Je to pocta Gahurovi, říká autor ceněné přestavby Baťova památníku

  6:32
Památník Tomáše Bati ve Zlíně, který je po rekonstrukci v téměř původním stavu, v jakém vznikl před zhruba osmdesáti lety podle návrhu architekta Františka Lýdie Gahury, zvítězil v celorepublikovém projektu Má vlast cestami proměn 2020.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně (červenec 2021) | foto: Jan Salač MAFRA

Ten je zaměřený na proměny zanedbaných památek a míst v českých městech a obcích a zdařilé práce pak prezentuje na putovních výstavách.

Památník uspěl jak v internetovém hlasování veřejnosti, tak i v hodnocení odborné poroty, která pod vedením architekta Josefa Pleskota ocenila rehabilitaci unikátní moderní architektury, jež symbolizuje poctu Baťovi.

Památník Tomáše Bati je dominantou Gahurova prospektu ve Zlíně.

„Jde o mimořádný profesionální výkon architektů v čele s Petrem Všetečkou,“ zdůraznil Pleskot. Autorem přestavby je architekt Petr Všetečka, který budovu zbavil pozdějších přístaveb a upravenému strohému interiéru opět dominuje letadlo Junkers F 13, v němž se v roce 1932 Baťa zabil.

Objekt připomíná velký skleník, který je v noci nasvícený zevnitř. Jde o vrcholné dílo zlínského funkcionalismu.

„Budova očištěná takovým způsobem může působit sterilně, tady to ale tak není. Je tam totiž patrná upřímnost a velká pravověrnost architektů, kteří se připojili ke Gahurovu odkazu a navíc ho aktualizovali,“ nastínil Pleskot.

V anketě Má vlast cestami proměn soutěžilo téměř 120 projektů. Památník nenašel konkurenci ani v internetovém hlasování, kde z více než 60 tisíc hlasů získal 18 tisíc.

„Ocenění je pro mne potvrzením síly původního řešení architekta Gahury. Těší mne shoda veřejnosti i odborné poroty,“ reagoval Všetečka. „Již od vzniku objektu totiž zaznívaly a i dnes občas zaznívají hlasy, které tvrdí, že jeho strohá podoba nestačí a má být uvnitř nějak doplněna. Ocenění by snad mohla dát za pravdu naší interpretaci památníku jako volného prostoru s Baťovým letadlem,“ doplnil.

Výstava Má vlast cestami proměn byla v kompletní sestavě k vidění do konce června na Vyšehradě v Praze, nyní se jednotlivé kolekce rozjely na své poutě po Česku a Slovensku. Ve Zlínském kraji bude celý červenec v zámecké zahradě v Holešově, v srpnu pak v Bystřičce.

„Když si člověk prochází výstavu ukazující množství úžasných proměn napříč celou republikou, je pyšný na to, jak naše země vzkvétá a mění se k lepšímu i přes mnohé nepříznivé okolnosti. O to víc si musíme vážit, že tolik lidí dalo hlas Památníku Tomáše Bati,“ zmínil náměstek zlínského primátora Pavel Stojar.

„Jedná se o krásnou poctu a motivaci pro realizaci myšlenek, které se zpočátku jeví jako nezdolatelné,“ poznamenala vedoucí odboru a památkové péče zlínského magistrátu Eva Ryndová.

První myšlenka na obnovu městské památky, která řadu let sloužila jako Dům umění a sídlila v ní zlínská filharmonie, přišla v roce 2006. Filharmonie se musela přestěhovat do nově vzniklého Kongresového centra.

Přestavba začala v roce 2016. Památník byl po více než 75 letech znovu otevřen v květnu 2019. Od té doby ho navštívilo téměř 14 tisíc lidí.

Autor: