Jízda lesem, zvlněná hřiště. Ve Zlínském kraji rostou atrakce pro cyklisty

  13:30
Ve Zlínském kraji přibývá bikeparků s atrakcemi pro malé i velké cyklisty. Nové areály připravují třeba v Hulíně nebo Halenkově. Zlín zase plánuje v okolí města vyznačit až šedesát kilometrů cest vhodných pro terénní cyklistiku.

V blízkosti cyklostezky v Kvasicích vznikl pumptrack. Vyřádit se tady mohou dospělí i děti. | foto: Zdeněk Němec, MAFRAiDNES.cz

Nový bikepark připravují cyklističtí nadšenci spolu s radnicí v Hulíně. Bude sice na relativně malé ploše, ale nabídne řadu atrakcí, které mají návštěvníky opakovaně bavit.

„Cyklistika se těší v posledních letech stále větší oblibě a vznikají nové disciplíny. Řadě z nich se budou moci cyklisté věnovat právě v novém bikeparku,“ konstatoval starosta Roman Hoza.

Projekt chystá na pozemcích ve sportovním areálu Cykloteam MXM Hulín. Hotový má být příští rok na jaře a bude obsahovat nejrůznější prvky.

Součástí bude například pumptrack, tedy plocha pro cyklisty s terénními vlnami a klopenými zatáčkami, pasáž s dřevěnými překážkami i sjezdové stezky a okruhy s různou obtížností.

Park má využívat jak veřejnost, tak místní oddíl k tréninkům. Na kolik stavba vyjde, ještě není známo, ale cyklisté ji pojali jako nadšenecký projekt a řadu práce udělají sami v rámci brigád.

Ve Zlíně vyznačí 60 kilometrů pro terénní cyklistiku

Hulínský bikepark dobře ilustruje současný trend. Řada milovníků jízdy na kole hledá zábavu a sportovní výzvy také mimo klasické cyklostezky. Ve Zlínském kraji proto v posledních letech vzniklo několik zajímavých projektů a v plánu jsou další.

Ambiciózní plány má krajský Zlín. „V posledních letech tady sice vznikají nové cyklostezky, ale v rámci terénní cyklistiky město příliš vyžití nenabízí. To bychom chtěli změnit,“ podotkla městská zastupitelka Zuzana Fišerová, která už loni přišla s nápadem, jak tuto oblast oživit.

V nejbližších týdnech se chystá mapování cest vhodných k terénní cyklistice v okolí města. „Výsledkem této etapy by mělo být asi šedesát kilometrů proznačených tras,“ vysvětlila Fišerová.

Zlín by se měl dočkat i svého pumptracku. Bude z asfaltu a je pro něj vytipovaná plocha u zábavního centra Galaxie na Vršavě. Část pozemků patří státu a město v současnosti jedná o jejich směně.

Zlínská radnice usiluje také o stavbu singletrailů, tedy přírodních cyklistických stezek ve směru na Štípu a Hvozdnou. „Zatím jsme ale bohužel nenašli shodu s majiteli pozemků, což jsou Lesy ČR,“ zmínila zastupitelka Fišerová.

Valašsko čeká další rozvoj

Zřejmě nejlepší vyžití pro jízdu v terénu nabízí Valašsko. Rekonstrukcí prochází velká Bike aréna Vsetín, jež má za sebou práce na běžné údržbě. První i druhá část arény nabídne bikerům jen část trailů. Další jsou uzavřené kvůli kůrovcové těžbě nebo špatnému stavu.

Stezka Bečva je u nás nejkrásnější, říká cyklonadšenec Kalabus

„Celá délka není v provozu bohužel už třetí rok. V plánu je přitom propojení první a druhé etapy arény další tratí,“ sdělil šéf Bike resortu Valašsko Roman Kalabus.

Připravuje se rovněž vsetínský pumptrack či stoupací trail ve Velkých Karlovicích na Kyčerce. Ve zdejším bikeparku sice letos kvůli stavební činnosti nepojede vlek, ale traily budou přístupné a řeší se jejich další rozvoj.

Resort zároveň chystá rozvojový plán terénní cyklistiky v regionu. „Jsou posbírána data a vytipovány lokality, kde chceme nové stezky budovat,“ informoval Kalabus.

Tuzemským unikátem pak bude pumptracková dráha v Halenkově. Navrhli ji místní obyvatelé a stát by měla dva miliony korun. „Do konce května by mělo být jasné, zda uspějeme s žádostí o dotaci,“ zmínil starosta Radek Chromčák.

Projekt počítá s dvěma drahami vedle sebe, což usnadní pořádání závodů, a také s další dětskou dráhou.