Za viníka kyanidů se nabízí 100 tisíc, starosta chce zrušit kanál do Bečvy

  13:28,  aktualizováno  14:41
Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek chce prosadit zrušení kanálu, který v minulých týdnech opakovaně znečistil Bečvu a kterým zřejmě do řeky unikl jedovatý kyanid. Oznámil to po setkání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (oba z hnutí ANO) a zástupci dalších institucí. Regionální politici také nabídli odměnu sto tisíc korun za odhalení viníka.

Kriminalisté podle starosty ujistili, že v případu zářijové otravy řeky kyanidem pracují se všemi verzemi, z vyšetřování nevyloučili ani nedalekou chemičku Deza. Zásadní je pro ně znalecký posudek, který by měl přispět k určení viníka. Policie by jej měla dostat do 20. prosince.

„Vyšetřovatelé policie zopakovali, že ani nám nemůžou vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení dávat další informace,“ poznamenal ministr Brabec.

Jisté je, že poslední dva úniky má na svědomí méně nápadná z dvojice výpustí pod mostem u Juřinky, místní části Valašského Meziříčí. Ústí do ní potrubí odvádějící odpad z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm vzdáleného zhruba 16 kilometrů.

„Nikdo pořádně neví, kudy vede, kudy se tam může po trase cokoliv dostat. Z posledních dvou úniků je vidět, že původcem byly podniky v areálu bývalé rožnovské Tesly. Nechci být dál svědkem toho, že nám do Bečvy z Rožnova nebo odjinud teče něco, co nemůžeme kontrolovat, hlídat a ovlivnit,“ prohlásil starosta Valašského Meziříčí Stržínek.

„Společně s kolegyněmi z krajského úřadu, které nyní mají na stole prodloužení integrovaného povolení právě pro vypouštění odpadních vod a dalších do kanálu, budu komunikovat a snažit se, aby kanál byl zrušen. Nebo aby na něj byl uplatněn ten nejpřísnější možný metr, který je možné v rámci současných legislativních podmínek uplatnit,“ doplnil.

Podle páteční dohody úřadů se mají také do budoucna zvýšit sankce za znečištění vodních toků.

„Jsme připraveni navrhnout zvýšení horní hranice sankcí za porušení povinností vyplývajících z vodního zákona ze současných 5 na 50 milionů korun,“ uvedl ministr životního prostředí Brabec.

„Shodli jsme se také na tom, aby se zásadně zpřesnily kompetence mezi jednotlivými zasahujícími složkami. Tím, kdo havárii řeší, je v současnosti příslušný vodoprávní úřad. Ale takto velká havárie jasně ukázala, že na úrovni obcí s rozšířenou působností a jejich vodoprávních úřadů nejsou takové lidské kapacity, aby byli schopni řídit takto složitou situaci,“ doplnil.

Před budovou radnice ve Valašském Meziříčí, kde se páteční asi dvouhodinové jednání uskutečnilo, se sešla také zhruba desítka demonstrantů s transparentem požadujícím konec ministra Brabce i České inspekce životního prostředí.

Mezi protestujícími byl také občanský aktivista Jan Horsák, který je jedním z autorů petice, jež chce po úřadech, aby zveřejnila veškeré dostupné informace ke znečištěním Bečvy. Za dva a půl dne ji podepsalo téměř pět tisíc lidí.

„Mně přijde jako hodně nefér od města Valašské Meziříčí, že neinformovali o takové hrozbě, jako byla otrava řeky Bečvy kyanidem. Rybáři holýma rukama ryby chytali, nikdo jim v tom nepomohl, odnášeli si z toho zdravotní újmu,“ prohlásil Horsák.

Místní lidé mluví o tom, že pěna jako u posledních dvou známých úniků látek do řeky šla u zmíněné výpusti i dříve, ale nikdo si toho nevšímal.

„Podle všeho to může být pravda. Do Bečvy ústí různé kanály a asi se stalo dobrým zvykem, že Bečva snese všechno. Ale jak je vidět, 20. září všechno nesnesla,“ poznamenal občanský aktivista.

Podle Brabce by měl na Bečvě být trvalý monitoring kvality vody. V pilotním projektu by ji měl hlídat automatický systém, který by se měl případně rozšířit i jinam.

V plánu je i vytvoření seznamu všech výpustí do toků, podle ministra totiž stále existují staré výpusti, které nejsou evidované. „Ideální je mít takzvaný rodný list každé výpusti i s tím, kam ústí, a jaké látky jsou potenciálně znečišťující nebo škodlivé na druhém konci výpusti,“ uvedl. Seznam by měl vzniknout celostátně, podle Brabce se na něm začne hned pracovat.

Na to, že viník otravy ze září je stále neznámý, reagují také regionální politici. Statutární náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Hana Ančincová z České pirátské strany a poslanec Petr Gazdík z hnutí STAN věnují ze svých odměn 100 tisíc korun tomu, kdo svými informacemi pomůže vyřešit případ.

„Chtěla bych vyzvat případného svědka (whistleblowera), který má informace o původci tohoto neštěstí, aby se nebál kontaktovat policejní orgán, případně nás kontaktoval osobně nebo na e-mail becvuresimeted@gmail.com.  Věřím, že by mu mohl být přidělen rovněž statut utajeného svědka, pokud by k tomu byly splněny podmínky,“ uvedla Ančincová.

Do řeky Bečvy se kyanidy dostaly v září a kompletně vyhubily ryby na zhruba 40 kilometrech toku. V říjnu se pak do řeky dostal nikl a naposledy v úterý došlo k dalšímu úniku látky, kterou se zatím nepodařilo identifikovat.

Zmíněné výpusti jsou na pravém břehu, zhruba půl kilometru nad výpustí, kterou využívá společnost Deza. Ta při zářijovém úniku kyanidů, který vyhubil rybí populaci asi na 40 kilometrech toku, čelila kritice, že by mohlo jít o jedy z její továrny, podle dřívějšího vyjádření ministra Brabce se ale kyanid mohl do řeky dostat právě výpusti z rožnovské Tesly.

Autoři: ,