iDNES.cz

Archeologové odkryli 700 let staré zbytky domu z počátků Valašského Meziříčí

  16:50
Archeologický průzkum, jenž od července provází roční rekonstrukci centrálního náměstí ve Valašském Meziříčí, vydal několik hodnotných objevů. Odkrýt se podařilo barokní dlažbu, předměty ze 14. století, pozůstatky hradeb, velké zásobní jámy z 15. století či kašnu z první poloviny 17. století.

Archeologové odkryli v centru Valašského Meziříčí pozůstatky suterénu domu starého bezmála 700 let (listopad 2021) | foto: archiv MěÚ Valašské Meziříčí

Zatím posledním úspěchem, za nímž stojí archeologický tým vsetínského Muzea regionu Valašsko, bylo odhalení kořenů prvního osídlení města. Konkrétně se jedná o pozůstatky suterénu domu starého bezmála 700 let. Našly se jen několik metrů od budovy dnešní radnice.

„Narazili jsme na suterén jednoho poměrně velkého domu s přístavkem, který zde stál pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století a zanikl při požáru. Nalezli jsme zde totiž množství ohořelého dřeva včetně podlah a poklopů ze sudů a jiných zásobníků,“ přibližuje vedoucí archeolog Samuel Španihel.

Jeho tým objevil poblíž rovněž několik cenných keramických střepů.

Pozůstatky vyhořelého domu navazují na požárové vrstvy v okolí a na už dřív odkryté zbytky barokní kašny. Podle Španihela jde o důkaz, že se v místech současného městského centra nacházel už v dávné minulosti shluk domů a několika dalších staveb.

„Jedná se o nejstarší sídelní relikt, který nám zároveň ukazuje počátky zakládání Valašského Meziříčí,“ je přesvědčen archeolog. 

Za druhý nejvýznamnější objev na náměstí, které je součástí městské památkové zóny a vzniklo zřejmě spolu s městem ve druhé polovině 13. století, se považuje odkrytí základů barokní kašny. Až do loňského léta se o ní vědělo jen z písemných záznamů.

Archeologové objevili rovněž část dřevěného kanálu, který z ní odváděl vodu. K dalším objevům patří odkrytí barokní valounové dlažby ze druhé poloviny 17. a začátku 18. století.

Obměna náměstí má trvat až do letošního července a přijde na 52 milionů. Představuje pořízení nové zeleně, laviček, odpadkových košů, osvětlení, pítka a vznik nové fontány. Vzniknou rovněž odpočinkové zóny a vyčleněné plochy restaurační zahrádky. Na náměstí zůstane také tradiční vánoční strom.

zpět na článek