis státnímu zástupci, ten plánuje podat během několika dnů znovu obžalobu a to opět na muže, který opravoval komín.

Smutný pohled. Po nočním požáru byl Libušín v pondělí dopoledne ve velmi špatném stavu.

K okresnímu soudu případ doputoval poprvé v roce 2016, po neveřejném jednání se ale vrátil k došetření.

„Doplnili jsme dokazování podle požadavků soudu, nepřineslo ale nic nového,“ je přesvědčený státní zástupce Jiří Sachr.

Obžaloba tedy znovu míří na třiapadesátiletého muže z Karvinska, který v roce 2007 opravoval komínové těleso.

„Kriminalisté vyloučili, že by byl požár dílem žháře, a také to nebyla závada na elektroinstalaci,“ uvedl policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Tato informace se objevila už brzy po požáru. Podle předběžných informací vznikla během prací u komína dutina, v níž se hromadil horký vzduch. Protože byla v těsné blízkosti dřevěných trámů, které se při topení zahřívaly, byl požár jen otázkou času.

Komín měl platnou revizní zprávu, ta ale konstrukční nedostatky neodhalila. Chata se v té době vytápěla elektřinou, teprve rok po opravách komína se znovu začala využívat kamna, což se ukázalo osudné. Na začátku března roku 2014 pak vypukl požár, který chatu, zapsanou na seznamu kulturních památek, zcela zničil.

Fotogalerie

Muž, odpovědný za provedení prací, se zřejmě bude zpovídat z obecného ohrožení. Trestní sazba je v takovém případě až 8 let vězení.

Škody se vyšplhaly k závratným 80 milionům korun. Odborníci rozhodli, že chatu obnoví metodou vědecké rekonstrukce. Tedy že ji postaví stejným postupem jako původní stavitelé. Včetně ručního opracování materiálu.

Podobou se Libušín vrátí do roku 1925. Tehdy naposledy se na jeho opravách podílel autor, slovenský architekt Dušan Jurkovič. Zároveň ale bude ukrývat řadu moderních technologií, včetně hasicích systémů.

V současnosti finišuje dokončení stavby, termín je na konci října. Na začátku roku 2020 se plánuje kolaudace hotového díla. Veřejnosti by se mohl Libušín otevřít v době šestého výročí požáru.