Otrokovice budou mít sochu J. A. Bati, bratry postaví proti sobě

  17:18
V parku před Společenským domem v Otrokovicích přibude nová bronzová socha Jana Antonína Bati, který se ve 30. letech výrazně zasloužil o rozvoj a moderní podobu města. Vytvoří ji zlínský akademický sochař Radim Hanke a odhalená by měla být na jaře 2022.

Návrh nové sochy Jana Antonína Bati, která má být umístěná v otrokovickém parku před Společenským domem. | foto: MěÚ Otrokovice

Se ztvárněním rodiny Baťů už má sochař zkušenosti, i proto si jej otrokovická radnice vybrala. Hanke je totiž autorem pomníku Tomáše a Jana Antonína Baťových v parku před zlínským mrakodrapem nebo busty J. A. Bati zhotovené pro jeho rodinu.

Otrokovická socha bude podobně jako ta ve Zlíně měřit přes dva metry, podoba mladšího z bratrů se ale bude lišit.

„Hledal jsem v historických archivech fotografii, podle níž bych mohl J. A. Baťu ztvárnit v jiném postoji než ve Zlíně. Chtěl jsem, aby působil klidně, uvolněně a přirozeně,“ vysvětlil Hanke.

Rozdílný bude i kontext, v němž socha vzniká. Zatímco ve Zlíně stojí Jan Antonín o kousek dál za Tomášem a oba se dívají směrem k mrakodrapu, v Otrokovicích budou na opačné straně parku naproti sobě a každý samostatně. Socha Tomáše už v parku stojí už od poloviny 90. let.

„Je nespravedlivé, že památku jeho staršího bratra Tomáše v Otrokovicích pravidelně při jeho výročí narození i úmrtí uctíváme a Jan Antonín zůstává upozaděn. Proto jsme se rozhodli nechat ztvárnit v podobné velikosti i Jana Antonína Baťu,“ uvedla otrokovická starostka Hana Večerková.

„Zajímavé přitom je, že Jan Antonín bude mít vůbec poprvé samostatný pomník. Dosud se dočkal jen bust, portrétů nebo pamětních desek,“ upozornil sochař, podle něhož byl J. A. Baťa osobnost, která byla pozoruhodná šíří svých zájmů a aktivit.

„Lze říct, že dokončil to, co začal budovat jeho bratr. Ať už právě v Otrokovicích, nebo zejména ve Zlíně, kde stavby jako mrakodrap, filmové ateliéry či Baťův památník vznikly za jeho éry,“ popsal Hanke.

„Leckdo Jana Antonína kritizuje za přebujelost jeho plánů, ale uměl se obklopit schopnými lidmi. I díky neskutečnému nasazení jeho spolupracovníků pokračoval vývoj Zlína a okolí tak rychle. Navíc měl velký přesah do oblasti umění, k níž měl Jan Antonín blízko,“ dodal.

Nová socha bude stát na betonovém podstavci o rozměrech šest krát tři metry a vedle ní bude umístěný menší kvádr s faktografickými údaji o Baťovi. „Na rozdíl od Tomášovy sochy bude tato průchozí ze všech stran a kolem pomníku by měly vzniknout lavičky,“ řekl Hanke, který na projektu spolupracuje s architektem Ivanem Bergmanem.

Podle jeho návrhu by z druhé strany mohl být umístěn nápis „Budujeme stát pro 40 milionů lidí“, který odkazuje na stejnojmennou knihu J. A. Bati.

Celková cena za pořízení sochy vyjde na přibližně 1,5 milionu korun. Otrokovická radnice k tomuto účelu zřídila veřejnou sbírku, zatím se v ní vybralo 242 tisíc korun.

Autor: