Lovecké psy zabila nemoc přenášená divočáky, ohrožuje i domácí mazlíky

  10:06
Zvýšenou pozornost by měli chovatelé ve Zlínském kraji věnovat pohybu svých psů ve volné přírodě. Státní veterinární správa eviduje v posledních týdnech případy Aujeszkyho nemoci, která je pro psy smrtelná.

divoké prase | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Víme o dvou případech, oba ze Zlínského kraje, kdy se nakazili Aujeszkyho chorobou lovečtí psi, velmi pravděpodobně od černé zvěře. Jeden uhynul a druhý musel být veterinářem utracen,“ uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Šlo o zvířata z Buchlovic a ze Zádveřic, tedy dvou různých okresů Zlínského kraje.

Vysoké riziko však hrozí také domácím zvířatům při procházce v lese. Nemoc se přenáší nejčastěji přímým kontaktem, ale také slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa divokých prasat.

Choroba je rozšířena prakticky po celém světě. Rezervoárem nákazy jsou dospělá prasata, protože jako jediná tuto chorobu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky, stejně tak na volně žijící živočichy.

„Není nebezpečná pro člověka a v chovech hospodářských zvířat v tuzemsku se dlouhodobě nevyskytuje,“ dodal Vorlíček.

Poslední případ této nákazy u hospodářských zvířat se vyskytl v malochovu prasat na Benešovsku v roce 2004. Přesto by měli i nyní chovatelé hospodářských zvířat pečlivě dodržovat podmínky biologické bezpečnosti.

„Především je nutné zamezit možnému vniknutí divokých prasat do chovů,“ upozornil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Každoročně se počty podobných potvrzených případů v České republice pohybují v rámci jednotek. Obvykle jde o psy, v roce 2018 se ale nakazila také kočka. Prakticky ve všech případech z posledních let měla uhynulá zvířata kontakt s divočáky nebo konzumovala jejich tepelně neupravené maso.

Tepelná úprava masa je nezbytná

V současné době neexistuje vakcína pro vakcinaci psů. „Z preventivního hlediska je zásadní minimalizovat možnost kontaktu psů ale i dalších domácích zvířat s divokými prasaty a nekrmit zvířata syrovým masem či vnitřnostmi z divočáka,“ varuje Semerád.

Tepelné ošetření masa určeného ke krmení psů či koček je rozhodující. Vysoké teploty viru nesvědčí. Naopak v chlazeném a mraženém mase zůstává virus aktivní až několik měsíců.

V závěru roku 2017 byl na celém území republiky proveden monitoring, v jehož rámci se zjišťovala přítomnost protilátek proti viru Aujeszkyho choroby u prasat divokých. Ukázalo se, že více než pětina divočáků tyto protilátky má, tedy se s virem v průběhu svého života setkala.

Přítomnost protilátek neznamená, že všechna pozitivní prasata jsou nezbytně aktivními vylučovateli viru, toto riziko však existuje. 

Autor: