Lihovému bossovi Březinovi zpřísnil soud trest na 14 let a devět měsíců

  10:12
Soud v Brně zpřísnil trest vězení lihovému bossovi Radku Březinovi na 14 let a devět měsíců. V lihové kauze se snažil ovlivnit desítky svědků. Jde o souhrnný trest, Březina si dosud odpykával 13 let za mřížemi za daňové podvody s lihem, při nichž připravil stát o téměř šest miliard korun.

Kromě trestu, který si bude Březina odpykávat ve věznici se zvýšenou ostrahou, mu také propadne veškerý majetek a po dobu deseti let má zákaz působit ve vedení firem.

„Bez jakýchkoliv pochybností byl skutek prokázán,“ řekla předsedkyně senátu Andrea Svobodová.

Tresty dostalo také další sedm lidí, kteří se na ovlivňování podíleli. Bývalé manželce lihového bosse Stanislavě Březinové uložil soud trest čtyřletého vězení. Rozsudek není pravomocný.

„Soud si dal opravdu velkou práci. Za svoji dosavadní praxi jsem ještě neviděl, aby se soud tak důsledně vypořádal s důkazní situací,“ neskrýval spokojenost státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Březina se k velké části svých skutků při své dřívější výpovědi u tohoto soudu přiznal. „Nebylo to ovlivnění jen několika svědků, docházelo k tomu v masivním měřítku. Byly to desítky případů. Ke skutečnému ovlivnění došlo ve více než deseti případech, byli školeni, že mají vypovídat křivě,“ uvedl v červnu 2019 Březina.

Svědci dostávali zálohy, desítky až statisíce korun, v jednom případě dokonce milion. „Část svědků, kteří byli připravováni, aby vypovídali křivě, svědčila křivě už v roce 2013 v přípravném řízení,“ přiznal Březina.

Lihový boss měl všechno dobře zorganizované. Klíčovou roli hrála jeho žena Stanislava. Podle obžaloby úkolovala Březinovy někdejší podřízené, aby proškolovali svědky, kteří pak měli vypovídat v jeho prospěch.

Její muž jí v letech 2012–14 posílal pokyny prostřednictvím „motáků“, tedy tajně psaných vzkazů, které u něho našla policie při prohlídce vazební cely. Byl také sestaven seznam svědků podle jejich důležitosti.

Podle pokynů Březiny měli všichni zkoušet uplácet také policisty, státní zástupce a soudce. Tři zlínští soudci měli dostat milion korun, když propustí z vazby jeho bratra Tomáše, který mu s podvody pomáhal. Ke korupci nakonec nedošlo.

Podle obžaloby Březina také zkoušel nabídnout 10 milionů korun vyšetřovateli Jiřímu Komárkovi, když ho navštívil ve vazební věznici. Chtěl za to, aby vyřadil ze spisu klíčové důkazy, které vzešly především z domovních prohlídek. Vyšetřovatel to však odmítl a pokus o uplácení oznámil.

Součet trestů v lihové kauze překračuje 200 let

S Březinou byli odsouzeni někteří další lidé, kteří byli částí hlavní lihové kauzy, jako třeba někdejší šéf Likérky Drak Pavel Čaniga (dostal 12 let vězení), Ivan Kovářík (9 let a 8 měsíců) či Miroslav Pantlík (podmínka 2 roky a 6 měsíců). Naopak zproštěna viny byla Březinova sekretářka Kristýna Mazurová, která měla podle obžaloby přepisovat Březinovy pokyny, ale doznal se k tomu Pantlík.

Březinův obhájce při odchodu nechtěl rozsudek komentovat, také další advokáti spěšně opustili soudní síň. Většina z nich si vzala v soudní síni podobně jako žalobce lhůtu pro podání odvolání.

Včerejší rozsudek je v případě lihového bosse zřejmě poslední, který si vyslechl, pokud nepřijdou odvolání. Do jisté míry tím bude uzavřena rozsáhlá lihová kauza, kterou spustilo zatčení hlavní postavy mafie na podzim 2012. Zásahová jednotka ho zadržela na hotelu v Kostelci, který vlastní jeho rodina.

„Ohledně kauzy lihové mafie bylo doposud stíháno 50 osob, z toho takřka polovina je pravomocně odsouzena. Když jsme si dělali sumář trestů, tak se pohybujeme v řádu přes 200 let,“ shrnul Stoklásek.

„Desítce lidí byl vysloven trest propadnutí celého majetku, což je dobrá satisfakce státu, kdy se mu navrací tato obrovská suma,“ doplnil.

Autor: